600 Yıllık Büyük Voynich Sırrı Çözüldü

600 yıllık sır olan Voynich yazıları çözülmüş olabilir, detaylar videomuzda!

1404 - 1438 yılları arasında yazıldığı tahmin edilen ve 20. yüzyılın ortalarında tekrar gün yüzüne çıkarılan Voynich El Yazması, barındırdığı şifreli dil sebebiyle 600 yıldır okunamıyordu. El yazmasının çözülmesine dair yeni bir teklif getiren isim ise Kanada'da yaşayan Ahmet Andıç oldu. Andıç ve ailesi, el yazmasınınEski Türkçe olabileceğini söyledi. 

1404-1438 yılları arasında yazılan ve 1912 yılında Polonyalı devrimci ve sarraf olan Wilfrid M. Voynich'in tekrar gündeme getirdiği el yazması kitap, yaklaşık 6 asır boyunca gizemini korudu. Dünyanın en gizemli 10 tarihi eserinden biri olarak bilinen kitap, yapılan tüm girişimlere rağmen deşifre edilemedi. İçerisinde çeşitli şifreler barındırdığı düşünülen ve içerisindeki resimler nedeniyle astroloji, kozmoloji, bitki bilimi, ilaç bilimi, kadın, doğum, sezeryan ameliyatları, galaksi, burç, güzellik gibi konularla ilgili olduğu tahmin edilen kitap, dünyanın ünlü dil bilimcileri, kriptologlar, çeşitli alanlardaki uzman bilim adamları tarafından da incelenmesine rağmen bir türlü çözülemedi. 

Bu videoda çözülemeyen Voynich hakkındaki tüm detayları size aktarıyoruz.

600 Yıldır Sırrı Çözülemeyen Voynich El Yazması Türkçe mi?
İNTERNET

600 Yıldır Sırrı Çözülemeyen Voynich El Yazması Türkçe mi?

1404 - 1438 yılları arasında yazıldığı tahmin edilen ve 20. yüzyılın ortalarında tekrar gün yüzüne çıkarılan Voynich El Yazması, barındırdığı şifreli dil sebebiyle 600 yıldır okunamıyordu.

Rockstar Games, GTA 6 için Çalışmalara Başlamış Olabilir
OYUN

Rockstar Games, GTA 6 için Çalışmalara Başlamış Olabilir

Rockstar Games, geçtiğimiz nesilde satışa sunduğu Grand Theft Auto V sonrasında, Red Dead Redemption 2 ile muazzam bir geri dönüşe imza atmıştı.

iPhone XS Max inceleme - Çöp Gibi Telefon Mu?
İnceleme

iPhone XS Max inceleme - Çöp Gibi Telefon Mu?

iPhone Xs max inceleme videosu yayında. Bu videoda Face ID incelemesi, animoji incelemesi, iphone x su dayanıklılığını, dayanıklılık testini, hız testini, fotoğraf testini gerçekleştirdik.

YORUMLAR