Bilim ve Teknoloji Hakkında Dudağınızı Uçuklatacak 30 Şaşırtıcı Bilgi

Bilim ve Teknoloji dünyası asla bildiğimiz kadar daracık ve sıkış tepiş bir yer değil, her iki oluşum da evren kadar kocaman.

Bilim ve Teknoloji Hakkında Dudağınızı Uçuklatacak 30 Şaşırtıcı Bilgi

Bilim ve teknoloji dünyası bizim farkına varamadığımız kadar derin ve bir o kadar da şaşırtıcı bir evren. Evren diyorum çünkü "dünya" olarak tanımlamayacak kadar bilinmezi bünyesinde barındırıyorlar. Yani, bilim dünyası ya da teknoloji dünyası demek yerine "evreni" desek hiç yanlış olmazmış.  

Dünyanın ve galaksinin bilinmezlerini ortaya çıkarmak için çalışan bilim insanları, evrende kendilerine ayrılan süre içinde bakın neleri aydınlatmayı başarmışlar. Öte yandan teknolojik evrimleşmenin nereden nereye geldiğini de görmek aşağıdaki maddeler arasında mümkün olabiliyor. 

Bu makalede okuyacağınız 30 özel bilgi tamamiyle gerçektir. Hiçbir düzeltme ya da yorum içermez.

Teknoloji ve Bilim hakkında hiç bilmediğiniz gerçekler

*Bilim adamı tanımlaması sözlüklere 1833 yılında girdi.

*Bilim adamları her gün yaklaşık yeni 40 tür canlı keşfediyorlar.

*Yıllardır insan beynini etkileyen parazit bakterileri inceleyen bilim insanları, bir zombi salgını yaşanabileceğinin kuvvetle muhtemel olduğunu düşünüyorlar.

*Her ay PC’leri tehdit eden 5 bin kötücül yazılım keşfediliyor.

*“Tavuk mu önce gelir yoksa yumurta mı” sorusunun cevabı tavuk olarak kanıtlanmış durumda. Çünkü yumurta kabuğunu oluşturan proteini sadece tavuklar üretebiliyor.

*Bilim insanları "sidik" kullanarak akılı telefon bataryalarını çok daha hızlı şarj etmenin yolunu bulalı neredeyse 5 yıl oluyor, ancak yöntem oldukça itici olduğu için genel kullanıma sunulamıyor.

*Dünya’da kullanılan tüm paranın sadece yüzde 10’u maddesel gerisi ise tamamen dijital olarak kullanılıyor.

*Dünyanın ilk bilgisayarı olan ENIAC tam 27 ton ağırlığındaydı ve 167 metre karelik bir alanı kaplıyordu.

*Bilim insanları bir mikro partikülü oksijenle doldurup insanlara enjekte ederek su altında nefes alamama sorununu aşalı birkaç yıl oluyor. 

*Bilim insanları dünyanın en yaşlı canlısı olan 507 yaşındaki bir istiridyeyi yanlışlıkla öldüreli 6 yıl oldu.

*Eğer insan beyni kadar güçlü bir bilgisayar yapılabilseydi bu makinenin saniyede 38 bin trilyon işlem yapabilmesi ve 3 bin 580 terabayt RAM kullanması gerekecekti.

*Bir yıldırımın sıcaklığı güneşin sıcaklığının tam 5 katı.

*Bill Gates’in yaşadığı malikaneyi bir Macintosh bilgisayarda tasarladılar.

*Yağmur sularında bol miktarda B12 vitamini bulunuyor.

*Samanyolu Galaksisinin bir ucundan diğerine 100 bin ışık yılında varılabiliyor.

*Amerika’da askeri teknoloji araştırmacıları bal arılarını bombaları bulmak için kullanmayı deniyorlar. Bu deneylerin belli oranda başarılı olduğu söyleniyor.

*Uranüs’te yaz mevsimi tam 42 yıl sürüyor.

*1979 yılında IBM tarafından üretilen ilk sabit disk  RAMAC 305 isimli bir bilgisayara monte edilecek şekilde tasarlandı ancak sadece 5MB kapasiteye sahipti ve yaklaşık 1 ton ağırlığındaydı.

*Güneş ışığının kaynağından ayrılıp Dünya’ya ulaşması 8 dakika 20 saniye sürüyor.

*Dünya üzerinde kertenkeleden, arıya denizanalarından balıklara kadar 173 binin üzerinde zehirli tür yaşıyor.

*Pluto gezegeni güneşin etrafında 248 yılda dolaşıyor.

*Satürn gezegenin özgül ağırlığı sudan hafif olduğu için dünyada denize düşse batmaz.

*Ay, her ay dünyadan 3.7 santim uzaklaşıyor.

*1980 yılında üretilen ilk 1GB sabit diskin ağırlığı 249 kilo, fiyatı da 40 bin dolardı.

*İnsan vücudunda bulunan DNA bağları sökülerek art arda eklenirse 16 milyar kilometrelik bir iplik oluşturabiliyor, bu da Pluto’ya gidip dönülebilen bir mesafe.

*Bir solucanı zihninin haritasını çıkarmayı başaran teknisyenler ve bilim adamları, bunu şimdi bir yazılım olarak Lego’dan yapılmış bir robotta kullanıyorlar.

*İlk masaüstü bilgisayarlardan olan IBM 5120 harici sabit diski olmadan 47, diskiyle beraber 58 kilo çekiyordu.

*Dünyada virüs yazarak bilgisayarlara bulaştıran ve kanun tarafından yakalanarak hapse atılan bilgisayar korsanlarının yüzde 70’i organize suç odaklı şebekeler için çalışıyormuş.  Yani mafya ve benzeri oluşumlara kontrat bazında virüs yazıyorlarmış.

*ABD’de nükleer başlıklı füzeleri kontrol eden bilgisayarın şifresi tam 8 sene boyunca sadece sekiz adet sıfırdan (00000000) ibaretti.

*Bilgisayar arabirimi farenin mucidi Douglas Engelbart, tamamı ahşap bir bilgisayar da üretmişti. Ancak bu iki buluşundan geriye günümüze kadar gelen tek şey sadece fare oldu.

Bonus:

*Matrix filminden önce de bilim insanları hayatın bir bilgisayar simülasyonu mu, yoksa gerçek mi olduğu hakkında sayısız araştırmalar yaptılar. Filmden sonra bu araştırmaların sayısı oldukça arttı. 

Google Hakkında Akılınızı Başınızdan Alacak 48 Şaşırtıcı Gerçek

Android Hakkında Aklınızı Başınızdan Alacak 5 Gerçek

Bill Gates Hakkında Enteresan Gerçekler

YORUMLAR