İşlemci Sıvı Nitrojenle Nasıl 7 GHz'e Çıkarılır

Eğer sıvı nitrojen kullanıp işlemcinizin sınırlarını zorlayarak 7 GHz'i aşmak ve overclock rekoru kırmak istiyorsanız bu işin nasıl yapılacağını merak edebilirsiniz. Normalde işlemciler ile kullandığımız standart hava veya sıvı soğutma sistemlerinde belli

Eğer sıvı nitrojen kullanıp işlemcinizin sınırlarını zorlayarak 7 GHz'i aşmak ve overclock rekoru kırmak istiyorsanız bu işin nasıl yapılacağını merak edebilirsiniz.

Normalde işlemciler ile kullandığımız standart hava veya sıvı soğutma sistemlerinde belli bir oranda işlemci hızını yukarı çekebilmemiz mümkün oluyor. Fakat bu soğutma sistemlerinin fiziksel sınırlarından ötürü işlemcimizi belli bir hızın yukarısına çıkaramıyoruz; çünkü aşırı ısınan işlemciyi soğutmak mümkün olmuyor. İşte bu fizksel sınırı aşmak için de sıvı nitrojen kullanılıyor.

Sıvı nitrojen kullanılan bir sistemde işlemci hızını yukarı çekebilmek için tek yapmanız gereken şey, işlemci üzerindeki soğutma bloğuna sıvı nitrojen boşaltmak değil. Bu videoda yer verilmese de, öncelikle sisteminizi bu işe hazırlamanız gerekiyor. Örnek olarak; anakartınızın ani sıcaklık değişimi nedeniyle çatlamaması için anakartın üzerini vazelinle kaplamanız gerekiyor.

Sisteminizi overclock rekor denemesine hazır hale getirdikten sonra ise her an sisteminizi kontrol altında tutmanız gerekiyor. İşlemci voltajınızı ve işlemci çarpanını yukarı çektikten sonra sıcaklığı takip ediyor, ihtiyaç duyulduğu oranda sıvı nitrojen kullanıyorsunuz. Fakat buna rağmen sisteminiz donabiliyor, İlginç bir şekikde, bu durumda sisteminizi soğutmak yerine ısıtmanız gerekiyor.

İzleyeceğiniz bu videoda Intel i7 7700K işlemci bahsettiğimiz yöntemler kullanılarak 7 GHz'in üzerindeki bir hızda çalıştırılıyor, iyi seyirler.

YORUMLAR