Android Dosyalarını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır?

Android cihazlarınızda bulunan tüm dosyaları güvenli ve geri döndürülemez şekilde silmek için yapmanız gerekenlerden bahsettik.

Android Dosyalarını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır?

Android akıllı telefonlarda ve tabletlerde yer alan tüm verileri temizlemek için fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğinin oldukça sık bir şekilde kullanıldığı ortada ancak tüm fotoğraf ve diğer bilgilerini ortadan kaldırmak isteyen kullanıcılar Android'in bu konuda biraz sınıfta kaldığını unutmamalılar. Zira fabrika ayarlarına sıfırlanan bir telefonun hafızasında bulunan veriler kolayca başka kişiler tarafından geri döndürülebiliyorlar ve siz tüm dosyalarınızın silinmiş olduğunu sansanız da dosyalar kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor. Dolayısıyla telefonunu satmayı düşünenler içerisinde yer alan tüm bilgileri daha güvenli bir şekilde temizlemeliler.

Sizin için hazırladığımız bu rehberimizde Android cihazlarınızdaki verileri geri döndürülemez bir şekilde kaldırmanın yollarına kısaca değineceğiz ve adımları açıklayacağız.

Sadece Belli Dosyaları Silme Yöntemi

Secure Delete adlı Android uygulaması sadece belli dosyaları silmek için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Her ne kadar ücretsiz sürümü sadece fotoğrafları silmek için destek verse de dileyen kullanıcılar profesyonel sürümü satın alarak diğer dosya türlerini de tamamen, geri dönülemez şekilde silebilirler. İlk olarak elbette Android cihazınıza uygulamayı yüklemeniz gerekiyor.

Uygulama yüklendikten sonra hemen açıyoruz ve karşımıza cihazımızda yer alan fotoğraflar ve klasörler çıkıyorlar. Örneğin bizim cihazımızda 100MEDIA klasöründe kamerayla çektiğimiz fotoğraflar yer alıyordu ve bu nedenle klasörün üzerine tıklayarak giriş yaptık.

Klasörün en altında yer alan resmi geri dönülemez biçimde silmek için yanında yer alan bölümü işaretledik. Dilerseniz "Picture Preview" kutucuğunu da işaretleyerek önizlemeleri de görebilirsiniz. Dosyalarımızı seçtikten sonra "Secure delete" butonuna basarak devam ediyoruz.

Butona bastığımızda karşımıza bir yazı alanı gelecektir ve bu alana "Yes" yazarak devam etmemiz gerekiyor.

"Yes" yazdıktan sonra elbette "OK" butonuna basarak silme işlemini başlatıyoruz.

Fotoğraf silindikten sonra uygulama fotoğrafın bir küçük resminin de Thumbnails klasöründe yer aldığını bize bildirecektir. Eğer oradaki önizleme resmini de silmek isterseniz aynı işlemleri ana menüde yer alan klasörler bölümünden Thumbnails'a girerek tamamlamayı unutmayın.

  1. Android Dosyalarını Kalıcı Olarak Silme Nasıl Yapılır?
  2. Tüm Silinen Dosyaları Temizleme
  3. Yedeklemeyi Durdurma

YORUMLAR