AMD Ryzen İşlemci Oyun Testinde Intel i7 6900K'yı Ezdi!

Geçtiğimiz aylarda AMD Zen işlemciler duyurulmuştu. Bu duyuru etkinliğinde Summit Ridge kod adına sahip yeni AMD Zen masaüstü işlemciden de bahsedilmişti. AMD, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikte AMD Zen işlemci ailesinin masaüstü ayağını oluşt

Geçtiğimiz aylarda AMD Zen işlemciler duyurulmuştu. Bu duyuru etkinliğinde Summit Ridge kod adına sahip yeni AMD Zen masaüstü işlemciden de bahsedilmişti. AMD, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikte AMD Zen işlemci ailesinin masaüstü ayağını oluşturacak işlemcilerin adını koydu ve detaylarını paylaştı. AMD Zen ailesinin masaüstü işlemcileri Ryzen adıyla anılacaklar.

Daha önceden Summit Ridge ile ilgili kısıtlı bilgiler paylaşan AMD, Ryzen adını dünyayla paylaştığı etkinlikte yeni işlemcisinin en çok merak edilen noktası olan oyun performansını sergileyecek bir sunum yaptı. Bu sunumda Nvidia TitanX ekran kartı bağlı 2 farklı bilgisayarlardan birinde 3.4 GHz çekirdek hızına ve 8 çekirdeğe sahip, hızaştırma yapılmamış bir AMD Ryzen işlemci, diğerinde de Intel'in 8 çekirdeğe ve 3.2 GHz çekirdek hızına sahip i7 6900K işlemcisi kullanılıyordu. Testte Battlefield 1 4K çözünürlükte çalıştırılırken oyunda bütün kalite ayarları en yüksek seviyedeydi. Test süresince AMD Ryzen, i7 6900K'dan daha iyi bir performans sergilemeyi başardı. i7 6900K'nın binlerce liralık bir işlemci olduğu göz önünde tutulursa bu durum AMD açısından büyük bir başarıydı. Eğer bu oyun testine hızlıca erişmek istiyorsanız videonun 39. dakikasına geçiş yapabilirsiniz. 

AMD Ryzen işlemcilerin performansını tek bir oyun üzerinden değerlendirmek elbet ki yanlış olur. Önümüzdeki günlerde Ryzen için yapılacak tarafsız benchmark testleri ortaya çıktığında işlemcinin gerçek performansı da belli olacaktır.

AMD'nin Zen Masaüstü İşlemcilerinin Adı ve Detayları Belli Oldu: Ryzen

AMD Zen İşlemciler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUMLAR