Apple Watch Nedir, Ne Yapar, Ne Yapamaz?

Apple Watch hakkında merak ettiğiniz her şey. İnceleme ve videoları bir makalede topladık.

Apple Watch Nedir, Ne Yapar, Ne Yapamaz?

Apple, son ürünü olan Apple Watch’u tasarlanmış en kişisel giyilebilir cihaz olarak lanse etti. Apple Watch 24 Nisan Cuma günü Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, İngiltere ve ABD'deki Apple Shoplarda yerini alacak. Peki, nedir Apple Watch, üzerinde neden bu kadar çok duruluyor, gerçekten çok yenilikçi bir cihaz mı? İnceledik.

Apple Watch, son derece ‘dakik bir saat’ olarak tanıtıldı.  Bunlar Tim Cook’un kendi sözleri ki aslında günümüzde dakik olmayan saat var mı, sanırız yok. Apple Watch’un bir saat olmanın ötesinde işlevi kişisel bir iletişim cihazı olması ve bunun yanı sıra sağlık ve fitness konusunda asistanlık yapabiliyor olması. Apple Watch kullanıcısının isteği doğrultusunda kolaylıkla özelleştiriliyor. Kullandığı uygulamalarla sahibini dış dünyaya daha farkındalıklı bir statüye sokabiliyor.

Kısa Kısa Apple Watch

Apple CEO’su Tim Cook Apple Watch lansmanında, ’Apple Watch teknolojiyle ilişki kurma biçimimizde yeni bir sayfa açacak ve biz müşterilerimizin onu seveceğini düşünüyoruz’ demişti. Cook’un Apple Watch tarifi şöyle, ‘İnsanların kendileri için önemli olan bilgilere kolayca erişmek, dünyayla etkileşime girmek ve günlük faaliyetlerinin daha farkında olarak daha iyi bir gün geçirmek için Apple Watch takmaya başlamaları bir gereklilik olacak’.

Biraz zorlayıcı ve iddialı bir durum. Çünkü her Apple Watch sahibinin cebinde bir Apple iPhone’da olacak. Bu cihazlardan iPhone Apple Watch’suz çalışabilecekken, Apple Watch’un bir şekilde iPhone ile iletişimde olması gerekiyor. Yani o kadra da bağımsız bir cihaz değil Peki bir iPhone’nun yapamadığı neyi yapıyor ki bu kadar talep görmesi bekleniyor. Hiçbir şey, Apple Watch sadece bir karizma unsuru olarak tüketiciler arasında sınıf belirleyici bir rol oynayacak. Ancak Apple’ın pazarlama stratejisinin en üstünde yer alan durum bundan ibaret; 'bir Apple ve al sınıf atla'.

Apple Watch piyasaya 3 farklı ürün gamında çıkıyor. Düşük modeli Sports, orta sınıf modeli Steel ve lüks modeli Gold Edition. Aralarındaki fiyat farkı ise dağlar kadar. Apple lansmanından sonra ürünlerle ilgili bazı yorumlar yapıldı Apple Watch Pek Çok Soruyu da Beraberinde Getirdi haberimizde bu yorumların ne olduğunu okuyabilirsiniz.

Apple Watch ne yapabiliyor?

Apple Watch, ekranı engellemeden kaydırabilen, büyüten yeni bir yazılımla geliyor. Bu yazılım teknolojisinin adı Digital Crown. Bunun yanı sıra Force Touch özellikli Retina ekran, dokunmak ve bastırmak arasındaki farkı algılayabiliyor ve her iki yönteme göre uygulamaları kontrol edebiliyor.  Taptic Engine denen sistem saate gelecek her hangi bir uyarıda bileğinizi titreyerek uyarabiliyor.

Ekranı safir camdan oluşuyor ve süper hassas bir yapıya sahip. Force Touch denen sistem de bu donanımın kullanabileceği bir sistem olarak saate yerleştirilmiş. Force Touch sadece dokunma şiddetiyle çalışmıyor, saatin kurma koluna benzeyen kısım ile birlikte komutlar çeşitlendirilebiliyor. Buradan şunu da anlamak mümkün saati sadece ekranından değil kurma kolundan da kontrol edebiliyoruz.

YORUMLAR