FIFA 13 - PES 2013 Rekabeti Başladı

FIFA 13 - PES 2013 Rekabeti Başladı

Futbol oyunları denilince akla iki isim gelir. Bunlardan ilki EA tarafından yıllardır yapılan ve devam eden FIFA serisi, ikincisiyse Konami tarafından geliştirilen PES serisi.

Yıllar önce FIFA, PES piyasaya çıkmadan önce süregelen hakimiyetini, PES piyasaya çıktıktan sonra yavaş yavaş ona kaybetmişti. Kalite açısından oyuncular arasında artık tek bir oyundan söz edilir olmuştu. PES en gerçekçi ve en iyi futbol oyunu olarak lanse ediliyordu. Ama işler 2008 yılında yeni konsollarla birlikte değişti. PES 2008 o sene oyuncuların çoğunluğunu tarafından beğenilmezken, FIFA 08 yeni bir ekiple yepyeni bir oyun yaratmıştı. Her ne kadar FIFA'nın bu çabası takdir görse de oyuncuların çoğunluğu FIFA'nın tekrar PES'le rekabet edebileceğini düşünmedi. Fakat seneler geçtikçe işler Konami cephesinde sallantılı giderken, EA cephesindeyse her sene büyük bir artış yaşanıyordu. Her ne kadar iki oyununda kendine ait bir kitlesi olsa da, satış rakamları açısından FIFA son birkaç senedir PES'i geçmiş durumda.

Peki, son oyunlarla beraber rekabet ne duruma geldi?

İlk olarak inceleme puanlarından başlayalım; ortalama inceleme puanları için kabul gören site Metacritic'te FIFA 13 90, PES 2013 ise 83 puan almış. PES 2013, FIFA'dan 1 hafta daha erken çıktığı için daha çok incelemeye sahip, sadece 12 kurum tarafından incelenen FIFA'ya ise yakın zamanda daha çok inceleme yapılınca iki oyun arasındaki gerçek puan farkını görebiliriz.

Bu rekabetle ilgili Electronic Arts gayet memnun gözüküyor. EA operasyon müdürü Peter Moore:

"İyi dostumuz Konami ile rekabet etmekten her zaman mutlu oluruz, bizi zinde tutuyor." dedi.

Moore konuşmasının devamında çıtayı yükselltiklerini de değindi.

"Bir zamanlar Pro Evo favori futbol oyununydu ama bence insanlar artık FIFA'nın ne kadar güçlü olduğunu ve futbol oyunları sektöründeki kaliteyi yükselltiğini farketti."

EA şu an için kazanan taraf olarak mücadeleden memnun gözüküyor. Ama Konami asıl silahını yeni nesil konsollara saklıyor. Metal Gear Solid'in yapımcısı Hideo Kojima'nın geliştirdiği grafik motoru Fox Engine yeni nesilde PES'in grafik motoru olacak.

Yıllardır devam eden bu mücadele sayesinde şu anda gerçekten kalite yükseltilmeye çalışılıyor. Ve böyle bu durumda tek bir şeyden emin olabilirim ki o da gerçek kazanan biz oyuncular olacağıdır. PES 2014 ile FIFA 2014 arasındaki kapışma ise oldukça şimdiden merak uyandırak gibi görünüyor.

YORUMLAR