Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Nasıl Öğrenirsiniz?

Akıllı telefonlarımızın IMEI numaralarını öğrenmek hiç de zor değil, tüm adımları size görsellerle birlikte anlattık.

Akıllı Telefonunuzun IMEI Numarasını Nasıl Öğrenirsiniz?

Telefonlarımızın ve tabletlerimizin, akıllı olsunlar veya olmasınlar her birinin kendine ait bir kimlik kodu bulunuyor ve bu kod uluslararası olarak tüm dünya tarafından her cihazda kullanılıyor. IMEI olarak adlandırılan bu koda her ne kadar günlük hayatımızda ihtiyacımız olmasa da, telefonumuzun çalınması gibi durumlarda gerekli birimlere haber vererek cihazın kullanılamaz hale gelmesini sağlamak, bazen de konum tespitini yapabilmek için bu numaraya ihtiyaç duyulabiliyor.

Dolayısıyla her kullanıcının IMEI numarasını telefonundan ayrı bir yere yazmasını ve bir kenarda saklamasını öneriyoruz. Tabii ki bu numarayı nasıl öğreniriz diyen kullanıcılarımızı da unutmadık ve hem genel, hem de Android ve iOS işletim sistemli mobil cihazlar için IMEI numarasını tespit etme yöntemlerini sıralamaya karar verdik.

Her Cihazda Genel Geçer Yöntem

IMEI numarasını öğrenmenin en kolay yolu, cihazımızın çağrı yapma ekranına girdikten sonra ekrandaki numaraları kullanarak *#06# kombinasyonunu tuşlamak. Bazı cihazlarda bu kombinasyonu sadece tuşlamak bile IMEI’yi hemen ekrana getirirken bazılarında da çağrı yapma butonuna basmak gerekebiliyor. Bu adımı gerçekleştirirken pek de zorlanmanız olası değil.

iPhone’larda IMEI Bulma Yöntemleri – Birinci Yöntem

iPhone 5 yahut daha yeni bir iOS cihaza sahipseniz IMEI numarasını bulmak için tek yapmanız gereken cihazınızın arkasına bakmak. Cihazın arkasında yer alan IMEI bölümünde telefonunuzun kimlik kodunu bulabilir ve kolayca bir kenara yazabilirsiniz.

iPhone’larda IMEI Bulma Yöntemleri – İkinci Yöntem

iPhone 5’ten daha eski bir iOS cihazınız varsa işlem biraz daha uzun ancak o kadar da zor sayılmaz. İlk olarak telefonumuzun ayarlar sekmesine giriş yapmamız gerekiyor.

Ayarlar sekmesinin altında yer alan “Genel” seçeneğine de tıklayarak devam ediyoruz.

Genel’in altına girdiğimizde hemen en başta “Hakkında” kısmını göreceksiniz. Bu butona da basarak yine devam ediyoruz.

Hakkında menüsüne giriş yaptığımızda ekranın hemen alt kısımlarına doğru “IMEI” adlı bir bölme göreceksiniz. Bu bölmede yer alan kod direkt olarak cihazınızın kimlik kodu olan IMEI numarası.

Android’lerde IMEI Bulma Yöntemleri – Birinci Yöntem

Not: Bazı Android cihazlarda bu bölümdeki menülerin isimleri farklılık gösterebilir. Ancak genellikle isimler birbirine yakın olduğundan sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Android cihazlarda IMEI bulmak için de iOS ile benzer bir yöntem takip ediliyor. Yine telefonumuzun “Ayarlar” uygulamasına giriş yapıyoruz.

Ayarlar uygulamasının en altında yer alan “Hakkında” seçeneğine tıklayarak yine devam ediyoruz.

Hakkında bölümüne de girdikten sonra “Telefon kimliği” butonuna tıklayarak bir adım daha ilerliyoruz.

Karşınıza bu aşamada IMEI kodunu belirten bir bölüm çıkacaktır. Buradaki kodu daha sonra kullanmak üzere bir kağıda yazabilir ve güvenli bir yerde saklayabilirsiniz.

Android’lerde IMEI Bulma Yöntemleri – İkinci Yöntem

Android cihazlarınızı Google hesaplarınızla bağladıysanız cihazınızın IMEI kodunu internetten bulmak da mümkün. https://www.google.com/settings/dashboard adresine Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak ekranda “Android” adlı bir sekme yer alacaktır. Bu sekmeyi açarsanız sahip olduğunuz Android cihazların IMEI kodlarını görebilirsiniz.

Bu seçeneğin en büyük faydası, şimdiye dek hesaplarınızla bağlanmış tüm Android cihazların IMEI kodlarını görebilmenize olanak tanıması.

Alternatif Yöntem: Bataryayı Çıkarın

Bu seçenek her ne kadar tüm telefonlar için mümkün olmasa da arka kapağı açılabilen ve bataryası sökülebilen bir cihaza sahipseniz, bataryayı çıkardığınızda hemen altında yer alan yazıların üzerinde IMEI kodunun da yer aldığını görebilirsiniz.

Alternatif Yöntem: Cihazın Kutusuna Bakın

Mobil cihazların kutularının üzerinde yer alan etiketlerde de IMEI bilgisini görmek mümkün çünkü bu kutuların üzerine IMEI kodunu basmak neredeyse her ülkede mecburi. Eğer kutunuzu atmadıysanız yan tarafına bir göz atmaktan çekinmeyin.

Sunduğumuz tüm bu IMEI bulma yöntemlerinin IMEI numaramı nasıl öğrenebilirim diyecek kullanıcılar için faydalı olacağını umuyoruz. Aklınıza takılan bir şey olursa bizlere yorumlarınızla iletmeyi de unutmayın!

YORUMLAR