Akıllı Telefonunuz Kaçak mı? Kontrol Edin!

Akıllı Telefonunuz Kaçak mı? Kontrol Edin!

Mobil cihazların ülkemiz sınırları içerisinde yasal olarak çalışabilmesi için gerekli olan IMEI numarası kaydı, yapılmadığı taktirde cihazlarınız en geç 1 ay (30gün) süre içerisinde kapanıyor. Kaçak telefonların önüne geçmek için yürürlükte olan bu sistem sayesinde aldığınız telefonların yasallığını kontrol ederek herhangi bir problem ile karşılaşma durumunuzu kontrol etmeniz gerekir.

Aldığınız ürün yurt dışından ithal edilerek getirildiyse mutlaka IMEI kaydı yapılması gerekiyor. Aksi durumda yazının başında dediğim gibi cihazınız bir aylık süre zarfında kullanıma kapanıyor ve tekrar açılmıyor. Eğer yeni bir mobil cihaz aldıysanız ilk yapmanız gereken işlemlerden bir tanesi IMEI numarası sorgulama işlemidir.

Eğer güvenilir firmalar dışında bir satıcıdan sıfır ya da ikinci el bir akıllı telefon ya da tablet alıyorsanız ve cihazın güvenliğinden yüzde 100 emin değilseniz alır almaz IMEI kaydı sorgusu yapmanız içinizi rahatlatacaktır. Peki IMEI numarası nasıl sorgulanır?

IMEI Numarası sorgulama için ilk olarak kullandığınız cihazın IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Öğrenebilmek için kullanabileceğiniz 2 farklı yöntem mevcut. Bunlar:

  • Cihazınız üzerinde numara çevirme ekranın *#06# tuşlayarak tamam dediğinizde ekrana IMEI numaranız gelecektir.
  • Diğer yöntem ise cihazınızın Ayarlar menüsünden Genel sekmesine ve orandan da Hakkında bölümüne giderek IMEI numaranızı görüntüleyebilirsiniz. Fakat ilk yöntem ile çok daha kolay öğrenebilirsiniz.

Artık cihazınızın IMEI numarasını biliyorsunuz ve geriye tek kalan sorgulama işlemini yaparak IMEI kaydının yapılıp yapılmadığını öğrenmek.

BURAYA TIKLAYARAK resmi olarak IMEI sorgulama işlemini saniyeler içerisinde tamamlayabilirsiniz. IMEI numaranızı boşluğa yazarak "Sorgula" butonuna tıkladığınızda cihazınızın IMEI numarasının kayıtlı olup olmadığı, cihazınızın kaçak olup olmadığını hemen anlayabiliyorsunuz. Böylece gerekli işlemleri hemen yapabilirsiniz. Eğer yeni aldığınız bir ürünün kontrolünü yaptığınızda "IMEI numarası kayıtlı değildir" uyarısı alıyorsanız henüz kayıt işlemi tamamlanmamış olabilir. Fakat ikinci el bir ürün ise aldığınız yere başvurmanız gerekiyor.

Son zamanlarda internet üzerinde piyasa değerinin oldukça altında satılan akıllı telefonlar oldukça revaçta. Bu cihazların piyasa değerinin daha altında satılmasının en büyük nedeni ise yurt dışından ithal edilerek, resmi garanti kapsamı yerişne ithalatçı tarafından garanti sunuluyor olması. Eğer bu şekilde bir akıllı telefon ya da tablet alıyorsanız aldıktan hemen sonra IMEI numaranızın kayıtlı olup olmadığını sorgulamanızı tavsiye ediyoruz. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi satın aldığınız ürün yurt dışından henüz yeni gelmiş ve hemen sizin elinize geçmiş ise bir süre daha IMEI numarası kayıtlı değildir uyarısı görebilirsiniz. Bu durumda yine de satın aldığınız firma ile iletişime geçmeniz kafanızın rahatlamasını sağlayacak durumlardan bir tanesi.

Bir kaç dakikalık bir işlem yaparak akıllı cihazlarınızın kaçak olup olmadığını öğrenmenizi sağlayan bu yöntemi, yeni cihaz alımlarında mutlaka tercih etmeniz gerekiyor. Fakat güvenilir mağazalardan aldığınız cihazlar için bu işlemi uygulamanız gerek yok.

Android Cihazınızı Hızlandırmanın 5 Yolu

YORUMLAR