Telefonunu Çalan Hırsızı Böyle Buldu ve Takip Etti!

Eğer telefonunuz çalınınca başına ne geliyor ve hırsız telefonunuzla ne yapıyor merak ediyorsanız belgesel tadındaki Find my Phone adını taşıyan bu kısa film merakınızı giderecektir. Kayıp telefon bulmak için Android ve iOS işletim sistemleri telefonu uza

Eğer telefonunuz çalınınca başına ne geliyor ve hırsız telefonunuzla ne yapıyor merak ediyorsanız belgesel tadındaki Find my Phone adını taşıyan bu kısa film merakınızı giderecektir.

Kayıp telefon bulmak için Android ve iOS işletim sistemleri telefonu uzaktan kontrol edebilme imkanı da sunan dahili çzümler sunuyorlar. Fakat konu çalıntı telefon olduğunda işin rengi değişiyor; çünkü telefonunuzu çalan hırsız SIM kartınızı çıkartıp attıktan ve telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdükten sonra telefonunuzun izini bulmanız imkansız hale geliyor.

İşte bu filmi hazırlayan Anthony van der Meer'in de başına böyle bir olay gelmiş. Meer'in bir hayli pahalı olan iPhone telefonu Amsterdam'da çalındıktan sonra "Find my iPhone" aracıyla iPhone'unun izini sürmeye çalışmış; fakat SIM kartını çıkaran hırsız, telefonunu fabrika ayarlarına döndürmüş ve bu araçla telefonun izinin sürülmesini imkansız hale getirmiş. Ayrıca telefonunuzu bu şekilde bulup kilitleseniz bile internet üzerinden bu kilidi kaldıracak araçlara erişilebiliyor.

Anthony van der Meer yaşadığı bu olayda telefonunun maddi değerinden çok hırsızın erişebildiği kişisel bilgilerinin kendisini kaygılandırdığını açklıyor. Çalınan telefonunuzdaki fotoğraf, video, rehberinizdeki kişiler, e-posta adresleri, kayıtlı şifreler ve hesaplar, notlarınız tamamen hırsızın eline geçiyor. Bu bilgiler kullanılarak telafi edilemeyecek maddi ve manevi zararlar ortaya çıkabiliyor. İşte Anthony van der Meer de bu noktaya dikkat çekiyor.

iPhone telefonu çalınan Anthony van der Meer bu olay üzerine çalınan telefonlar üzerinden ne tür bilgiler elde edilebildiğini, telefon çalan insanların kişiliklerini ve nasıl biri olduklarını ortaya çıkarmak için yeni bir telefon alıyor ve bilerek bu telefonu çaldırıyor. Hırsızın bilmediği şey ise çaldığı telefonun silinmeyecek şekilde modifiye edilmiş bir casus yazılımla geldiği. Cerberus anti theft uygulaması telefon üzerinde gizlenecek şekilde yapılandırılmış. Telefonu çalınan kişi bu yazılım aracılığıyla telefonunu uzaktan kontrol ediyor, fotoğraflar ve videolar çekebiliyor ve ses kaydı alabiliyor. Bu da hırsızın kim olduğunu tespit etmenize, nerede olduğunu bulmanıza imkan veriyor.

Anthony van der Meer, elde ettiği görüntüler, videolar ve ses kayıtları ile hırsının profilini ortaya çıkarıyor. Hırsızın yalnız bir hayata sahip olduğu, çarpık ilişkiler ve uyuşturucu işine girdiği gibi bilgiler ortaya çıkıyor. Ayrıca hırsızın yüzü ve sesi ortaya çıkıyor. Filmin bir yerine Anthony van der Meer'in hırsızın yerini bularak evini ziyaret ettiği ve hırsızla göz göze geldiği de görülüyor.

YORUMLAR