Android Kilit Ekranına Widget Ekleme Nasıl Yapılır

Android akıllı telefon ve tabletlerinizin kilit ekranına widget ekleme nasıl yapılır bilmek istiyorsanız rehberimizi takip edin.

Android Kilit Ekranına Widget Ekleme Nasıl Yapılır

Android akıllı telefonlarımızın kilit ekranına widgetlar ekleme özelliği aslında Android 4.2’den beri mevcut ancak bazı üreticiler bu özelliği varsayılan durumda kapalı olarak getirebiliyorlar ve dolayısıyla kullanıcıların bir bölümünün bundan haberi olmuyor. Eğer siz de Android kilit ekranına widget ekleme özelliğinin nasıl açılacağını ve widgetların nasıl ekleneceğini merak ediyorsanız blogumuza hoşgeldiniz. Dilerseniz hemen ilk adımlarla birlikte başlayalım.

Cihazımızın bildirim çubuğunu açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan küçük butona bastığımızda ikinci bir panel gelecektir ve bu panelde yer alan “Ayarlar” butonuna basarak devam ediyoruz. Dileyenler uygulamalar ekranındaki “Ayarlar” uygulamasına da direkt olarak tıklayabilirler.

Ayarlar bölümüne girdiğinizde “Güvenlik” sekmesi karşınıza çıkacaktır. Bu sekmeye de tıklayarak giriş yapıyoruz.

Güvenlik sekmesinin altında yer alan “Kilit ekranı widget’ları” bölümü seçili değilse seçili hale getiriyoruz. Eğer hali hazırda seçili geldiyse burada bir işlem yapmanıza gerek yok.

Şimdi sıra geldi widgetlarımızı eklemeye. Telefonunuz kilit ekranındayken sağ yandan tutarak ekranı sola çektiğinizde ikinci bir ekran karşınıza gelecektir.

Bu ekranda yer alan “+” butonuna bastığınızda telefonunuzda yüklü olan uygulamalara göre değişiklik gösterecek bir widget listesi karşınıza çıkacaktır.

Widget listesinin içerisinde yer alan widgetlar uygulamalarınıza göre değişiklik gösteriyor ancak herkeste Gmail, Google Asistan, Google+ Yayınları, Hangouts, Hesap Makinesi, Müzik, Takvim, Twitter ve WhatsApp yer alacaktır diye düşünüyorum.

Widget seçimini yaptıktan sonra seçtiğimiz widgetın üstüne basıyor ve kilit ekranına bırakıyoruz. Aşağıda gördüğünüz gibi artık widget kilit ekranının ikinci sayfasında yer almalı. Dilerseniz sayfa adedini arttırmak da sizin elinizde.

Bu widgetları köşelerinden çekerek yeniden boyutlandırabileceğinizi ve aynı zamanda üstüne basılı tutarak kaldırabileceğinizi de unutmayın.

YORUMLAR