Arguman (web)

Arguman

Arguman
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Tartışmalara katılabileceğiniz bir platformdur.

Arguman.org, daha çok yeni bir oluşum olmasına rağmen hızla kullanıcı sayısı artan ve popüler olmaya devam eden yeni bir sosyal argüman oluşturma platformu olarak tanımlayabileceğimiz bir web sitesi.

Açık kaynak bir şekilde geliştirilen ve halen geliştirilmeye devam eden bir platform olan Arguman'da temel olarak yapılan şey, kullanıcılar tarafından girilen argümanların çeşitli önermeler ile tartışılması.

Diyelim ki bir fikriniz var ve bu fikrinizi diğer insanlarla paylaşmak, onların görüşlerini almak, kendi fikirlerinizi onlara sunmak ve neden düşündüğünüz şeyin doğru olduğunu insanlara göstermek istiyorsunuz. Ya da başka insanların fikirlerini görmek, onlara katkıda bulunmak, çeşitli önermelerle desteklemek ya da çürütmek istiyorsunuz. Arguman işte tam da bu amaçla tasarlanmış bir web sitesi.

Fakat Arguman'ı diğer benzer konumdaki web sitelerinden farklı yapan en önemli özelliği argüman haritaları kullanıyor olması. Yani aslında temel amacı, bir argümanın tüm öğelerini tarafsız ve safsatadan uzak bir şekilde resmedebilmek.

Bunun için ise ister kendi argümanınızı girebiliyorsunuz ister başkalarının argümanlarına "Ama", "Çünkü" ve "Ancak" kelimelerini kullanarak önermeler gönderebiliyorsunuz. Aynı şekilde diğerleri de sizin argümanınıza önermeler gönderebiliyor. Daha sonra da bu argümanı, ağaç ya da liste şeklinde görebiliyorsunuz. Eğer gönderilen önermenin safsata olduğunu düşünüyorsanız, yanlış yön safsatası, önyargılı dil safsatası, duygu sömürüsü safsatası gibi çeşitli seçenekler arasından onu safsata olarak işaretleyebiliyorsunuz.

Eğer siz de bu tarz oluşumları seviyor ve katkıda bulunmak istiyorsanız, Arguman.org sitesine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

YORUMLAR