Evren ve Uzay Hakkında Doğru Sandığımız 8 Büyük Yanlış

Evren ve gezegenlerle ilgili bilgileri Hollywood filmlerinden almaktan vazgeçip biraz da gerçeklere bakalım istedik.

Evren ve Uzay Hakkında Doğru Sandığımız 8 Büyük Yanlış

Evren ve gezegenlerle ilgili bilgileri Hollywood filmlerinden almaktan vaz geçip, biraz da gerçeklerin ne olduğunu öğrenmek gerek. Galaksi ve Güneş Sistemi ile ilgili çoğumuzun doğru bildiği 10 yanlışı açıklıyoruz.  

1-Uzayda patlarız

Pek çok efsane gibi bilim kurgu filmlerinin aklımıza kazıdığı bir durumdur. Ancak unutmamak gerekir ki, film yapımcıları bizi etkilemek için gerçeklerden biraz uzak kalmayı hep tercih ederler. Üzerinde koruyucu elbisesi olmadan uzay boşluğuna düşen bir insanın öleceğini hepimiz biliriz. Ancak bağırsaklarının dışarı çıkıp gözlerimizin pörtleyeceği tamamen bir efsanedir.

Evet, elbette uzayla temas sizi öldürür. Ancak bu anında ve çok kanlı bir şekilde olmaz. İnsan metabolizması uzayda 30 -40 saniye kadar canlı kalabilme şansına sahip. Oksijensizlik sonucu boğulma ve soğuk ölümünüze yol açacak iki önemli sebeptir. 

2-Venüs ve Dünya birbirine benzer

Genellikle Dünyanın ikiziymiş gibi empoze edilen Venüs, asla sizde tıpatıp benzedikleri duygusunu uyandırmasın. Venüs'ün son derece kalın bir atmosferi olduğunu ve altında son derece ölümcül bir yüzey taşıdığını düşündüğümüz bir gezegen. Standartlarının ne olduğunu çok az bildiğimizi hatırlatmak isteriz. Buraya sağlam bir uzay aracı göndermedikçe de bu bir sır olarak kalacak.

3-Güneş bir ateş topudur

Güneşin aslında parladığını ve asla yanmadığını söylersek şaşırırsınız değil mi? Ama gerçek bu. Bu parlaklık yüzeysel element reaksiyonları ve nükleer patlamalardan dolayı oluşuyor. Tamamen elementlerden oluşan yıldız on milyonlarca patlamayla parlıyor.

4-Güneş sarıdır

Bugün hangimiz elimize pastel boya alıp güneşi çizmeye kalksak sarı rengi kullanırız. Çocukluğumuzdan beri kodlandığımız bir alışkanlık işte. Ancak atmosferimiz sayesinde güneşi sarı olarak algılıyoruz. NASA fotoğraflarında bile astronotların güneşi tanınır kılabilmek için sarı renkle modifiye ettiğini biliyor muydunuz? Evet, güneş asla sarı olmadı. Güneşin orijinal rengi beyazdır. Bir astronota falan sorabilirsiniz?

5-Dünya yazın güneşe daha yakındır

İlk bakışta mantıklı gibi değil mi? Sizi ısıtan bir şeye daha fazla yaklaşırsanız daha fazla ısınırsınız. Ancak bu bir yanlış değerlendirmeden ibarettir. Dünyanın güneşe olan uzaklığı yıl boyunca zaten devamlı olarak değişir. Bu aldı eliptik dönüş yörüngesinin yanıltıcı bir özelliğinden başka bir şey değildir. Düşey olarak kuzey ve güney kutuplarının açısının değişiyor olması Yaz ve Kış aylarının oluşmasında en büyük etkendir. Güneşe olan mesafemizin ise sıcaklıklar yahut mevsimler ile ilgili herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır.

6-Ayın karanlık bir yüz var

Hayır, biz sadece tek yüzünü görüyoruz diye ayın diğer tarafının aydınlık olmadığını söylemek son derece yanlış. Ay dünyanın yörüngesinde son derece sabit bir dönüş yapar. Bir tek yüzü dünyaya dönüktür. Bu onun arka tarafımın karanlık olduğu anlamına gelmez. Elinize bir elma alın ve onu gözünüzün hizasında tutarak aydınlık bir odada elmayla beraber dönün. Elmanın görmediğiniz yüzü sizce karanlık mıdır?

7-Uzayda ses duyabiliriz

Filmlerde genel olarak uzayda ses olduğunu görürüz. Elbette üzerine milyonlarca dolar yatırdığınız bir filmde patlamalar uzayda da olsa seyircinin duyması, etkilenmesi lazım. Ancak uzayda bir atmosfer olmaması sesin molekülden moleküle geçerek iletilmesini engeller. Sesin iletilmesi için 4 elementten birinin de var olması gerekir. Uzayda bunların hiç biri yok.

8-Çin Seddi uzaydan görülüyor

Hayır görülmüyor. Bugün Google Earth Pro ile biraz oynarsanız bunun böyle olmadığını görebilirsiniz. Bu efsane, gerçekten çok muazzam bir eserin daha da etkileyici olması kullanılan bir abartıdan başka bir şey değil.

Yukarıdaki gerçeklere dayanılarak çekilmiş en başarılı sadece 2 Hollywood filmi var. Bunlardan biri  Stanley Kubrick'in 2001: A Space Odyssey (2001: Bir Uzay Macerası), diğeri ise Alfonso Cuaron'un son yılların en başarılı uzay filmi Gravity filmi. Her iki film de bu gerçekler göz önüne alınarak çekilmiş. 

Farklı Güneş Sistemlerinde Olsaydık Manzaramız Nasıl Olabilirdi?

Başıboş Bir Güneş Dünyayı Yok Edebilir

Güneşi Hiç Böyle Görmediniz

YORUMLAR