Google Now Türkiye'de Kullanıma Açıldı

Google Now Türkiye'de Kullanıma Açıldı

Google'ın asistanı olan Google Now bugün itibariyle ülkemizde de kullanıma açıldı.Apple'ın asistanı olan Siri'nin en büyük rakibi Google Now ülkemize giriş yaptı. Hem Android hem de iOS cihazlar için güncellenen uygulama bugüne kadar ülkemizde kullanılamıyordu. Bunun sebebi ise Google'ın içerik aldığı servislerin de ülkemiz için destek vermemesiydi.

Türkçe dil seçeneğini seçerseniz "Okey Google" sesli arama için aktif olmayacak ancak Google Now'ı İngilizce kullanırım yeter ki "Okey Google" çalışsın derseniz sesli arama ayarlarını Türkçe'ye çevirebilirsiniz. Bu durumda da Google Now içerisindeki her şey İngilizce fakat sesli arama Türkçe olacak ve uygulama size Türkçe sesli geri dönüşler yapacak. 

Google Now Nedir?

 Gün içinde ihtiyaç duyduğumuz bilgileri zaten Google arama motoru üzerinden arıyoruz. Ancak Google Now arama yapmaya gerek duymadan sizin belirlediğiniz, görmek istediğiniz türden bilgileri, içerikleri yine sizin belirlediğiniz servislerden toplayarak size sunuyor. Sesli arama desteği de sunan Google Now'da sesli arama yapmak için Android tabanlı telefonlarda hiçbir şey yapmanıza gerek yok, sadece "Okey Google" dediğinizde sesli arama ekranı karşınıza geliyor. Bir şey sorduğunuzda cevabını yine sesli olarak size iletebiliyor. Sesli yanıt verilecek bir konu değilse arama sonuçları ekranda görünüyor. iOS için ise Google uygulamasını açmanız gerekiyor. Geriye kalan her şey aynı.

Google Now aynı zamanda sizin randevularınızı, uçuş bilgilerinizi, ev/iş adreslerinizi öğrenebiliyor. Örneğin bir randevuya gideceğinizde eğer bu randevu sizin takviminizde kayıtlıysa, Google Now o veriyi takvimden alarak size Google Maps üzerinden rota çiziyor ve trafik durumunu da göz önünde bulunduruyor. Böylece size bildirimlerle geç kalmamanız için uyarılar gönderiyor.

"Beni eve/işe götür." gibi komutları da anlayabiliyor. Az önce bahsettiğimiz gibi ev/iş adresinizi bir kere kaydettiyseniz her seferinde ev adresinizi Google Maps'e girmenize gerek kalmadan size rota çizebiliyor.

Aynı zamanda hava durumunu sorduğunuzda hava yağışlı ise "Yanına yağmurluğunu ve şemsiyesini almayı unutma." gibi hoş hatırlatmalar da yapıyor. 

Takip ettiğiniz takımın ya da takımları Google Now'a kaydederek skor bilgilerini de Google Now içerisindeki kartlardan görebiliyorsunuz.

Google Now Nasıl Kullanıma Açılır?

Google uygulamasına girdikten sonra ekranda beliren yönlendirmeler size Google Now ile neler yapabileceğinizi anlatacak. Konum ve bildirim izinlerini de kabul ettikten sonra Google Now kullanıma hazır olacak. 

Google Now, En Akıllı Sanal Asistan Seçildi

YORUMLAR