Facebook'da Sanal Gerçeklik İçeriğini Kullanıcılar Nasıl Üretecekler?

Sosyal medya’da sanal gerçek içeriği kullanıcı nasıl üretecek, neye benzeyecek? Araştırdık.

Facebook'da Sanal Gerçeklik İçeriğini Kullanıcılar Nasıl Üretecekler?

Facebook Oculus'u satın aldığından bu yana ne amaçla kullanacağı hakkında türlü haberler çıktı. Facebook ürün müdürü Chris Cox ise Facebook kullanıcılarının kendi sanal gerçek albümlerini yaratacağını söyledi. Ama nasıl olacağını söylemedi. Biz olasılıklara bakalım istedik.Geçenlerde sayfalarımızda okuduğunuz Facebook’tan Sanal Gerçeklik Uygulamaları Yolda haberi, Chris Cox’un 'Facebook’da herkes sanal gerçek içerik yaratabilecek' ön görüsünden ibaret. Facebook üzerinde sanal gerçek albümler ve videolar yaratmak tamam güzel ama bunu nasıl yapabileceğimiz hakkında bir fikrimiz var mı? Chris Cox’un da yok. Olsaydı 'Beyoncé'de sanal gerçek takılacak tüm ünlüler orada olacak’ deyip kestirip atmazdı.

Beyoncé pek çok prodüksiyon şirketiyle çalışarak elbette sanal gerçeklik tabanına oturan bir Facebook sayfası yapabilir. Biz de Oculus Rift’lerimizi kafamıza takıp 'pek de güzel olmuş' deriz. Ama kendimiz için bir sanal gerçeklik sayfası nasıl yapabiliriz? Bunu yaptık diyelim, içeriğimizi nasıl belirleriz?

Facebook bizden ne bekliyor?

Birden bire her bir kullanıcının oyun geliştiricisi olmasını beklemiyor tabii. Beklediği web tabanlı bir sosyal medya sayfasını yeniden bambaşka bir ortama çevirmemiz. Bu bağlamda gelecekte bize bazı araçlar gerekecek elbette. Bu da pazarlamanın başka bir noktası.

Chris Cox, haberde özet geçtiğimiz bülteninde aslında bir konuya dikkat çekiyor gizliden gizliye, diyor ki 'bakın ünlüler sanal gerçeklik içeren içeriklerle geliyor, buna göre donanımınızı hazırlayın' aynen böyle, mesaj bu. Oculus Rift'leri kafamıza takıp Beyoncé ve ekürisinin içeriklerini dolaşırken 'bunu biz niye yapmıyoruz' sorusu zaten kafamızda belirecek. İşte bu noktada kullanıcı odaklı içerik üretimi ve donanım ihtiyacı devreye girecek.  

Facebook’da kullanıcıların sanal gerçek içerik paylaşması için en az daha 5 sene var. Facebook VR hizmetini açınca birkaç meraklı bunu hemen deneyebilir. Ancak çok sancılı bir benimsenme ve yayılma süreci olacağı kesin. 

Facebook bunu bize nasıl sunabilir?

Facebook Oculus Rift VR seti için elbette bir ücret talep edecek. Bunun için küçük pazarlama yöntemleri 2015 yılının 2’inci yarısında başlayabilir görüşü çok yüksek. Ancak bunu herkesin almaya gücü yetecek mi? Oyunlar için alınabilecek her hangi bir başka marka Oculus Rift VR'ın yerine kullanılabilecek mi, işte burası biraz karışık.

Facebook bunu pazarlayabilmek için ilk önce kendi sanal gerçeklik ürünlerini üretmek ve bunları çekici kılmak zorunda. Bu işi sadece Beyoncé ve diğer Hollywood ve pop yıldızlarıyla çözmesi ve onlardan beklemesi son derece yanlış bir pazarlama stratejisi olur.

Bunun için Oculus sinemalarına ve güncel içeriklerine ihtiyacı olacak. Böylelikle Facebook VR gözlükler satışa sunulabilir ve bir talep görebilir. Facebook Oculus Rift VR gözlüklerinin verimli kullanılmasını sağlamak  için mutlaka yan donanımlara da ihtiyaç duyabilir. Bir Xbox kontrol cihazı gibi. Bu da henüz pek açıklığa kavuşmadı.

Buradan, her şekilde yıllardır ücretsiz kullandığımız sevgili sosyal medya devimizin yavaş yavaş elini ceplerimize sokacağını anlıyoruz. 

  1. Facebook'da Sanal Gerçeklik İçeriğini Kullanıcılar Nasıl Üretecekler?
  2. Kendi Sanal Gerçekliğini Kendin Yap

YORUMLAR