İlk iPhone ile İlk Android Telefonun Karşılaştırması

iOS 1.0'a sahip ilk iPhone ve Android 1.0'a sahip HTC G1 bu videoda karşılaştırılıyor

Günümüzün en yaygın olarak kullanılan iki işletim sistemi Android ve iOS işletim sistemleri.

Bu mobil işletim sistemleri günümüzde binlerce iPhone telefona ve Android telefona can veriyor ve gün geçtikçe de daha güvenli ve kullanışlı hale geliyor.Fakat ilk çıktıklarında durum böyle değildi. Android 1.0 ve iOS 1.0 bir hayli farklı bir yüze sahiptiler. Yine de iPhone'un babasdı Steve Jobs durumu böyle görmüyordu. Jobs, Android için tamamen çalıntı bir işletim sistemi olduğu iddiasını ortaya atmıştı.

Steve Jobs, yıllar önce kendisiyle yapılan bir röportajda "Picasso'nun şöyle bir sözü var:  İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar. Ben büyük fikirleri çalmak konusunda utanmazca davrandım. "
 sözlerini söylemişti. Bu bakış açısıyla bakıldığında Jobs'un Android'i çalıntı bir fikir olmakla suçlaması oldukça mantıksız bir durum. Peki kim hangi fikri çalmıştı? İşte bu videoda iOS 1.0 kullanan ilk iPhone modeli, Android 1.0 işletim sistemini kullanarak satışa çıkmış ilk Android akıllı telefon ile karşılaştırılıyor ve bu sorunun cevabı verilmeye çalışılıyor.

Videoda ilk iPhone ve ilk Android telefon HTC G1 karşılaştırılırken arayüzleri, dokunmatik ekranları, donanımsal özellikleri, kameraları karşılaştırılıyor. Ayrıca benchmark testleriyle perofrmansları da ölçülüyor.

YORUMLAR