iPhone Pil Durumu (Batarya Sağlığı) Öğrenmenin 4 Yolu

Erkan Calp
Erkan Calp - | Mobil
YORUM YAZ

iPhone’unuzda yavaşlama sorunu yaşıyorsanız, pil durumunu (batarya sağlığı) kontrol etmenizde fayda var. Bu blog yazımızda iPhone pil durumunu öğrenmenin yollarından bahsediyoruz. 4 farklı yöntemle iPhone'un batarya sağlığını öğrenmeniz mümkün.

Apple, 4 - 5 sene öncesinde tanıttığı, resmi olarak kendi mağazasından çektiği ürünlerine dahi yazılım güncellemesi vermeye devam eder. Tabii ki bazı özellikler kısıtlanmış olarak güncellemeyi alırsınız ve sürüm yükseltmesi yaptığınızda o sürüm sizin cihazınız için optimize edilmediğinden performans düşüşü ve pil (batarya) süresinde kayıp vb. sorunlar yaşayabilirsiniz. Yazılımsal sorunlarla karşılaşmamak için güncellemeyi almamayı tercih edebilirsiniz. Örneğin; çok pahalı olduğundan yenisini satın almadığınız, senelerdir kullandığınız iPhone’u güncel tutmayarak (yazılım güncellemeleri uyarılarını dikkate almayarak) bunu başarabilirsiniz. iPhone’u yüklü gelen iOS sürümüyle tutmak akıllıca bir çözüm olabilir ancak bunu yaptığınızda da cihazınız yavaşlamayacak diye bir kural yok.

iPhone Yavaşlama Sorunu Pille İlgili:

Apple’ın yeni iPhone’ları tanıttığında, her yeni iOS sürümü çıkardığında eski iPhone’lara müdahale ettiği, yavaşlattığı konuşmalarını duymuşsunuzdur, tartışmalara denk gelmişsinizdir. Apple’ın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle: “Amacımız genel performansı ve cihazların ömrü konusunda müşterilere en iyi deneyimi sunmaktır. Lityum iyon pillerin zamanla cihazın taleplerini karşılama yeteneği azalır ve bu da elektronik bileşenlerin korunması için cihazın beklenmedik şekilde kapanmasına neden olabilir. Geçtiğimiz yıl, iPhone 6, iPhone 6S ve iPhone SE'nin kapanmasını önlemek için bir özellik yayınladık. Şu anda bu özelliği iOS 11.2 ile iPhone 7'ye kadar genişlettik. İlerleyen dönemlerde diğer ürünlere de destek vermeyi planlıyoruz.

Açıklamadan da anlayacağınız üzere Apple, iPhone’larımızı pil sorunu yaşamadan uzun süreler kullanabilelim diye performanstan kısıyor. iPhone’unuzun pil durumu (batarya sağlığı) ile performans sorunu yaşamanız birbiriyle bağlantılı. Pili korumak adına işlemci frekansı düşürülüyor ve aynı iOS sürümünü kullanmanıza rağmen ilk günlerde aldığınız performansı artık alamamaya başlıyorsunuz. Özetle, iPhone’unuzda ciddi bir yavaşlama hissettiyseniz öncelikle pil sağlık durumuna bakmanız gerekiyor. iPhone’unuzun pil durumu iyi mi, değiştirilmesi mi gerekiyor? Bunu da öğrenmenin 4 farklı yolu var.

iPhone Batarya Sağlığı (Pil Durumu) Öğrenme:

App Store’da iPhone’un batarya sağlığını gösteren uygulamalar mevcut olsa da hiçbiri %100 doğru sonucu vermiyor. iPhone’un batarya kaybını yüzde olarak gösteren ve sağlık durumunu belirten üçüncü parti uygulamaların arayışına boşuna girmeyin; Apple, uygulamaların batarya detaylarına erişimini kestiğinden net bilgi alamazsınız.

  • iPhone’un pil durumunu öğrenmenin en hızlı ve çabuk yolu doğrudan Ayarlar - Pil menüsüne gitmek. Burada Pil altında “Your iPhone battery may need to be serviced” (iPhone pilinizin servise gereksinimi olabilir) yazısını görürseniz, iPhone’un batarya sağlığı kötüdür; en kısa sürede serviste değiştirilmesi gerekir. Eğer burada hiçbir yazı çıkmıyorsa iPhone’unuzun pil durumu iyi seviyededir.

  • Tüm Mac’lerde ön yüklü gelen Konsol uygulamasını kullanarak da iPhone’un batarya sağlığını öğrenme şansına sahipsiniz. Konsol uygulamasını başlatın, iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve arama bölümüne batteryhealth (Türkçe yazmayın) yazıyorsunuz. İlk satıra tıkladığınızda hemen aşağıdan iPhone’unuzun batarya sağlığı dahil detaylı bilgiye ulaşıyorsunuz.

  • Mac için batarya sağlık uygulamalarından coconutBattery ile de iPhone’un batarya sağlığını öğrenmeniz mümkün. Uygulamayı başlattıktan sonra iOS cihaz sekmesine tıklıyorsunuz ve iPhone’un pil durumuna ilişkin bilgiler karşınıza geliyor.

iPhone’un pil durumunu (batarya sağlığını) öğrenmenin en iyi yolu ise; Apple online destek sayfası veya Apple Support uygulaması üzerinden Apple çalışanı ile iletişime geçmek. Apple uzmanı, iPhone’unuza uzaktan teşhis koyabiliyor ve pil durumunu net bir şekilde söylüyor.

YORUMLAR