SSH Public Key Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Uzak sunucumuzda daha güvenli bir şekilde oturum açmamızı sağlayacak olan Public Key'in nasıl oluşturulacağını videomuzda aşama aşama anlattık.

SSH (Secure Shell), diğer bir ifadeyle "güvenli kabuk" uzak sunucumuzu komut satırı üzerinden yönetmemize imkan sağlayan bir protokoldür. Linux sistemlerden aşina olduğumuz bu teknoloji, yerel veya uzak bilgisayarlarımız üzerinde tam manasıyla bir kontrol ve denetim sağlamamıza imkan tanır. Bu videomuzda SSH üzerinden uzak sunucuya parola girmek yerine benzersiz bir anahtar içeren sertifikasyon dosyası ile oturum açmamıza imkan sağlayacak olan SSH Open Key kavramı ve Open Key'in nasıl oluşturulacağı konusu üzerinde durmaya çalıştık.

Adı SSH ile beraber anılır olan Putty programının beraberinde gelen Putty Key Generator aracılığıyla saniyeler içerisinde kendi Public Key verimizi güvenli bir şekilde oluşturarak saklayabiliriz.

Putty Generator programını çalıştırdıktan sonra "Genarate" ifadesine tıklayın. Fareyi boş alanda gezdirerek yeşil çubuğun dolmasını sağlayın. SSH Key'iniz ekranda görünecektir. Ardından Save Private Key diyerek anahtarınızı .ppk formatında paketleyerek saklayabilirsiniz. İşlem adımlarını videomuzdan takip edebilirsiniz!

YORUMLAR