iPhone Hafıza Dolu Uyarısından Kurtulmak İçin Yapabileceğiniz 5 Hızlı Ayar

iPhone'unuzda "Hafıza Dolu" uyarısıyla karşılaştığınızda yapabileceğiniz 6 hızlı ayarı yazdık.

iPhone Hafıza Dolu Uyarısından Kurtulmak İçin Yapabileceğiniz 5 Hızlı Ayar

16GB iPhone kullanıyorsanız “depolama alanı neredeyse dolu” hatasıyla kesinlikle karşılaşmışsınızdır. Bu durumdan kurtulmanın en basit yolu fazla yer kaplayan oyun ve uygulamaları tespit edip tek tek silmektir ancak bu hata uyarısından daha az vakit harcayarak ta kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda saniyeler içerisinde boş alan açmanın yolunu anlatıyoruz.

iPhone’lar microSD başka bir deyişle hafıza kartı desteği sunmadığından ülkemizde genellikle 64GB modeli tercih edilir ancak fiyatın yüksek olması bakımından 16GB giriş seviyesi modeli de tercih edenler sayısı bir hayli fazla. Eğer siz de 16GB iPhone modelini tercih ettiyseniz, telefonunuzda en son çıkan oyunları oynamayı seven ve fazlasıyla fotoğraf ve video çeken biri olarak depolama alanı hata uyarısı ile en az bir kere karşılaşmışsınızdır. Bu durumda Leef gibi iOS cihazlar için özel hafıza kartları üreten firmaların ürünlerini satın almadıysanız yapacağınız şey bitirdiğiniz oyunları daha fazla telefonunuzda tutmamak ve medyalarınızı iTunes üzerinden bilgisayarınıza veyahut iCloud hesabınıza aktarmak olacaktır. Ancak bu hatadan daha az zaman harcayarak kurtulma seçeneğiniz de var. Nasıl mı?

iPhone 6s ve 6s Plus 16GB Cihazlarda Bellek Sıkıntısı Yaşamamak İçin Basit Çözümler

"Mesajları Tut" Seçeneğine Göz Atın:

16GB iPhone’unuzda boş alan açma işine eski kısa mesajlarınızı silerek başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızın yanı sıra türlü firmalardan yağan reklam mesajları, sosyal ağ uygulamalarınızdan gelen bildirim mesajları, çevrimiçi hesaplarınız için onay mesajları, alışveriş mesajları gibi onlarca noktadan gelen sms’ler iPhone’unuzda hiç düşünmediğiniz kadar alan kaplıyor. Silinme vakti gelmiş mesajları tek tek silmek yerine belli bir günden sonra otomatik olarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar – Mesajlar – Mesajları Sakla ekranında mesajlarınızın ne kadar saklanacağını seçebilirsiniz. 30 gün ideal seçimdir.

Fotoğraf Yayınım'ı Kapatın:

Fotoğraf Yayınım özelliği sayesinde bildiğiniz üzere iPhone’unuzla çektiğiniz tüm fotoğraflara Windows veya Mac bilgisayarınızdan erişmeniz mümkün. Bu güzel bir özelliklik gibi görünse de depolama alanınızı olumsuz etkiliyor. Ayarlar – iCloud – Fotoğraflar – Fotoğraf Yayınım’a Yükle seçeneğini kapatırsanız, iPhone’unuz fotoğraf ve videoları iCloud üzerinden diğer cihazlarınıza gönderme, 30 gün süreyle telefonunuzda saklama işlemini durdurur. Telefonunuzla çok fotoğraf ve video çeken biriyseniz bu özelliği kullanım dışı yapmanız telefonunuzu oldukça ferahlatacaktır.

Dinlediğiniz Podcast'leri Silin:

Podcast’ler o anda izleme durumunuzun olmadığı kaçırmak ta istemediğiniz içerikleri dinleyerek takip etme fırsatı sunsa da dinleyip silmeyi unuttuğunuz podcast’ler de depolama alanınızdan oldukça (yayın başı 25MB civarında olduğunu düşünün) harcıyor. Ayarlar – Podcast’ler – Oynatılan (Dinlenmiş) Bölümleri Sil seçeneğini aktif ederseniz bölümlerin oynatılmaları bittikten 24 saat sonra silinir.

Sadece HDR Fotoğrafları Saklayın:

Fotoğraf çekerken “HDR” seçeneğini aktif ettiğinizde iPhone’unuz çektiğiniz fotoğrafın hem HDR’li hem de HDR’siz halini görmeniz açısından iki şeklini depolar. HDR’li fotoğrafların kalitesinden memnunsanız alandan kazanmak adına Ayarlar – Fotoğraflar ve Kamera – Normal Fotoğrafları Sakla seçeneğini kapatmanız yerinde olacaktır.

Sesli Mesajlarınızı Silin:

Silmeyi atladığınız sesli mesajlarınız da iPhone’unuzda gereksiz yer işgal edecektir. Telefon – Sesli Mesaj – Düzenle menüsü altından eski sesli mesajları bulup silmeyi seçtikten sonra telefonunuzun silinen sesli mesajları tutmadığından emin olmak için Silinen Mesajlar – Tümü Temizle’ye dokunun.

Instagram'ın Orijinal Resimleri Kaydetmesini Kapatın:

Instagram uygulamasında yapacağınız basit bir ayarla Instagram’a yüklediğiniz fotoğrafların ayrıca fotoğraflar uygulamasına kaydedebilmesini engelleyebilirsiniz. Instagram’a giriş yaptığınızda zaten göreceğiniz fotoğrafların fotoğraf uygulamasında ayrı alana ayrıca kaydedebilmesi saçmalığını Instagram uygulamasını açıp seçenekler altında “Orjiinal fotoğrafları kaydet” seçeneğini kapatmanız kafi.

iPhone'unuzu Hızlandırma Yolları

YORUMLAR