Neden Sağ Kulaklığın Şarjı Sol Kulaklıktan Daha Önce Bitiyor?

Sağ kulaklığın şarjı, sol kulaklıktan daha önce bitiyor diyen kişiler için bir video hazırladık. Hazırladığımız videoda merak edilen soruyu cevapladık.

Sağ kulaklığın şarjı, sol kulaklıktan daha önce bitiyor diyen kişilerin sayısı oldukça fazla durumda. Peki, kablosuz kulaklıkların şarjı neden aynı anda bitmez? Hazırladığımız videoda çok sayıda kişi tarafından merak edilen soruyu yanıtladık.

Sağladığı konfor nedeni ile hayatımızın bir parçası hâline gelen kablosuz kulaklıklar, bilgisayar, tablet ya da akıllı telefondan bir şeyler izleme ve müzik dinleme aktivitelerinin çok rahat bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor.

Söz konusu kulaklıkların kullanım oranının önemli ölçüde artması ve günümüzde hemen hemen herkes tarafından tercih edilmesinin sebebi ise kablo derdi olmamasıdır. Bu kulaklıklar her ne kadar rahat bir kullanım sağlasa da çoğu kullanıcı için bir sorun barındırıyor.

Kablosuz Kulaklık Satın Alma Rehberi: Hangisini Satın Almalısınız?
MOBİL

Kablosuz Kulaklık Satın Alma Rehberi: Hangisini Satın Almalısınız?

Yakın bir zamanda kablosuz kulaklık satın almak istiyorsanız, Kablosuz Kulaklık Satın Alma Rehberi ile karşınızdayız.

Kablosuz kulaklığın şarjının neden aynı anda bitmemesinin sebebini merak ettiniz mi? Bu sorunun yanıtını merak eden kullanıcılar ister yazımıza göz atabilir isterse yukarıda yer alan videoyu izleyebilir.

Sağ Kulaklığın Şarjının Sol Kulaklıktan Önce Bitmesinin Nedenleri

  • Pillerin yapısı
  • Kullanım alışkanlıkları
  • Dinlenen müziklerin türü
  • Kulaklığın çalışma mekanizması

Yukarıda kablosuz kulaklıkların şarjlarının aynı anda bitmemesinin sebepleri bulunuyor. Listede yer alan nedenlerin detaylarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

1. Pillerin Yapısı

Sağ ve sol kulaklığın şarjlarının aynı anda bitmemesinin nedenlerinin başında pillerin yapısı geliyor. Pillerin yapısı gereği bütün piller fabrika çıkışı aynı kapasitede olmayabiliyor. Elbette tek husus bu değil.

Kimyasal tepkimelere bir pil diğer pilden daha fazla yanıt verebiliyor. Bunun sonucunda ise bir kulaklığın şarjı, diğer kulaklığın şarjından daha önce bitebiliyor. Kablosuz kulaklıklarda yer alan pillerin çok küçük olması, ufak detayların şarja olan etkisini kolayca fark etmemizi sağlıyor.

2. Kullanım Alışkanlıkları

Aynı kulaklığı sürekli olarak tek kullanımda kullanmanız hâlinde o kulaklığın şarjı daha önce biter. Tek kullanıma en kolay örnek telefon görüşmesidir. Kullanıcıların büyük bir kısmı telefon görüşmesi için hep aynı kulaklığı kullanır.

Kablosuz kulaklık aracılığı ile gerçekleştirilen telefon görüşmesi, daha fazla şarj tüketir. Bu, kulaklığın şarjının daha hızlı bir şekilde tükenmesine neden olur. Peki, bu durumun söz konusu sorun ile alakası nedir?

Kullanıcılar genellikle telefon görüşmesi için sağ kulaklığı tercih eder. Bu durum, sağ kulaklığın şarjının daha önce tükenmesine neden olur. Bu ayrıca pil sağlığını da önemli ölçüde olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla tek kullanımda sürekli olarak aynı kulaklığı kullanmayın.

3. Dinlenen Müziklerin Türü

Çoğu kişiye biraz tuhaf gelebilir ancak söz konusu problemin kaynaklarından bir tanesi de dinlenen müziklerdir. Kablosuz kulaklıklar stereo çıkışa sahip. Bu nedenle tiz tonlar daha az enerji tüketirken bas tonlar ise daha fazla enerji tüketilmesine neden oluyor.

Çoğu müzikte bas miktarı her iki kanala eşit bir şekilde dağıtılır fakat bazı müziklerde iki kanala farklı miktarda verilir. Bu durum, bir kulaklığın şarjının diğerinden daha önce bitmesine yol açar.

4. Kulaklığın Çalışma Mekanizması

Her iki tarafın şarjının aynı anda bitmemesinin bir diğer nedeni ise kulaklığın çalışma mekanizmasıdır. Kulaklığın çalışma mekanizması her ne kadar markadan markaya modelden modele değişse de pek çoğu aynı şekilde çalışır.

Sol kulaklık sağ kulaklığa bağlanır. Sağ kulaklık ise telefona bağlanır. Bu durumda sağ kulaklık hem telefon ile iletişim kurarken hem de sol kulaklık ile irtibat hâlinde kalıyor. Yani sağ kulaklık çift hat kullanmış oluyor. Sol kulaklık ise tek hat kullanıyor.

Telefon görüşmesi gerçekleştirirken sağ kulaklık telefondan sesi çekerken aynı zamanda mikrofondan ses iletiyor. Bu durumda çift yönlü veri trafiği oluyor. Bu durumda sol kulaklığın şarjı daha uzun gidiyor.

Ürünü geliştiren firma tarafından vadedilen minimum pil süresi tamamlanıyorsa bunu problem olarak görmeyebilirsiniz çünkü şarjı önce biten kulaklık bile minimum pil süresini karşılıyorsa diğer kulaklık daha uzun gidiyordur.

Yeni satın aldığınız bir kulaklık, minimum pil süresini bile karşılamıyorsa bir problem var demektir. Böyle bir sorun ile karşı karşıya kalırsanız resmî teknik servis ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazıda kablosuz kulaklıkların şarjlarının aynı anda bitmemesinin nedenlerini sıraladık. Konu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR