Türk Girişimcilerden Parkinson Saati

Türk Girişimcilerden Parkinson Saati

Üç Türk girişimci, dünya üzerinde 5 milyonun üzerindeki parkinson hastasını ilgilendiren çok önemli bir projeye imza attı. 

Parkinson, beynin alt kısımlarındaki “gri cevher” adı verilen çekirdeklerin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığı olarak biliniyor. Temel belirtileri titreme, sertlik ve hareketlerin yavaşlaması olan hastalıktan, dünyada 5 milyonun üzerinde insan muzdarip durumda. Ülkemizde ise bu sayı 110 bin civarında.

DHA’nın haberine göre, yıllar önce epilepsi hastalığı nedeniyle arkadaşını kaybeden İş Geliştirme Uzmanı Can Aksu, eldeki titremeleri ölçen bir saat geliştirmeye karar verdi. Bu doğrultuda, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Titreşim üzerine Master yapan kardeşi Çağlar Aksu ve Biyomedikal Uzmanı Esra Sendel ile giyilebilir teknoloji ve sağlık alanında çalışan TÜBİTAK BİGG'in (Bireysel Genç Girişimci) desteğini alarak bir teknoloji firması kuran Aksu, çalışmalarına hız kesmeden başladı.

türk girişimci parkinson

Bir yıllık çalışmanın sonucunda parkinsonu ölçen bir saat tasarlayan üç girişimci, seri üretime geçebilmek için destek bekliyor.

Çıkış noktalarının epilepsi olduğunu söyleyen Cahit Aksu, “Bundan birkaç sene önce bu hastalıktan dolayı bir arkadaşımı kaybettim. Kardeşim de bu sırada İTÜ'de titreşim üzerine master yapıyordu. Makine titreşimini insan titreşimine uyarladık. İki konuyu birleştirmeye karar verdik. Biraz daha ilerledik ve sonrasında parkinsona yönelik çalışmaya karar verdik. Çalışmamızda Parkinson titreşiminin frekanslarını inceledik. Bunu ölçebileceğimizi fark ettik ve insanların bileklerine takabilecekleri saat şeklinde bir ürün ortaya çıkardık” dedi.

Çağlar Aksu ise parkinson alanında çalışan uzman doktorla sürekli iletişim halinde olduklarını ve etik kurulun onayını aldıktan sonra klinik çalışmalara başlayacaklarını belirtti. Yaklaşık 55 bin dolarlık bir yatırıma ihtiyaçları olduğunu söyleyen Aksu, bunun sonrasında seri üretime geçmek için herhangi bir engellerinin olmadığını ifade etti.