Koşucular İçin En İyi Android Uygulamaları

Spor yaparken motivasyonu korumak bazen çok zor olabiliyor. Özellikle koşmak, spor türleri arasında belki de en sıkıcısı desek yeridi. Üstelik açık havada değil de koşu bandında koşuyorsanız, iyice sıkıcı hale gelebiliyor. Teknoloji bu kadar gelişmemişke

Koşucular İçin En İyi Android Uygulamaları

Spor yaparken motivasyonu korumak bazen çok zor olabiliyor. Özellikle koşmak, spor türleri arasında belki de en sıkıcısı desek yeridi.  Üstelik açık havada değil de koşu bandında koşuyorsanız, iyice sıkıcı hale gelebiliyor. Teknoloji bu kadar gelişmemişken kendi kendinizi motive etmek ve koşularınızı takip etmek bu kadar kolay değildi. Ama artık her konuda olduğu gibi spor konusunda da bir çok uygulama var ve bunlar hayatınızı gerçekten kolaylaştırıyor.

Uygulama marketlerinde koşarken kullanabileceğiniz çok sayıda uygulama mevcut. Koşularınızı takip etmek, haritaya kaydetmek, daha sonra geçmiş koşularınıza gözatmak ve istatistiklerinizi incelemek için kullanabileceğiniz bu uygulamalardan hangisini geçeceğinize karar veremiyor olabilirsiniz. Ya da en iyileri hangileri bilmek istiyor da olabilirsiniz. Bu gibi durumlar için Tamindir ekibi olarak en iyi koşu uygulamalarını derledik.

Çok çeşitli bu uygulamaların bazılarının amaçları koşularınızın takibini tutmakken, bazılarının amaçları ise çok farklı. Eğer siz de buna benzer uygulamalar arıyorsanız, listemize göz atmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

C25K

Öncelikle koşuya yeni başlamak isteyenlerin çok seveceği bir uygulamayla listemize başlayalım. Açılımı "Couch to 5k" olan uygulamayı Türkçe'ye "Koltuktan 5 km'ye" olarak çevirebiliriz. Sizin de anlayacağınız üzere hiç koşmayan bir insanı 5 km koşar hale getirmeyi hedefleyen bir uygulama.

8 hafta, haftada 3 gün ve günde yalnızca yarım saat koşarak program sonunda daha fit ve sportif bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ilk haftalarda daha hafif bir tempoyla başlıyor ve program ilerledikçe hızlanmaya ve mesafeyi artırmaya başlıyorsunuz.

Ayrıca uygulama üzerinden kendi müziklerinizi dinleyebilir, böylece daha kolay motive olabilirsiniz. Yine sesli uyarılarla ne kadar süreniz kaldığınız da öğrenebiliyorsunuz.

Endomondo

Piyasadaki en iyi spor ve koşu uygulamalarından olan Endomondo, kullanıcı dostu ve hoş bir arayüz sunuyor. Facebook ile giriş yapabileceğiniz ve bulut depolama sistemleriyle senkronize edebileceğiniz uygulama ile koşu kayıtlarınızı kaybetmezsiniz.

Zaman, hız, mesafe ve irtifa bilgilerini gösteren uygulama Google Haritalarla entegre olarak çalışır ve harita üzerinde koştuğunuz yeri görebilirsiniz. Belli aralıklarla sesli uyarılar verdiği için kaç km'de olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Koşularınızı daha düzenli bir hale getirmek ve takibini daha kolay yapmak için alternatif bir uygulama arıyorsanız, Endomondo'yu indirip denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Nike+ Running

Popüler spor ürünleri üreten marka Nike tarafından geliştirilmiş olan Nike+ Running uygulaması ile artık koşularınızı takip etmek çok daha kolay. Kullanıcı dostu bir arayüz sunan uygulama, koşu verilerinizi en ince ayrıntısına kadar kaydeder.

Mesafe, hız, kalori gibi detaylı bilgileri hesaplayan ve size istatistik olarak sunan uygulama, GPS desteği sayesinde koşularınızı gerçek zamanlı olarak kaydeder ve haritada gösterir.

Ayrıca sesli uyarılar ile belli bir mesafe kaydettiğinizde sizi uyarır. Yine uygulama üzerinden müzik dinleme özelliği de mevcuttur.

Run with Map My Run

Koşularınızı takip etmeye yarayan bir diğer uygulama olan Run with Map My Run ile performansınızı artırabilir, motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz. Facebook ile bağlanabileceğiniz uygulama, sizi bir kullanım rehberi ile karşılıyor.

GPS ile rota ve harita takibi yapabileceğiniz uygulama ile aynı zamanda mesafe, irtifa, beslenme, diyet, kalori, kilo gibi elementlerin takibini de yapabilirsiniz. Müzik dinleme özelliği bu uygulamada da bulunmakta.

Ayrıca yerel başarımlar ve liderlik listeleri ile motivasyonunuzu en üst seviyede tutabilirsiniz. Arkadaşlarınızı ekleyebilir, onlarla birlikte daha iyi bir koşucu olmak için uğraşmaya devam edebilirsiniz.

RunKeeper

RunKeeper, belki de en popüler koşu ve spor takip uygulaması diyebiliriz. Kişisel spor asistanı olarak kullanabileceğiniz bu uygulama ile koşularınız başta olmak üzere diğer bir çok spor türünün de takibini yapabilirsiniz.

RunKeeper ile adım sayısı, gidilen mesafe, harcanan zaman ve yakılan kalori gibi konularda detaylı bilgiler edinebilir, bunların istatistiklerine gözatabilirsiniz.

Kendim de kullandığım için gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim RunKeeper, bütün spor aktivitesi kaydı ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir uygulama.

Runtastic

Android cihazlarınızda kullanabileceğiniz bir diğer koşu takip uygulaması Runtastic ile iç mekan ya da dış mekan farketmeksizin bütün spor ve koşu aktivitelerinizi kaydedebilirsiniz. Bu sayede daha düzenli bir koşu rutini yaratabilirsiniz.

GPS yardımıyla harita üzerinde ilerlemenizi ayrıntlı şekilde izleyip size detaylı istatistikler ve analizler sunan uygulama ile performansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca uygulama motivasyonunuzu artırmak için bir tür tezahurat sistemine de sahiptir.

Irtifa, hız, hız artışı, mesafe, kalp atışı gibi bütün bilgileri detaylı olarak grafiklerle size sunan uygulamayı indirip denemenizi tavsiye ederim.

Runtastic Heart Rate

Farklı bir amaca yönelik fakat koşucuların da kullanabileceği bir diğer uygulama olan Runtastic Heart Rate ile kolayca kalp atışlarınızın ölçümünü yapabilirsiniz. Örneğin her koşu sonrası kalp atışınızı ölçebilir ve bunların istatistiğini tutabilirsiniz.

Çok basit ama akıllıca bir prensiple çalışan uygumala ile kalp atışınızı ölçmek için tek yapmanız gereken şey parmağınızı kameranın sensörüne hafifçe yaklaştırmak. Bu şekilde 1 dakika bekleyince kalp atış hızınızı elde edebilirsiniz.

Profesyonel bir ölçüm aletinin yerini tutmasa da sık sık koşuya çıkanların kullanabileceği, faydalı bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Zombies, Run!

Zombies, Run! gerçekten farklı bir koşu uygulaması. Aslında zenginleştirilmiş gerçeklik oyunu desek daha doğru olacak. Hem oyun hem de koşucular için bir motivasyon uygulaması olan Zombies, Run! marketlerdeki en enteresan koşu uygulaması.

Bu uygulamada bir oyun oynuyorsunuz, bu oyunda zombilerden kaçıyorsunuz fakat bu oyunu gerçek hayatta, yani sokaklarda oynuyorsunuz. Fakat isterseniz koşu bandında da oynayabilirsiniz.

Kulaklıkları takıp, uygulamayı çalştırıp koşmaya başlıyor, bir hikaye seçiyor ve kendinizi zombilerden kaçarken buluyorsunuz. Size zaman zaman zombilerin yakında olduğunu söyleyen uygulama sayesinde hayatta kalma içgüdüsüyle koşuyor ve bir egzersiz rutini oluşturuyorsunuz.

YORUMLAR