Adobe Ürünlerini Korsan Kullanıyorsanız Hemen Kaldırın

Adobe Ürünlerini Korsan Kullanıyorsanız Hemen Kaldırın

Adobe yazılımlarını korsan kullanımlardan korumak için yıllardır uğraşıyor. AGS olarak da bilinen yazılım kontrol servisi “Adobe Genuine Software Integrity Service” eskisinden daha saldırgan bir yöntem kullanmaya hazırlanıyor.

Adobe yazılımları dünyanın en çok korsan kullanılan uygulamaları listesinde kuşkusuz ilk sıralarda geliyorlar. Ancak Adobe yıllardır yazılımlarının korsan olarak kullanılmaması için türlü yöntemler deniyor. Adobe, AGS olarak adlandırdığı uygulama tescil kontrol modüllerini her programın içine yerleştiriyordu. Fakat bu yazılım korsan kullanıcılar tarafından aşılabiliyordu. Adobe bunun üzerine pahalı olan ürünlerini parçalara ayırarak Adobe CC (Creative Cloud)adı altında aylık bedellerle pazarlamaya başladı. Bunun en önemli sebeplerinden biri kullanıcıları korsan kullanma alışkanlığından uzaklaştırabilmek ve lisanslı ürünlere yönlendirmekti. Ancak bazı ülkelerde hala (ki bunlara Türkiye’de dahil) bu sistem de çok kullanılmıyor ve korsan kullanım devam ediyor.

Bun yüzden dün resmi bloğunda Adobe yazılım firması "Adobe Genuine Software Integrity Service" modülerinin çok daha saldırgan taramalar yapacağını ve korsan yazılımları affetmeyeceğini ifade etti. Korsan olarak torrent sitelerinden indirilen Adobe ürünlerinin içine aşılması mümkün olmayacak şekilde yerleştirileceği belirtilen yeni modüller yerleştirileceğinden söz eden Adobe elbette güvenlik yönteminin nasıl işleyeceğine detaylarını açıklamadı. Ancak korsan kullanıcıların ilk önce nazikçe uyaran Adobe daha sonra korsan kullanılan yazılımı bloke ediyor daha sonra da lokasyon belirleyerek BSA Ticari Yazılım Birliğine (Business Software Allience) ihbar ediyor.

Adobe resmi bloğunda küresel olarak kullanılan korsan programlarının bedeli 62 milyar dolar olarak ifade ediliyor. 

Adobe Photoshop 25 Yaşında!

Adobe, Flash Kullanıcılarını Uyarıyor

YORUMLAR