Facebook ve Twitter Neden Yavaş? Hızlandırmak için Neler Yapmalısınız?

Facebook ve Twitter Neden Yavaş? Hızlandırmak için Neler Yapmalısınız?

İnternet kullanıcıları arasında "Facebook ve Twitter neden yavaş?" soruları dönmeye devam ediyor. Bunun en büyük nedeniyse Facebook ve Twitter'a erişimde güçlükler yaşanıyor olması. Sosyal Medya’nın Ankara terör saldırısının ardından anında yavaşlaması ve eşzamanlı olarak haberlere basın yasağı gelmesi son 2 gündür tartışılıyor.

Sosyal medyada Facebook ve Twitter sitelerinin bir anda yavaşlaması kullanıcıların “sosyal medya” engelleniyor düşüncesine kapılmasına yol açtı. Kullanıcılar bu durumu daha önce de benzer şartlar altında tecrübe ettikleri için endişelerinde haksız değillerdi elbette. Ancak sosyal medya sitelerine erişimin yavaşlaması haberleri Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından yalanlandı. Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent, sosyal paylaşım sitesi Twitter ve Facebook'un kapatılması veya yavaşlatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi. Demek ki kullanıcılar boş yere evhamlanıyorlardı (?).

Bugün yapılan standart açıklamada sosyal medyaya erişim talebinin yoğunlaşması yüzünden bu sitelere erişimin yavaşladığı belirtiliyor. Öte yandan Ankara'daki patlamaya ilişkin görüntülerin Twitter ve Facebook'tan çıkartılmasıyla ilgili herhangi bir mahkeme kararının bulunmadığı ve Twitter ve Facebook'un kapatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı da Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından duyuruldu.

Bu arada Twitter resmi blogu’ndan, "Türkiye'de birçok yerde Twitter'a erişim sorunu haberleri alıyoruz. Sorunu araştırıp erişimi tekrar sağlamayı umuyoruz" açıklamasında bulundu. Facebook ise duruma dair bir açıklama yapmadı.

Facebook ve Twitter’a erişim esnasında bir yavaşlık yaşıyorsanız VPN uygulamalarını ve farklı DNS adresleri seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu yöntem şu andaki erişimden daha sağlıklı ve süratli çalışıyor.

Size En Uygun DNS Sunucusunu Belirleyin

Android Cihazlarda DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

DNS Ayarlarını Nasıl Değiştirebilirsiniz

YORUMLAR