Kaptansız Gemiler Intel ve Rolls-Royce İşbirliğiyle Ortaya Çıkabilir

otonom gemi kaptansız gemi

Dünyanın en büyük bilgisayar parçaları üretici Intel ile en büyük motor üreticilerinden bir tanesi olan Rolls-Royce, kaptansız gemi yapmak için ortaklık kararı aldıklarını duyurdu.

kaptansız gemi

Geçtiğimiz yıl alınan ortaklık kararının dün itibarıyla resmiyete döküldüğünü söyleyen iki şirket, yaptıkları plan neticesinde 2025 yılına kadar ilk otonom kargo gemisini geliştirmeyi planladıklarını belirttiler. Ortak şirketin merkezinin Birleşik Krallık olacağının altı çizilirken, araştırma geliştirme faaliyetlerinin yapılması için Finlandiya ve Norveç’te merkezler açılacağı da duyurulanlar arasında yerini aldı.

“Böylesine sistemleri geliştirmek tamamen devasa verileri işleme, iletme ve depolamayla alakalı olduğundan Intel bir adım öne çıktı” diyen Intel Başkan Yardımcısı Lisa Spelman, “Rolls-Royce, gemicilik sektörünün önde gelen geliştirme şirketlerinden bir tanesi ve birlikte kuracağımız kuruluşla dünya çapındaki gemi ticaretini güvenli hale getireceğiz” açıklamasını yaptı.

Rolls-Royce ise dünyadaki malzeme taşımacılığının yüzde 90’lık kısmının gemiler aracılığıyla yapıldığını, gemileri otonom ya da uzaktan kontrol edilebilir hale getirerek, taşımacılığı daha güvenli ve hızlı hale getirebileceklerini dile getirdi. Böylesine bir operasyon için ise devasa verilerin aktarımının kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı.

Bir dizi yüksek çözünürlüklü kamera, pozisyonlama sensörü ve buna benzer algılayıcılar yoluyla gemileri otonom hale getirmeye çalışacaklarını aktaran Rolls-Royce ve Intel, Rolls-Royce’un hali hazırda Intel tarafından geliştirilen 3D NAND SSD’ler ile veri depolaması yaptığını, yapılacak geliştirmelerle teknolojinin geliştirilerek, amaca ulaşılabileceğini söylediler.

YORUMLAR