GTA 5 Sistem Gereksinimleri için Bilgisayarınız Hazır mı?

GTA 5 Sistem Gereksinimleri - Bilgisayarınız GTA 5 sistem gereksinimlerini karşılıyor mu? Cevabı yazımızda.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri için Bilgisayarınız Hazır mı?

Merhaba Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere video oyunları tarihinde bir efsane haline gelen GTA 5'in çıkışına saatler kaldı ve birçok oyuncu ön sipariş ile satın aldıkları GTA 5 PC versiyonunun aktifleşmesi için dakikaları sayıyor. Grand Theft Auto 5'in bilgisayar versiyonunun çıkışı daha iyi bir optimizasyon için birkaç defa ertelenmişti. Rockstar, GTA 5 sistem gereksinimlerini resmi olarak açıkladıktan sonra geçtiğimiz günlerde oyunun grafik ayarlarını gösteren ekran görüntüleri de paylaşılmıştı. Bu ekran görüntülerine bu haberimizden göz atabilirsiniz:

GTA 5 Grafik Ayarları Bilgisayarlarımızın Sınırlarını Zorlayacak

Ekran görüntülerinde dikkati çeken nokta oyunun 4K Ultra HD çözünürlüğü de destekleyecek olmasıydı. Bu da GTA 5'in geleceğin de düşünülerek geliştirildiğini gösteriyor. 4K çözünürlük şu an için performans açısından çok tercih edilebilecek bir çözünürlük değilse de Rockstar'ın GTA 5 PC versiyonuna özel yayınladığı 60 FPS'lik video oyunun standart çözünürlükte ne kadar akıcı çalışabileceğini sergiliyordu.

GTA 5'i bilgisayarınızda oynayabilmek için gerekli olan minimum sistem gereksinimleri şu şekildeydi:

 • 64 Bit Windows Vista işletim sistemi
 • 4 çekirdekli 2.4 GHZ Intel Core 2 Quad işlemci veya 4 çekirdekli 2.5 GHZ AMD Phenom 9850 işlemci
 • 4 GB RAM
 • DirectX 10 uyumlu 1 GB Nvidia 9800 GT veya 1 GB AMD HD4870 ekran kartı
 • DirectX 10 uyumlu ses kartı
 • 65 GB boş depolama alanı

Bu minimum sistem gereksinimleri oyunun çalışması için yeterli gereksinimler. Fakat bu sistem özelliklerinin oyunu akıcı bir şekilde oynatamayacağını belirtmekte fayda var; çünkü yoğun grafik ve işlemci hesaplamalarının yaşanacağı sahnelerde bilgisayarınız tekleyecektir. GTA 5'in minimum sistem gereksinimlerinin bile bir hayli yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Eğer oyunu akıcı bir hızda oynamak isterseniz biraz daha güçlü bir sisteme ihtiyacınız olacak. Rockstar bu iş için ihtiyaç duyacağınız önerilen sistem gereksinimlerini şu şekilde listelemiş:

 • Service Pack 1 yüklü 64 Bit Windows 7 ve üst versiyonları
 • 4 çekirdekli 3.2 GHZ Intel Core i5 3470 işlemci veya 8 çekirdekli 4 GHZ AMD FX 8350 işlemci
 • 4 GB RAM
 • 2 GB Nvidia GTX 660 veya 2 GB AMD Radeon HD 7870 ekran kartı
 • DirectX 10 uyumlu ses kartı
 • 65 GB boş depoalama alanı

Görüldüğü üzere oyunu akıcı bir şekilde oynayabilmek için yüksek performanslı bir işlemci şart. Ayrıca ekran kartında da yine yüksek performanslı bir GPU'ya ihtiyaç duyuyoruz. GTA 5'i akıcı bir şekilde oynayabilmek için 128 Bit veriyolu genişliğine sahip olan bir ekran kartı yeterli olmayacaktır. Video bellekte de 2 GB limiti öneriliyor. Eğer GTA 5 grafik ayarlarını minimum seviyenin üstüne taşıyacaksanız ekstra video belleğe ihtiyaç duyacaksınız.

GTA 5'in optimizasyonunun ne derece başarılı olduğunu ilerleyen saatlerde oyun çıkış yaptığında göreceğiz. GTA 5 PC versiyonunun optimizasyonunun ne derece başarılı olduğunu öğrenmek için bizi takip etmeye devam edin.

GTA 5 Tam 7 DVD ile Birlikte Gelecek!

YORUMLAR