UberAIR, Uçak - Taksi Hizmeti Tanıtıldı!

Uçan taksiler UberAIR ile gerçek oluyor

Çocukluğumuzda birçoğumuz geleceği hayal ederken futuristik şehirler düşünür, bu şehirlere uçan araçları yerleştirirdik. Fakat 2020 olarak gördüğümüz o geleceğe neredeyse geldik; ama uçan araçlar halen sandığımız kadar yakın değilmiş gibi gözüküyor. Fakat UberAIR adı altında tanıtılan yeni servis bu algıyı değiştirebilir.

Uber firması, taksilere alternatif olarak sunduğu karayolu taşımacılığı sistemiyle bütün dünyada adını duyurmuştu. Ülkemizde taksiciler tarafından protesto edilen firmanın yönetiminde de farklı skandallar ortaya çıkmış, firmanın iyi yönde ilerlemediği düşünülmüştü. Uber'in yeni atılımı hem firmanın imajını düzeltebilecek, hem de geleceğin teknolojisini ayağımıza getirebilecek.

Söz konusu UberAIR adlı yeni uçak - taksi sistemi VTOL model uçan araçları kullanıyor. VTOL türündeki uçaklar diker kalkış ve dikey iniş yaptıkları için şehir içi taşımacılığında kullanılabiliyorlar. Bu araçlarla insanlar hava yoluyla ulaşımın avantajlarından faydalanabilecekler.

UberAIR'in yüksek nüfusa sahip olan ve yoğun trafik nedeniyle hayatın yaşanmaz hale geldiği şehirlerde geçerli bir ulaşım çözümü olacağı söylenebilir. İstanbul örneğinde gördüğümüz gibi trafik hem insanları strese sokuyor, hem de hayatımızdan çalarak zamanımızı çöpe atmamıza neden oluyor. Umarız UberAIR, Türkiye'de de hizmete açılır. Belki bu sefer taksiciler bile protesto etmez.

Elektrikli uçan araçların kullanıldığı UberAIR, binaların çatılarını kalkış pisti olarak kullanabiliyor. Yakıt sıkıntısı da olmadığı için UberAIR kolayca şehirlere entegre edilebilir ve çevre kirliliğinin önüne geçilebilir. UberAIR'in 2020 yılında Dallas ve Los Angeles'ta kullanıma açılması bekleniyor.

 

YORUMLAR