Observatory (web)

Observatory

Observatory
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Observatory bir web sitesi analiz servisidir

Observatory, Firefox internet tarayıcısı ile tanıdığımız Mozilla firması tarafından geliştirilmiş bir web sitesi analiz servisi.

Tamamen ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz bir güvenlik analiz servisi olan Observatory temel olarak sahip olduğunuz internet sitelerinin güvenlik açıklarını analiz etmek ve size raporlamak üzere tasarlanmış bir servis.

Observatory genel olarak pratik bir kullanıma sahip. Observatory'i açtığınızda tek yapmanız gereken şey sitenizin URL'sini arama çubuğuna yazmak ve sonrasında güvenlik taramasını başlatmak. Kısa süren taramanın ardından siteniz değerlendiriliyor, güvenlik riskleri listeleniyor ve sonrasında sitenize puan veriliyor. Siteler 0 ile 130 arasında puan almakta. Bu puanlar A'dan F'ye kadar olan harflerle sınıflandırılıyor.

Observatory'de yüksek güvenlik puanı alabilmek oldukça zor. Servis üzerinden analiz edilen sitelerin yüzde 90'lık bölümü güvenlik testini başarısız olarak tamamlamakta. Bu sitelere Mozilla'nın kendi siteleri de dahil. Observatory'nin ilk baştaki geliştirilme amacı da Mozilla'nın kendi internet sitesini güvenlik analizine sokmak istemiş olması.

YORUMLAR