Yeni Zelanda Depreminden Sonra Ortaya Çıkan Garip Işıklar

7.8 büyüklüğündeki Yeni Zelanda depremi sonrası ortaya çıkan ilginç ışıklar kameralara yansıdı

13 Kasım Pazar gecesi, Güney Pasifik Okyanusu üzerinde yer alan adalardan oluşan bir ülke olan Yeni Zelanda büyük bir doğal afete tanık oldu.

Yerel saatle gece yarısının hemen ardından gerçekleşen 7.8 büyüklüğündeki deprem binaların yıkılmasına, barajların zarar görmesine sebep oldu. Christchurch şehrine yakın bir noktada gerçekleşen Yeni Zelanda depremi nedeniyle yetkililer halkı evlerini terk etmeye ve yüksek yerlere çıkmaya çağırdı. Deprem nedeniyle birçok bina yıkılırken maalesef 2 kişi hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda depreminin tsunami gibi başka doğal afetleri de tetikleyebileceği düşünülüyor. Halka yüksek yerlere çıkma çağrısının yapılmış olması da bu durumdan kaynaklanıyor. Büyük depremin yarattığı bir başka doğal olay ise zarar vermeyen cinstendi. Depremin yaşandığı saatlerde gökyüzünde oldukça ilginç ışıklar ortaya çıktı ve bu ışıklar bölge halkı tarafından kaydedilerek görüntüleri paylaşıldı. Bu kısa video da bize deprem gecesi görülen bu ışıkları gösteriyor.

Sadece birkaç saniyeliğine ortaya çıkan deprem ışıkları yeni ortaya çıkmış bir olay değil. Tektonik hareketliliğin yüksek olduğu, volkanların patladığı zamanlarda ortaya çıkan bu ışıklar 1900'lü yıllardan beri görülmekte.

Büyük depremler sırasında çıkan ışıkların kaynağı henüz tam olarak saptanmış değil; fakat bu konuda teoriler üretilmiş. Bu teorilerden biri oksijenin iyonlaşması üzerine kurulu. Bir diğer teori ise deprem sırasında ortaya çıkan yoğun elektriklenme bölgeleri üzerine kurulu. Bunun yanında Dünya'nın manyetik alanının deprem nedeniyle değişime uğraması da üretilen teoriler arasında.

Bu ilginç ışıkların sebebi bilim çevreleri tarafından tam olarak tespit edilememiş olsa da ortaya çıkan görüntü hayret verici bir manzara.

YORUMLAR