Saf Android Tercih Etmeniz için 5 Neden

Saf Android Tercih Etmeniz için 5 Neden

Saf Android, Google tarafından yayınlanan ve üzerinde hiçbir değişiklik yapılmamış Android sürümüdür. Gereksiz uygulamalardan arınmış, daha hızlı bir telefon ve sade bir arayüz sunan saf Android’i tercih etmeniz için 5 nedeni sizler için sıraladık.

1. Güvenlik

Android’in, özellikle iOS kullanıcılarından gelen en büyük eleştirilerden biri güvenlik sorunları ve kötü amaçlı yazılımlar için potansiyele sahip olması. Yıllar boyunca Android’de pek çok güvenlik açığı bulunduğuna şahit olmuştuk.

Google ise bu sıkıntılar için yamalar geliştirmek için çabalıyor olsa da Android’in markalara özgü sürümleri yani her markanın farklı bir Android sürümüyle gelmesi bu süreyi uzatıyor. Yani, üreticilerin de güncellemeleri kendilerine göre özelleştirmeleri gerekiyor. Bu gecikme de kullanıcılar için güvenlik risklerini artırabiliyor.

2. Android’in ve Google Uygulamalarının Son Sürümü

Android’in markalara özgü sürümleriyle ilgili bir diğer konu da üreticilerin işletim sisteminin yeni sürümlerini yayma konusunda bir hayli yavaş oldukları diyebilirim. Birçok kullanıcı, Android’in yeni versiyonu olmasına rağmen, aynı sürümde takılıp kalıyorlar.

En yeni işletim sistemiyle birlikte, Google uygulamalarının da en yeni sürümleri geliyor. Eğer, Android’in ve Google uygulamalarının son sürümünü kullanmak istiyorsanız saf Android kullanmak daha yerinde olacaktır.

3. Gereksiz Uygulamalar (Bloatware)

En çok şikayet ettiğimiz konuların başında ise bloatware adı verilen yani önceden yüklenmiş gereksiz uygulamaların varlığı geliyor. Örneğin, üreticinin bir internet tarayıcısı telefonda yüklüyken ek olarak Google Chrome tarayıcısı da geliyor. Bu ve benzeri uygulamalar telefonda gereksiz yer kaplamasının yanında, kaldırılamıyor olması da oldukça sinir bozucu bir durum haline geliyor.

Saf Android’i tercih ettiğinizde bu problemi kökten halledebilir, sadece kendi istediğiniz uygulamaları telefonunuzda barındırabilirsiniz.

4. Daha İyi Bir Performans ve Daha Fazla Depolama

Android’in markalara özgü sürümleriyle birlikte gelen şifreleme yazılımının pil ömrünü ve performansını etkileyebileceğini öne süren bazı uzmanlar, bu konunun ne kadar ciddi olduğunu da gözler önüne seriyor. Google ise geçtiğimiz günlerde, pil optimizasyonu da dahil olmak üzere Android’i geliştirmek için önemli adımlar atmıştı.

Android’in markalı sürümlerinin en sinir bozucu özelliklerinden bir başkası da, işletim sisteminin ekstra depolama alanı istemesidir. Uygulamaların birçoğu kaldırılamadığından, fazladan alanı boşaltmak için geçici çözümler bulmak zorunda kalabiliyoruz. Genişletilebilir depolama alanına sahip olmayan bir cihazınız varsa, cihazınızın yavaşlamasıyla birlikte performansının da düşmesi kaçınılmaz bir durum olacaktır.

5. Kullanıcı Tercihleri

Kullandığınız telefonda neyin yüklü olması gerektiği, hangi sürümü kullanmak istediğiniz gibi seçenekleri kendiniz tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu elbette olağan bir durum. Fakat, kaldırılamayan uygulamalar, uzun zaman alan güncellemeler derken ne yazık ki bu tercih hakkı bize sunulmuyor. Saf Android sürümünü kullanmaya başladığınızda tüm bu seçenekleri kendi tercihinizle yapacağınızdan dolayı, bu sürümü daha çok seveceğinizden emin olabilirsiniz.

Peki bu maddeleri inceledikten sonra Android’in markalı sürümlerini kullanmayı mı yoksa daha avantajlı özellikler sunan saf Android’i kullanmayı mı tercih ediyorsunuz? Bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

CyanogenMod'u Saf Android'den Ayıran 6 Özellik

Android Cihazınızdaki Tüm Geçmişinizi Nasıl Silersiniz?

YORUMLAR