LCD ve LED Arasındaki Farklar

LCD ve LED arasındaki farklar nelerdir diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yazıyı okuyarak hem aralarındaki farkları hem de hanginizi seçmeniz gerekir öğrenebilirsiniz.

LCD ve LED Arasındaki Farklar

Ultra ve 4K televizyonlara geçiş yapmaya başladığımız bu dönemlerde hala LCD ve LED arasındaki farkları net olarak bilmeyen bir çok tanıdığımın olması nedeniyle, sizler için bu yazıyı hazırlama ihtiyacı duydum. Eğer basit anlamda LCD ve LED arasındaki farkları bilmiyorsanız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Yeni televizyon almaya karar verip bir satış mağazasına gittiyseniz başınızın dönmemesinin imkanı yok. Üstelik büyük bir satış mağazasına gittiyseniz ultra, smart, lcd, led, plazma, 4k vb. derken hepsinin özelliklerini okuya okuya beyninizi yakabilirsiniz. Fakat bu işlerin temelinde ilk olarak tanıştığımız LCD ve LED TV'ler bulunuyor.

LCD ve LED arasındaki farklara geçmeden önce bu terimlerin neler ifade ettiğini öğrenelim.

LCD Nedir? Açılımı ve anlamı Nedir?

LCD (Liquid Crystal Display), likit kristal ekran demek. LCD şeklinde kısaltma olarak kullanılan bu televizyonlarda iki polarize cam tabaka bulunuyor ve bu tabakalar arasında ışığı geçiren yada engelleyen sıvı kristaller bulunuyor.

LED TV'lerde tıpkı LCD'ler gibi likit kristal ekran kullanılan televizyonlardır. Fakat kullanılan ışık türü ve sistemleri farklı olduğu için LED olarak adlandırılıyor. Kısacası LED TV'ler de birer LCD TV'dir.

LCD ve LED Arasındaki Farklar?

Bildiğniz üzere LCD ve LED TV'ler eski tüplü televizyonlara göre çok daha net ve göze hoş gelen kalitede görüntü sunuyor. Fakat yine bildiğiniz üzere LED TV'ler LCD'lere göre daha net ve güzel bir görüntü sunuyor. Bunun en basit nedeni kullanılan ışıklandırma sistemleridir.

LCD ve LED televizyonları birbirinden ayıran en temel özelliği LCD'lerde klasik aydınlatma sistemi kullanılırken, LED TV'lerde LED arka aydınlatma kullanılması. LCD televizyonlarda kullanılan florasanlar yerine, LED TV'lerde LEd ışık ile aydınlatma sağlanıyor. Fakat tek farkları bu değil. LCD TV'lerde kullanılan ışıklandırma sistemi ekranın kenarlarından sağlanıyor. Bunun sonucunda LCD TV'ler eski tüplü televizyonlardan daha kaliteli fakat LED TV'lerden daha kötü görüntü kalitesi sunuyor. LED TV'lerde kullanılan Led florasanlar ise ekran arkasına yayılarak genel olarak tüm ekran arkası aydınlatılıyor. Böylece aldığınız görüntü kalitesi LCD'lere göre daha iyi oluyor.

Eğer daha önce bir LCD televizyon kullandıysanız yada bir tanıdğınızda gördüyseniz, LCD TV'lere bakış açınıza göre görüntü kaybınız yüksek olur. Yani ayağa kalkarak havadan yada eğilerek aşağıdan LCD TV'ye bakmaya çalıştığınızda normal görüntünün çok daha karanlık halini görmeye başlıyorsunuz. LED TV'lerde benzer şey yaşanabiliyor fakat kaybedeceğiniz görüntü kaybı LCD TV'lere göre çok daha az. Nedeni ise yine ışıklandırma sistemi.

LED TV'ler de kullanılan LED teknolojisi sayesinde hem daha doygun renkler sunuyor hem de LCD TV'lere göre daha az elektrik tüketiyor. Son zamanlarda üretilen LCD TV'lerin neredeyse hepsinde LED aydonlatma teknolojisi bulunuyor. Sonuç olarak hem üreticiler hem de tüketiciler bu durumdan faydalı çıkıyor. LED TV'lerin doygun renk ve az elektrik tüketimi dışında, bulunduğu ortama LCD'ye göre daha az ısı yayıyor. Kışın çok önemli olan bir durum ama yaz sıcağında televizyonunuzdan gelecek sıcaklık sizi rahatsız edebilir.

Son bir fark olarak LED TV'lerin LCD'lere göre daha ince olması bulunuyor. Çok üyük farklardan söz edemesek de, LED TV'lerin incelik konusunda LCD TV'lere göre daha avantajlı. Bu sayede kullanacağınız yere göre farklı pozisyonlarda daha estetik ve esnek bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Yazımızı bitirmeden önce LCD ve LED arasındaki farkın temelinin aydınlatma teknolojilrine bağlı olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Çünkü LED TV'ler de aslında birer LCD TV fakat aydınlatmalarındaki LED farkından dolayı LED TV olarak adlandırılıyorlar ve LCD'lere göre net bir şekilde daha iyi oldukların söyleyebilirim. Bu nedenle yeni bir televizyon almak için satış mağazalarına gittiğinizde LCD mi? LED mi? gibi bir çekişkiye düşerseniz LED tercih etmeniz sizin için fayfalı olacaktır.

LCD ve LED TV'ler ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yada yine aşağıdaki Twitter adresinden direkt olarak bana sorabilirsiniz.

Bilmeniz Gereken 29 Sosyal Medya Kuralı

YORUMLAR