Yerli İşletim Sistemi Pardus - Google’ladık!

Pardus işletim sistemi bu hafta Google'ladık videomuzda!

Pardus işletim sistemi bu hafta Google'ladık videomuzda!

"pardus nedir"
"pardus topluluk"
"pardesü modelleri"
"pardus 32 bit"

Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımı olan işletim sistemi. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.
Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.

"2003 yılı yazında, bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturmanın yerinde bir karar olduğu sonucuna varılarak somut düzeyde planlama işine girişildi.

Mevcut işletim sistemleri, başta Linux olmak üzere incelendi, açık kaynak yazılım metodolojisi (yöntem bilimi) ve felsefesi ayrıntılı olarak çalışıldı. Hedef, bir dağıtım oluşturmanın ötesinde, bu dağıtımı sürekli kılabilecek düzenlemeci yapıyı da kurmak olduğundan yazılım sanayisinde, özellikle açık kaynak çerçevesinde, kullanılabilecek iş örnekleri irdelendi.

Bu incelemeler sonrasında, 2003 yılı sonbaharında, Linux temelli, açık kaynaklı, olabildiğince GPL lisanslama yöntemini kullanan bir işletim sistemi dağıtımı oluşturulmasına karar verildi." - Kaynak Wikipedia

"pardus 17"
"pardus işletim sistemi"
"pardus kurulumu"
"pardus sürümleri"
"pardus usb boot"
"pardus arms"
"pardus çomar"
"pardus ahtapot"
"pardus akıllı tahta"

İlk sürüm yani Pardus 1.0, 27 Aralık 2005 tarihinde yayınlandı.
PİSİ, ÇOMAR, YALI, Kaptan, TASMA gibi araçların ilk sürümleri yayınlandı.

Bugüne kadar tamı tamına 17 sürüm yayınlandı. Pardus 17'de şu andaki en güncel sürüm. Nasıl kurulacağını ise www.pardus.org.tr üzerinden öğrenebilirsiniz. Pardus aynı zamanda ülkemizde okullarda kullanılan akıllı tahtaların da işletim sistemi durumundadır.

Ahtapot, Pardus işletim sistemi üzerinde açık kaynak kodlu siber güvenlik bileşenlerinin entegre edildiği, bir merkezden yönetilebilecek, derinlemesine siber güvenlik çözümü oluşturmayı hedefleyen bir projedir. 

"pardus arama motoru"
"pardus adobe flash player kurma"
"pardus a program kurma"
"pardusa oyun yükleme"

Aslına bakarsanız bunların hepsinin çözümü linux olarak aranıp bulunabilir, sonuçta pardus linux tabanlarından doğan bir işletim sistemi.

"pardus a ne oldu"
"pardus f klavye"

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre yaşanan kötü olaylar yüzünden durma noktasına gelen pardus Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatından sonra proje fazlasıyla canlanacak gibi, bakalım neler olacak. 

F klavye noktasında ise pardusla çalışıp çalışmadığını aramışsınız sanırım, ülkemizin devlet kurumlarında kullanılan bir işletim sisteminde  f klavyeye destek tam. 

YORUMLAR