Kablosuz Kulaklık Satın Alma Rehberi: Hangisini Satın Almalısınız?

Eğer yakın zamanda bir kablosuz kulaklık almayı planlıyorsanız, bu yazımızda kablosuz kulaklık satın alma rehberi ile karşınızdayız!

Kablosuz Kulaklık Satın Alma Rehberi: Hangisini Satın Almalısınız?

Kablosuz Kulaklık Satın Alma Rehberi - Son zamanlarda oldukça hızlı bir gelişim ivmesi yakalayan kablosuz kulaklık pazarı, artık neredeyse kablolu kulaklıklar kadar iyi ses deneyimi sunuyor. Peki yeni bir kablosuz kulaklık almayı düşünüyorsanız tercihiniz hangi yönde olmalı?

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Müzik Prodüksiyon Programları
YAZILIM

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Müzik Prodüksiyon Programları

İster hobi amaçlı olsun ister amatör olarak müzik sektörüne girmeyi isteyin. Her halükarda bilgisayarda altyapıyı oluşturmak ve şarkıyı hazırlamak için kullanmanız gereken bir uygulama gerekiyor.

Henüz kısa bir süre önce kablosuz kulaklık modelleri emekleme çağlarının ilk aşamalarında yer alıyordu. Diğer pek çok yeni teknolojide olduğu gibi bu ürün grubunun da satın alınabilir hale gelmesi birkaç senelik bir sürece ihtiyaç duydu. Öte taraftan geldiğimiz noktada yeni bir çift kablosuz kulaklık satın almayı düşünüyorsanız, bunun için en doğru zamanlarda olabilir.

Son zamanlarda satışa sunulan kablosuz kulaklıklar oldukça gelişmiş ses teknolojileri ile birlikte geliyor ve neredeyse bir çift kablolu kulaklık kadar iyi bir ses deneyimi sunuyor. Bu yazımızda bir kablosuz kulaklık satın alırken dikkat etmeniz gereken faktörlere değineceğiz ancak bunun da öncesinde 2020 yılında satın alabileceğiniz en iyi kablosuz kulaklıklar listemizi sizlerle paylaşacağız. 

En İyi Kablosuz Kulaklık Modelleri

 • Sony WF-1000XM3
 • Sennheiser Momentum True Wireless 2
 • Huawei FreeBuds Pro
 • Apple AirPods Pro
 • Samsung Galaxy Buds Live

En İyi Tam Kablosuz Kulaklık Modelleri -2

1- Sony WF-1000XM3

Ülkemizde ortalama 1,299 TL fiyat etiketi ile satışa sunulan Sony WF-1000XM3 listenizin en üst sıralamalarında yer almaya aday bir model. Dahili olarak aktif gürültü engelleyici teknolojisine sahip olan modelin, bu işi AirPods Pro'dan çok daha iyi bir şekilde yapabildiğini söyleyebiliriz. Ancak yine de kulak üstü kulaklık ile sunulan performansı beklememelisiniz.

Artıları

- Gürültü engellemede rakiplerine kıyasla çok daha iyi.

- Göze çarpmayan ve kulaktan uzamayan bir tasarıma sahip.

Eksileri

- Spor için uygun değil.

- Üzerinde yanıp sönen bir mavi ışık var. Evet, bence bir eksi.

En İyi Tam Kablosuz Kulaklık Modelleri -3

2- Sennheiser Momentum True Wireless 2

Ülkemizde ortalama 2,499 TL fiyat etiketi ile satışa sunulan Sennheiser Momentum True Wireless 2 üst düzey ses kalitesi arayan kullanıcılara hitap ediyor. Bu segmentteki rakipleri gibi aktif gürültü engelleyici özelliği ile gelen modelde rakiplerine kıyasla çok daha uzun bir pil ömrünün bulunduğunu da söyleyelim.

Artıları

- Gerçekten çok başarılı ses deneyimi.

- Şık tasarım.

Eksileri

- Rakiplerine kıyasla pahalı.

- Bazı kullanıcılar, özellikle kulağı küçük olanlar, ergonomik sorunlar yaşadığını dile getiriyor.

Huawei FreeBuds Pro

3- Huawei FreeBuds Pro

Ülkemizde ortalama 1,499 TL fiyat etiketi ile satışa sunulan Huawei FreeBuds Pro bu listedeki diğer rakipleri gibi aktif gürültü engelleyici teknolojisi ile gelen iddialı bir model olarak karşımıza çıkıyor. Kullanışlı özelliklere sahip bir kablosuz kulaklık arıyorsanız, tercihiniz FreeBuds Pro'dan yana olabilir.

Artıları

- Güçlü Aktif Gürültü Engelleme

- Ses Kontrolü Avantajı

Eksileri

- Seslerde Ayrıntılar Düşük

En İyi Tam Kablosuz Kulaklık Modelleri -5

4- Apple AirPods Pro

Ülkemizde ortalama 2,499 TL fiyat etiketi ile satışa sunulan Apple AirPods Pro, şirketin diğer kablosuz kulaklıklarına kıyasla daha iyi bir ses deneyimi ve ergonomik bir tasarım ile birlikte geliyor. Diğer iki modelde olduğu gibi bu modelde de aktif gürültü engelleyici bulunuyor. Buna karşın performansın diğer iki modele nazaran daha kötü olduğunu söyleyebiliriz.

Artıları

- Terlemeye ve su sıçramasına karşı dayanıklılık.

- Apple ekosistemi ile başarılı uyum.

Eksileri

- Kutudan USB-C to Lightning kablosu çıkıyor. Bu, eğer elinizde yoksa, USB-C portuna sahip bir şarj adaptörü edinmeniz ya da başka bir kablo almanız gerektiği anlamına gelir.

Samsung Galaxy Buds+ vs Galaxy Buds Live Kıyaslaması

5- Samsung Galaxy Buds Live

Ülkemizde ortalama 1,299 TL fiyat etiketi ile satışa sunulan Samsung Galaxy Buds Live, şirketin aktif gürültü engelleyici özelliğine sahip son nesil kablosuz kulaklık modeli olarak bu listemizde yer alan modellerden birisi. AKG'nin de yapımında rol oynadığı bu kulaklık rakiplerine kıyasla uygun fiyatı ile de dikkatleri çekiyor.

Artıları

- Rakiplerine nazaran uygun fiyatlandırma.

- Fiyatına göre uygun ses deneyimi.

- Aktif gürültü engelleyici teknolojisi.

Eksileri

- Mikrofon kalitesi yetersiz.

Kablosuz Kulaklık Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Frekans Tepkisi
 • Ses Profili
 • Gürültü Yalıtımı / Gürültü Engelleme
 • Sürücüler
 • Empedans ve Empedans Uyumu
 • Toplam Harmonik Bozulma
 • Kulağa Oturma
 • Çoklu Platform Desteği

En İyi Tam Kablosuz Kulaklık Modelleri -6

Peki bir kablosuz kulaklık almaya karar verdiyseniz ve teknik detaylara inip daha kararlı bir tercih yapabilmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken faktörler neler? Yazımızın devam eden kısmında kablosuz kulaklık alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bazı detayları sizlerle paylaşacağız.

1- Frekans Tepkisi

Frekans Tepkisi, bir kulaklığın herhangi bir bozulmaya neden olmadan üretebileceği en yüksek ve düşük frekans aralıklarını ifade eder. İdeal bir kulaklığın frekans tepkisi aralığı 20 Hz ila 20 KHz olmalıdır çünkü bu, bir normal bir insanın duyabileceği seslerin frekans aralığıdır. Yani daha yüksek frekans tepki aralıkları daha iyi ses kalitesi anlamına gelmez.

2- Ses Profili

Ses profili çok bir şey ifade etmiyor gibi gözükse de ürünün bas ve tiz kalitesi hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Örneğin modelin büyük sürücüleri ve daha düşük frekansları varsa, bu üretilen sesin daha ağır basa sahip olacağını işaret eder. İşin püf noktası ise eşit bas ve tiz oranına sahip bir kulaklık seçmekte yatar çünkü bu size en yüksek ses kalitesini verir.

3- Gürültü Yalıtımı / Gürültü Engelleme

Çoğu insan bu iki terim arasında bazı soru işaretlerine sahiptir ve aynı şeyler olduklarını düşünür ancak hayır, aynı şeyler değildirler. Gürültü Yalıtımı dendiğinde ürünün kulağınızı ne kadar iyi kapattığına bakmanız gerekir. Bu, size herhangi bir teknoloji kullanmadan pasif bir yalıtım sağlar. Gürültü Engelleyici ise ortamdaki gürültüleri tespit etmek için ayrıca bir mikrofondan yararlanır ve gürültüye denk anti gürültü üretir. Yani ikincisinde bir teknoloji söz konusudur.

Her iki türde de oyun ya da müzik sırasında çok fazla ortam gürültüsü fark etmeyeceksiniz ancak yalıtım, engellemeden çok daha uygun bir fiyatla geldiği için karar bütçenize bağlı olmalıdır.

4- Sürücüler

Herhangi bir kulaklıkta duyduğunuz sesler, elektrik sinyallerini ses çeviren sürücülerin yardımı ile gerçekleşir. Bu nedenle sürücülerin boyutu ya da sayısı ne kadar fazlaysa, o kadar zengin ses sağlayacaktır.

5- Empedans ve Empedans Uyumu

Kulaklıkların empedansı, ürünün kaldırabileceği kabul edilen ses seviyelerinden bahseder. Bir çift kulaklığın empedans kapasitesini öğrenmek için voltaj kapasitesine bakmanız gerekecektir.

Seçim noktasına gelince her zaman daha yüksek empedansa sahip modelleri seçmeye çalışın. Sadece farklı voltajlara uyum sağlamazlar, aynı zamanda daha iyi, daha net ve şeffaf baslar sunarlar. Daha iyi bas için 9 ohm empedanslı kulaklıklar alabilirsiniz.

Yüksek empedansla yola devam ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise empedans uyumudur. Empedans uyumunu kısaca kaynak empedansı ile kulaklık empedansının eşleşmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Daha iyi ses kalitesi için bu değerlerin her ikisi de eşleşmelidir. Örneğin yüksek baslı bir şarkı dinlerken daha yüksek ses seviyesi duyuyorsanız bu, kulaklıkların empedans değerlerinin uyumsuz olduğu anlamına gelir.

6- Toplam Harmonik Bozulma

Toplam Harmonik Bozulma en kısa tanımı ile ses sinyalinin harmonikleri nedeni ile meydana gelen gerilim veya akım bozulmalarıdır. Ne kadar düşük THB, o kadar iyi kalitedir.

7- Kulağa Oturma

Bir kulaklığın sunduğu teknik özellikler, eğer kulağınızda başarılı bir şekilde oturmuyorsa hiçbir şey ifade etmeyecektir. Tüm teknik özelliklere baktıktan sonra kulaklıkların kulağınızda durup durmayacağına bakın. Bu önemlidir çünkü çoğu zaman harika ürünlerin kötü uyuma sahip olduğunu görürüz. Bu, AirPods Pro gibi ürünler için dahi geçerli.

AirPods Pro’da yer alan deliklerden dolayı pek çok kullanıcının kulaktan düşme sorunları yaşadığı rapor ediliyor.

8- Çoklu Platform Desteği

Bir kulaklık alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de uyumluluktur. Söz konusu şey uyumluluk olduğunda Apple’ın ne kadar cimri olduğunu biliyoruz. Yine de kulaklıklarda bu durum daha kabul edilebilir düzeyde ve genellikle Bluetooth destekli tüm cihazlarda kullanılabilirler. Yine de bazı markaların her platformda tüm özellikleri kullanmaya – aktif gürültü engelleyici gibi – izin vermeyebildiğini hatırlatalım. Satın alımdan önce bu konuları detaylıca araştırmanızda fayda var.

YORUMLAR