Türk Telekom Çöktü Mü? Google Neden Açılmıyor? İşte Detaylar

Türk Telekom Çöktü Mü Türk Telekom Çöktü Mü

Türk Telekom çöktü mü? Google servislerine neden erişim sağlanılmakta sorun yaşanılıyor? Tüm detayları bir araya getirdik.

Google Çöktü Mü? İnternet Neden Açılmıyor?

Son yarım saattir Türk Telekom servis sağlayıcısı tarafından Google'a erişim sağlanılamıyor. Google servisleri neden açılmıyor? Türk Telekom üzerinden internete erişim sağlamakta güçlük yaşanıyor. Sunucu durumlarını anlık olarak paylaşan downdetector'da Türk Telekom'un çöktüğü görülmekte. Google'a erişim sorunun Türk Telekom kaynaklı olduğunu tahmin etmekteyiz. Sorun yüksek ihtimal ile Türk Telekom'un yurt dışı çıkışlarında yaşanmakta.

Türk Telekom çöktü mü

Türk Telekom aboneleri, mobil veri bağlantısının sağlanamadığını söylemekte. Vatandaşlar Twitter üzerinden Türk Telekom'un çöktüğünü söylemekteler.

Türk Telekom Destek ekibinin kullanıcılara verdiği cevap: 

Erişim sorunun kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulması bekleniyor. Şu an için erişim sağlanamayan sitelerin tam olarak hangileri olduğu bilinmese de, sorunların her kullanıcıyı etkilemediği de gözüküyor. Türk Telekom tarafından konu ile ilgili detaylı bir açıklama yapılmadı. Erişim sorununu anbean takip etmekteyiz. Gelişmelerden haberdar olmak için bizleri takipte kalın.

Güncelleme 20.01.2020 Saat: 17:50

Türk Telekom tarafından konu ile ilgili resmi açıklama yapıldı. Açıklamada DNS servislerine siber saldırının yapıldığı söylendi. Türk Telekom yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

"20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemlere dair, Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur. Söz konusu erişim aksaklıkları, dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği ‘Siber Saldırı’ ile ilgili olup, saldırılar bu kez Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.

Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları, saldırıları bertaraf etmek, yurt içi ve yurt dışı internet trafiğini normal seyrinde devam ettirmek için yoğun bir çalışma içerisindedir. Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan Türk Telekom’un, gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırılardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız."

Türk Telekom tarafından ikinci açıklama geldi. Açıklamada sorunun çözüme kavuşturulduğu belirtildi. Açıklamada şunlar söylendi:

"20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemler saat 18:45’te tamamen sona ermiştir. Yurtdışı operatör kaynaklı olan sorun çözülmüş olup, yurt içi ve yurt dışı internet trafiği normal seyrine dönmüştür. Alanında yetkin ekiplerimizin, kullanıcıların bu aksaklıktan en az seviyede etkilenmesi adına yoğun bir çalışma gösterdiğini kamuoyunun bilgisine sunarız."

YORUMLAR