Dans Edebilen Robot Jibo ile Tanışın - CES 2018 Özel

Ev tipi bir robot olan Jibo, sahip olduğu yetenekler bir tarafa dans edebilme kabiliyeti ile bizleri kendine hayran bıraktı. Siz ne düşünüyorsunuz?

CES 2018'in tartışmasız en dikkat çeken cihazlarından bir tanesi de robotlardı. Hem yetenekleri ve görünüşleri itibarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran akıllı robotlar, bugünün ve geleceğin en önemli teknolojileri arasında yer alıyor. Bi de bu robotlardan bir tanesi olan Jibo'ya yakından bakmak istedik. Ev tipi bir robot olan Jibo, sahip olduğu yetenekler bir tarafa dans edebilme kabiliyeti ile bizleri kendine hayran bıraktı. Yetenek canavarı Jibo ile ilgili izlenimlerimizi sizler için çektiğimiz videomuzda bulabilirsiniz. İyi seyirler!

Dans Edebilen Robot: Jibo

Jibo, ilk olarak 2014 yılında MIT Media Lab'da Kişisel Robotlar Grubu direktörü Cynthia Breazeal tarafından tanıtılmış ve geçtiğimiz yılın Ekim ayında da piyasaya çıkmıştı. Kısa bir süre sonra, Time dergisinin robotu 2017 yılının en iyi icatlarından biri ilan etmesiyle, bir anda gözler Jibo'nun üzerine çevrildi. 

Robot Jibo

11 inç uzunluğundaki akıllı robotun yüzünde iki kamera, baş tarafında iki hoparlör, dokunmatik ekran ve insan sesini algılamak için altı mikrofon bulunuyor. Jibo tekerlekler üzerinde hareket etme yeteneğine sahip değil ancak mikrofonları veya kameraları bir kişinin varlığını hissettiğinde tam 360 derece dönebiliyor. Alexa, Siri ve diğer AI asistanlarında olduğu gibi, Jibo da belli bir uyandırma kelimesi ile aktif hale gelebiliyor. İnsanlardan duyduğu kelimeleri anlamak için doğal dil işlemeyi kullanan robot; haber, hava durumu, uçuş güncellemeleri, etkinlikler gibi ve daha birçok şey hakkında bilgi verebiliyor.

Dans edebilen Robot Jibo

Jibo'nun ses algılama ve yüz tanıma sensörleri, ev içindeki kişileri ayırt etmek için kullanılıyor. Böylece kendisine soru yönelten kişiyi tanıyan Jibo, kişiye özel bilgiler sunabiliyor. Fakat Jibo'nun kuşkusuz en dikkat çeken yeteneği dans edebiliyor olması. Bunun yanı sıra, akıllı robotun şaka yapabilme gibi daha başka kabiliyetlerinin olduğunu da belirtelim.

Peki, Jibo'nun fiyatı ne kadar? Şu anda piyasadaki en donanımlı ev tipi akıllı robotlardan bir tanesi olan Jibo, ABD'de 899 dolardan satılıyor. 

Jibo hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Diğer CES 2018 videolarımız için tıklayın.

Las Vegas'dan Bomba Hediye! - 3D Kalem ile Tanışın!
Tamindir TV

Las Vegas'dan Bomba Hediye! - 3D Kalem ile Tanışın!

Anında baskı fotoğraf makinelerinden tanıdığımız Polaroid, Las Vegas'ta düzenlenen CES 2018 Fuarı'nda Fuard 3D baskı kalemlerini tanıttı. Biz de sizler için Tamindir logosunun 3D baskısını yaptırdık. Keyifli seyirler!

Milyon Dolarlık Helikopterli Karavanı İnceledik - GTA'daki Helikopteri Bulduk!
Tamindir TV

Milyon Dolarlık Helikopterli Karavanı İnceledik - GTA'daki Helikopteri Bulduk!

Bugün, CES 2018 Fuarı'ndaki muhtemelen en ilginç ürün olan ultra lüks karavanları incelediğimiz video ile karşınızdayız. Peki bu olağanüstü imkanlara sahip olmak için ne kadarlık bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor? İşte cevabı.

4GB RAM'e Sahip Kapaklı Telefon! - Alcatel Boş Durmuyor!
Tamindir TV

4GB RAM'e Sahip Kapaklı Telefon! - Alcatel Boş Durmuyor!

Son olarak A5 LED modeli ile gündeme gelen Alcatel, bu sefer de 4GB RAM'e sahip kapaklı telefonu ile konuşuluyor. Ayrıca daha önce incelemesini gerçekleştirdiğimiz A5 LED modelinin diğer kapak çeşitlerini de görme şansımız oldu.

YORUMLAR