Ekranın İçinden Parmak Okuyan Telefon - Apple Şimdi Yandı!

Tamindir.com olarak yerinde takip ettiğimiz CES 2018 fuarında, dünyanın ilk ekrana gömülü parmak izi sensörü Synaptics Clear ID'yi inceledik. İyi seyirler!

Tamindir.com olarak yerinde takip ettiğimiz CES 2018 fuarının en dikkat çeken teknolojilerinden biri olan ekrana gömülü parmak izini inceledik. Synaptics tarafından üretilen ve Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo tarafından kullanılan teknolojinin, yakın zamanda Apple ve Samsung gibi devlerin radarına girmesi içten bile değil. Şimdi, dünyanın ilk ekrana gömülü parmak izi okuyucusunu incelediğimiz video ile sizleri başbaşa bırakalım. İyi seyirler!

Dünyanın ilk ekrana gömülü parmak izi sensörü, Las Vegas'ta düzenlenen CES 2018'de gün yüzüne çıktı. Özellikle Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone X'de Face ID teknolojisine geçmesi, parmak izi teknolojisi tarih mi oluyor? sorularına neden olmuştu. Birçok kullanıcı, parmak izi okuyucularının, göz tanıma sensörlerine kıyasla çok daha işlevsel olduğunu düşünüyor.

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri, kullanıcılardan gelen şikayetleri göz ardı etmese de, parmak izi sensörünü nasıl ekranın altına entegre edeceğiyle ilgili sorunlar yaşıyorlardı. Tam bu noktada Synaptics tarafından üretilen ekrana gömülü parmak izi okuyucusu, büyük bir heyecan yarattı. Peki, Synaptics Clear ID özellikleri neler ve nasıl çalışıyor? İşte cevabı.

Ekrana Gömülü Parmak İzi Sensörü: Synaptics Clear ID

Synaptics Clear ID, akıllı telefonların parmak izi sensörlerini ekranların alt tarafına entegre edebilmesini sağlıyor. Yalnızca OLED ekranlarda çalışabilen sensörün, kullanımı da oldukça kolay ve hızlı. İhtiyaç duyulmaması halinde ortadan kaybolarak ekranda mümkün olduğunda ekonomik bir yer kaplayan Synaptics Clear ID, kullanıcıların ekranda çok daha fazla alanı kullanmasına imkan tanıyor.

Güncel parmak izi okuyucularından geri kalmayan sensörün çok yakın bir zamanda seri üretimine başlaması bekleniyor. Bu noktada acaba Samsung, Galaxy S9 ile bu teknolojiyi kullanacak mı sorusu akıllarda beliriyor. Ne dersiniz?

YORUMLAR