Bilgisayarınız RAM'lerinizi Görmüyorsa Ne Yapmalısınız?

Bilgisayarınız RAM'lerinizi Görmüyorsa Ne Yapmalısınız?

RAM’ler, bilgisayarlarımızın en önemli parçalarından biri ve aynı zamanda yükseltmenin de en hızlı ve kolay parçalarından biridir. Kurulum esnasında oldukça kolay bir şekilde takılabilen RAM’lerde bir sorun olduğunda sinir bozucu duruma gelebiliyor. Eğer, bilgisayarınız RAM’lerinizi görmüyorsa ne yapmalısınız? Gelin hep birlikte bakalım.

1. RAM Yuvasını Kontrol Edin

Masaüstünda RAM’leri kurmak oldukça basittir. RAM yuvasındaki klipsleri geriye doğru açtıktan sonra RAM’i yerleştirin. RAM’in üzerinde baskı uyguladığınızda her iki klips de kilitlenecektir. Eğer bilgisayarınız RAM’i görmüyorsa, bu işlemi yanlış yapmış olabilirsiniz. RAM’i çıkartıp tekrar denemenizi öneriyoruz.

Dizüstü cihazlarda alan daha az olduğundan dolayı, RAM kurulumu masaüstüne göre biraz daha farklı. Genellikle, RAM’leri belli bir açıda takarak yerine oturtmak için çerçeveye doğru itmeniz gerekebiliyor. Bu sebeple, internette cihazınızın modelini aratarak parçalarının nasıl değiştiğini öğrenebilirsiniz.

2. Anakartın Uyumluluk Kontrolü

Anakartınıza uyumlu ideal RAM türünü ve miktarını öğrenmek için öncelikle anakartınızın teknik özelliklerini incelemenizi öneriyoruz. Maksimum RAM kapasitesi ve yuvalarını öğrendikten sonra anakartınıza uygun bir RAM satın alabilirsiniz.

3. Memtest86 ve Benzeri Bir Test Aracı Çalıştırın

Yukarıdakilerin tümünü kontrol ettiyseniz ve RAM’inizin algılanmaması için hala bir neden bulamıyorsanız RAM’de bir hata olabilir. Bunu çeşitli araçlarla test edebilmeniz mümkün.

Windows’da dahili bir bellek tanılama aracı da bulunuyor. Windows’a önyükleme yapamıyorsanız Memtest86 aracını kullanabilirsiniz. Eğer bir hatayla karşılaşırsanız, RAM’i değiştirmeniz gerektiği sonucunu çıkarabilirsiniz.

4. RAM’in Bağlantı Noktasını Temizleyin

RAM’inizde hatayla karşılaşıyorsanız veya hiç algılanmıyorsa, bağlantı noktalarında toz ya da başka bir engel bulunuyor olabilir. Bağlantı noktasını temizlemek için bir pamuğu alkole batırdıktan sonra temas noktalarını toz, pamuk ya da başka bir leke kalmayana kadar temizleyin. Alkolün buharlaştığından emin olduktan sonra RAM’i tekrar takarak deneyin.

5. Diğer Sistemlerle Test Edin

Bellek tanılama bile sonuç vermiyorsa, sorununuz daha ciddi olabilir. Yine de kötü şeyler düşünmeden önce, denemeye devam etmemizde fayda var. Sorun çıkaran RAM’i başka bir bilgisayara takarak aynı sorunun devam edip etmediğini kontrol etmenizi öneriyoruz. Eğer aynı sorunla karşılaştıysanız RAM’inizi değiştirme vakti gelmiş demektir. Fakat herhangi bir sorun yaşamadıysanız, sorunun kendi sisteminizden kaynaklandığını anlayabilirsiniz.

Laptop Ram Değiştirme ve Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 İşletim Sistemine Gerçekten Ne Kadar RAM Lazım?

YORUMLAR