Windows 10'da Varsayılan İnternet Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

Windows 10'da varsayılan internet tarayıcısını değiştirme yolu bu rehber yazımızda.

Windows 10'da Varsayılan İnternet Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 yepyeni web tarayıcısı Microsoft Edge ile birlikte geliyor. Internet Explorer’a göre katbekat hızlı çalışan ve modern – sade arayüzü ile son derece çekici duran Edge internet tarayıcısından hoşnut olan kullanıcılar olduğu gibi alışkanlıklarını değiştirmek istemeyen kullanıcılar da bulunmakta. Bu rehber yazımızda Windows 10’un varsayılan internet tarayıcısını nasıl değiştireceğinizi adım adım anlatıyoruz.

Windows 10’un varsayılan tarayıcısı konumunda olan Microsoft Edge, Internet Explorer’a göre çok daha hızlı bir web deneyimi sunsa da hala Google Chrome veya Mozilla Firefox tarayıcılarını tercih eden kullanıcılar bulunmakta. Siz de yeni tarayıcıya ısınamadıysanız, sorunlarla karşılaştıysanız birkaç basit adımla eski Windows işletim sisteminizde kullandığınız web tarayıcısını varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz. Birkaç basit adımda dedim zira Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı belirlemek Windows 7 ve 8.1’deki basit değil. Bildiğiniz üzere Windows 10 öncesindeki tüm sürümlerde Internet Explorer dışında bir tarayıcıyı açtığınızda varsayılan tarayıcı seçimi çıkıyordu ve tek tıkla işlemi tamamlıyorduk. Peki Windows 10’da bu ayar nereden yapılıyor?

Windows 10’da varsayılan internet tarayıcınızı değiştirmek için öncelikle yeni modern Ayarlar menüsünü açmanız gerekiyor. (Klavyeden Windows + I kısayolu ile veya Hızlı İşlem Merkezi’nden (Tüm Ayarlar) bu menüye ulaşabiliyorsunuz.) Sonrasında “Sistem”e tıklıyorsunuz.

Sol bölmede “Varsayılan uygulamalar”a tıklıyorsunuz.

Varsayılan uygulamalar ekranında en aşağı indiğinizde web tarayıcısını göreceksiniz.

Web tarayıcısına tıkladığınızda bilgisayarınızda yüklü tüm web tarayıcıları görüntüleniyor. Seçiminizi yaptığınızda varsayılan internet tarayıcınız ayarlanmış oluyor.

Dilerseniz bu işlemin nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek te öğrenebilirsiniz:

Windows 10'da Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?
YAZILIM

Windows 10'da Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

Windows 10'da varsayılan tarayıcı Edge olarak geliyor. Bu yüzden Skype gibi uygulamalarda herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda bu bağlantı ne olursa olsun Microsoft Edge ile açılıyor.

Windows 10'dan Internet Explorer Kaldırma

YORUMLAR