İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

İnternet hızınızın ne kadar olduğunu merak ediyorsanız kullanması en kolay internet hız testini nasıl kullanacağınıza bu yazımızda kısaca değindik.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

Bazen teknik aksaklıklar nedeniyle, bazen adil kullanım kotasına takılmaktan, bazen de internet servis sağlayıcımızın sunduğu kalitesiz hizmetten dolayı internet hızımızın gerçek durumunu merak edebiliyoruz.

Bu gibi durumlarda internet hız testi yaparak bize vaat edilen internet hızına sahip olup olmadığımızı kolayca görebilir ve gerekirse şikayetlerimizi gönderebilir, önlemimizi alabiliriz. Bu hız testini gerçekleştirmek için size önereceğim servisin adı Speedtest.net. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Speedtest.net web uygulaması hakkındaki incelememizi okuyabilir ve uygulamayı ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz uygulamayı nasıl kullanacağınıza kısaca değinelim:

Öncelikle yukarıda yer alan bağlantıyı kullandıysanız karşınıza bulunduğunuz şehre göre değişen aşağıdaki ekran gelmeli.

Bu sayfa açıldığında yeşil olarak yer alan “Begin Test” yazısına tıkladığınızda buton sarı renge dönecektir ve test başlamak üzere hazırlanacaktır.

Kısa bir bekleme süresi boyunca ekranınızda hız göstergesi gri durumda kalacak. İnternet hız testi başlamadan önce internet bağlantınızı kullanabilecek her türlü programı kapatmanızı öneriyorum.

İlk olarak download yani indirme hızınızı test eden Speedtest’in bu işlemi boyunca herhangi bir internet işlemi yapmamanızı tekrar öneriyorum. İndirme hız testinizden sonra sırada upload hız testiniz var.

Eğer ekranınızda yer alan “Share This Result” tuşuna basarsanız da sonucunuzu Facebook veya Twitter hesaplarınızda paylaşmak için gereken linkler ekranınıza gelecektir.

İşte internet hızınızı ölçmek bu kadar basit bir işlem. Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından veya sosyal medya hesaplarımızdan bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR