SSD mi Yoksa HDD mi? Hangisi Bizim İçin Daha Verimli?

SSD ve HDD sabit diskler arasında kararsız kalanlar için küçük bir rehber.

SSD mi Yoksa HDD mi? Hangisi Bizim İçin Daha Verimli?

Son birkaç senedir bilgisayar kullanıcıları hangi platformda olursa olsun depolama seçeneği söz konusu olduğunda, kısa bir süre için de olsa bir ikileme düşüyorlar. Eğer bir ultrabook ya da son model bir dizüstü alıyorsanız, bu cihazların SSD seçeneği ile geldiğini biliyorsunuzdur. SSD teknolojisi yeni ve ince cihazlarda üreticiler tarafından tercih edilen bir durum. Ancak sisteminizi kendiniz kuracaksanız, yeni cihazınızda hangi sistemi kullanmak gerektiği hakkında nasıl karar vereceksiniz? Biz buraya SSD ve HDD farklarını, avantaj ve dezavantajlarını bırakıyoruz. Karar sizin.

HDD nedir SSD nedir?

Türkçe meali sabit disk olan HDD (Hard Disk Drive) hangi marka ya da ne kapasitede olursa olsunlar, temelde aynı mimariye sahipler. Bir HDD şu parçalardan oluşur; bilgilerin manyetik olarak depolandığı bir ya da fazla sayıda plaka (platter), okuma yazma kafaları, plakalarla okuma yazma kafalarının hareketini sağlayan motorlar ve diskin kontrolünden sorumlu devreleri üzerinde barındıran kontrol kartı, güç kondansatörleri ve baskılı devreler. Evet, hepsinin içinde bu var.

HDD üzerindeki bu plakalar bilgileri sektörler (sector) ve izler (track) halinde saklarlar. Her sektör 256, 512, 1024 gibi belirli bir sayıda byte içerir ve plaka boyunca yan yana duran bütün sektörlerin oluşturduğu bu yapılara da iz denir. Sabit diskler tozsuz ortamda üretilmek ve üretildikten sonra mutlaka kapatılmak zorundadır. Çünkü plakaların son derece hassas yüzeyleri en ufak zerre tozdan bile hasar görebilecek kadar narin yapılardan oluşuyorlar. Sabit diskler kapatıldıktan sonra iç basınçla dış basıncın dengelenmesi için de çok iyi filtrelenmiş bir havalandırma deliğinden hava alırlar.

Gelelim SSD’ye; açılımı Solid State Disk yani Katı Hal Sürücüsü olan bu ürünler, USB bellek ya da flash disk olarak bildiğimiz mimariyi barındırıyorlar. SSD sistemler birkaç tane NAND flash bellek yonga seti ile çalışıyor. Bu yongalar üzerinde yazma ve okuma işlemleri gerçekleştiriliyor. SSD'ler, HDD’nin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken bu hızı 560mb/sn’e çıkarabilen özelliği ile son derece hızlı ürünler. Bunun yanı sıra bir diğer avantajları; ısı, ses, düşük enerji sarfiyatı ve mekanik yapının tamamen ortadan kaldırabilmeleri olarak değerlendirilebilir. 

Önemli farklar ve karar aşaması

Önce dayanıklılık ve kullanım kolaylığı hakkında konuşalım. HDD’lerin sahip olduğu mimariyi yukarıda biraz anlattık. HDD’ler doğal olarak birçok mekanik parçanın hareketine bağlı olan disklere sahip oldukları için yavaş sayılabilirler. Öte yandan SSD’ler sadece baskılı devre üzerinde bulunan yonga setlerinden oluşuyorlar. Bundan dolayı hafif ve sessizler. Mekanik aksam barındırmadıkları için darbelerden de etkilenmezler.

Okuma ve yazma hızı testlerine gelecek olursak, HDD’ler okuma ve yazma işlemini dönen diskler ve hareket eden bir kafa sayesinde gerçekleştiriyorlar. Bu sürtünme belli ivmeleri aşamıyor ve zorunlu olarak sabit bir sürate mahkum kalıyorlar. SSD ise her hangi bir sürtünmeye maruz kalmadan tamamen sayısal olarak bilgi yazabiliyor.  

Sabit disklerin en önemli sorunu ise ısınma. Ancak SSD sabit diskler herhangi bir mekanik aksam ve motor gibi mekaniklere sahip olmadıkları için ısınmıyorlar. HDD ve SSD arasındaki ısınma farkı yaklaşık yüzde 50. Bu da kasa içerisindeki sıcaklık oranı içinde bir avantaj teşkil ediyor.

Bunlar SSD’lerin avantajları, elbette bu sistemin bazı hoş olmayan tarafları da var.

SSD’ler kapasite/fiyat konusunda HDD’lerden  oldukça geri durumdalar. 1 TB kapasiteli bir HDD’nin fiyatı ortalama 200 TL civarı. Ancak 512 GB bir SSD 1.000 TL’nin üzerinde satılıyor. Bu yüzden SSD kullanıcıları düşük kapasitelere yöneliyorlar ve yüksek veri saklama ihtiyacı için yine de bir HDD barındırmak zorunda kalıyorlar. Genellikle PC kullanıcıları SSD üzerine sistem kurup, genel dosyalarını ve yedeklemelerini HDD üzerinde tutmayı tercih ediyorlar.

SSD’ler darbelere dayanıklı olsa da manyetik alan ve elektrik dalgalanmalarına karşı son derece zayıf kalıyorlar. HDD’ler bu konuda daha dayanıklılar. SSD sabit sürücüler maalesef kısa ömürlüler, 10 bin veya 15 bin civarında yazma ve silme limitleri olabiliyor. HDD’ler ise uygun şartlarda oldukça dayanıklı olabiliyorlar.

Bu noktadan sonra karar tamamen sizin.

Küçük Dev Bilgisayar HP Mini Pavilion Masaüstü

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları

YORUMLAR