Nvidia, Eski Ekran Kartlarının Performansını Kasten Düşürüyor mu?

Piyasaya sunduğu güçlü donanımlar ile uzun bir süredir ekran kartı sektöründe zirvede olan Nvidia, birçoğumuzun bilgisayarlarına hayat veriyor ve oyunları yüksek grafik kalitesiyle oynamamıza imkan sağlıyor. Fakat ekran kartlarının performansı doğal olara

Piyasaya sunduğu güçlü donanımlar ile uzun bir süredir ekran kartı sektöründe zirvede olan Nvidia, birçoğumuzun bilgisayarlarına hayat veriyor ve oyunları yüksek grafik kalitesiyle oynamamıza imkan sağlıyor.

Fakat ekran kartlarının performansı doğal olarak belli bir süre sonra teknoloji geliştikçe düşmeye başlıyor. AMD ve Nvidia fanlarının forumlarda ve farklı platformlarda yaptığı tartışmalarda bu durumun Nvidia'nın planlı bir şekilde izlediği politikadan kaynaklandığı idd,a ediliyor. İddiaya göre Nvidia ekran kartı sürücüleri eski ekran kartlarının performansını düşürecek olarak şekilde yapılandırılıyor. Bu sayede de Nvidia güçlü olan eski ekran kartlarının yerine yeni ekran kartlarını satabiliyor.

Peki bu iddialar ne kadar doğru? İşte bu videoda bu sorunun cevabı aranıyor. İddiaların doğru olup olmadığına karşı gerçekçi veriler sunabilmek için büyük çaplı bir araştırma ve ölçüm yapılmış. GTX 680'den başlayarak günümüze kadar çıkış yapmış bütün Nvidia amiral gemileri ilk günkü sürücüleri ve son sürücüleri ile test edilmiş ve performansları ölçülerek karşılaştırılmış.

Karşılaştırma sonuçlarına bakıldığında eski ekran kartlarında yeni sürücüler kullanıldığında performans düşüşünün olmadığı, hatta küçük artışlar olduğu görülüyor. Bunun yanında yeni oyunların eski grafik kartları düşünülerek optimize edilmediği, bu nedenle yeni oyunlarda performans düşüşü yaşanmasının normal olduğu bilgisi de veriliyor.

YORUMLAR