RIFT (windows)

RIFT

RIFT
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

RIFT, Steam üzerinden oynaması ücretsiz bir fantastik MMORPG oyunudur.

Gündemde birçok oynaması ücretsiz MMORPG oyunu olduğu doğru; hatta Steam üzerinde bile sağlam bir yapıma denk gelmek her geçen gün daha da zor bir hal alırken, çıktığı seneden bu yana birçok dalda ödül almış MMORPG RIFT beklentileri oldukça yükselterek gerçek online oyun keyfini ücretsiz olarak oyunculara sunuyor. Telara isimli bir dünyada geçen oyunun en başta teması gereği ilgimi çekmesi kaçınılmaz oldu. Tamamen sualtı evrenlere inen ve oyun içerisinde barındırdığı dünyayı kullanıcıya muhteşem bir şekilde aktaran oyunun klasik MMO ögelerinden sıyrılan avantajları da dikkat çekiyor.

Dinamik savaş sistemiyle PvP'de terör estirecek oyuncuları destekleyen RIFT, PvE'den de vazgeçemeyenler için ölümcül boss savaşları ve zindan sistemi sunuyor. Hepsine alışkın olmamızla beraber farkını temasıyla ortaya koyan oyunun her bir köşesinde rahatlayacak, sualtının büyülü dünyasına kendinizi kaptıracaksınız. İlk karakterinizi oluşturduğunuz andan itibaren kalite bakımından oldukça doyurucu bir özellik sergileyen oyunun karakter modellemeleri gerçekten çok başarılı. Bununla beraber oyun içinde gelişmenizle yeni eşyalar da tüm görünümünüzü değiştiriyor ve kendinizi gerçek bir kahraman olarak hissediyorsunuz. Zaten oyunun temel amacı da bu, Telara'nın vasisi olarak dünyayı tehdit eden tehlikelere karşı koymak.

RIFT'in sınıf yaratma özelliği diğer MMORPG'lerden oldukça farklı bir şekilde gelişiyor. Dilerseniz her zaman olduğu gibi tek bir sınıf üzerine gidiyor, dilerseniz her bir sınıftan özellikler kullanarak kendinize özel sınıfınızı yaratıyorsunuz. Bu özellikle geliştirdiği karakterden çabuk sıkılan oyuncular için harika bir seçim. Bir yandan da karakterinizi geliştirirken, saldırı veya savunma olarak tamamen kendi tercihlerinizle şekillenen bir sisteme sahipsiniz. Bunu biraz MOBA oyunlarının sistemine benzetebilirsiniz. Hangi tarafa ağırlık verirseniz onun sonucunda karakteriniz de şekilleniyor, tek bir role bağlı kalmak zorunda kalmıyorsunuz.

Bunların dışında diğer özelliklerin hemen hemen her MMORPG bulunabilecek temel yapı taşları olduğunu söyleyebilirim. Ama sadece sınıf farkı bile RIFT'i rakiplerinden ayırmaya yeterken, üzerine eklenen dolu derya dünyası da gerçekten oyunu 2011'in en iyilerinden biri haline getiriyor. İşin güzeli, RIFT her geçen gün gelişmeye devam ederken bünyesine yeni içerikler de ekliyor. Ancak tabii bunu oynamak isteyen oyuncuların oyuna belirli bir miktar para yatırması gerekli. Bu anlamda oyunda ilerledikçe işin biraz free-to-play kısmından çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca oyunun Steam sayfası insanın aklını karıştırmıyor da değil.

Yine de denemek üzere aradığınız bir MMORPG varsa, birbirinden farksız örnekleri bir kenara bırakarak RIFT'e göz atmak isteyebilirsiniz. Telara bu talebinizi boşa çıkarmayacak, sizi suyun en derinlerine çekecek.

ARTILAR

Karakter detayları ve sınıf özellikleri

Dünyası gerçekten etkileyici

Grafikler

EKSİLER

Çok fazla oyun içi ekstra satın alınan eklenti var

YORUMLAR