Bilinen 20 Android Sorunu ve Çözümleri

Farklı Android problemlerinin çözümleri yazımızda

2. Sayfa

 • Android Cihazım Açılırken Donuyor, Ne Yapmalıyım?

Android tablet ve telefonlarımız kimi zaman uygulama kaynaklı nedenlerden ötürü açılışta kilitlenip kalabiliyorlar. Bu durumlarda Android cihazımızı güvenli modda başlatarak uygulamaları denetleyebilir ve problem yaratan uygulamaların açılışta aktifleşmesini engelleyebiliriz. Bu işi nasıl yapabileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:

Android Telefon Açılırken Donuyorsa Yapmanız Gerekenler

 • Android Cihazım Hafıza Kartımı Görmüyor, Ne Yapmalıyım?

Android hafıza kartı sorunu genelde yeni aldığınız hafıza kartlarınızda karşınıza çıkabiliyor. Bunun yanında kullandığınız hafıza kartında da zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Eğer hafıza kartınız yeniyse çözüm biraz daha kolay olacaktır. Android cihazınızda kullandığınız eski hafıza kartınızı içindeki verileri yedekleyip tekrar kullanabilmek için bilgisayarınıza bu hafıza kartını bir kart okuyucu ile bağlamanız ve bir dosya kurtarma yazılımı kullanmanız gerekiyor. Tanınmayan hafıza kartınızı nasıl çalıştıracağınızı ve hafıza kartınız içindeki verileri hangi yazılımlarla kurtarabileceğinizi bu yazımızda anlatıyoruz:

Android Telefon Hafıza Kartını Görmüyor, Ne Yapmalıyım?

 • Android Cihazımda Dosya İndirirken Problem Yaşıyorum, Ne Yapmalıyım?

Android dosya indirme probleminin farklı nedenleri olabiliyor. Eğer internet bağlantınızla ilgili bir probleminiz yoksa yazılımsal bir sıkıntı dosyaların indirilmesini engelliyor olabilir. Bu durumlarda nasıl çözüm üretebileceğinizi bu yazımızda detaylı olarak anlattık:

Android Dosya İndirme Problemi Çözümü

 • Android Cihazımı USB Kablo ile Bilgisayarıma Bağladığımda Bilgisayarım Android Cihazımı Tanımıyor, Ne Yapmalıyım?

Bu tür durumlarda problemin kaynağı Android cihazınızı bilgisayarınıza tanıtan USB bağlantı sürücülerinin yanlış sürücüler olması olabiliyor. Bu sürücüleri nasıl kaldırabileceğinizi ve yerine doğru sürücüleri nasıl yükleyebileceğinizi bu yazımızda anlatmıştık:

Android Telefon Bilgisayara Bağlanmıyor, Ne Yapmalıyım?

 • Android Cihazıma Virüs Bulaştı, Ne Yapmalıyım?

Eğer Android akıllı telefon ve tabletlerinize 3. parti kaynaklardan uygulamalar ve oyunlar yüklüyorsanız kişisel bilgi güvenliğiniz tehlikeye girebilir. Bu uygulamalar içerisinde botnet kodları barındırabiliyorlar ve telefon veya tabletinizi bir zombiye dönüştürebiliyorlar. Bu zararlı kodlar nedeniyle istenmeyen spam mesajlar bilginiz olmadan başkalarına gönderilebiliyor. Ayrıca zararlı mobil yazılımlar hesaplarınızın çalınmasına, Android cihazınızın işleyişinin bozulmasına sebep olabiliyor. Bu tür durumları engellemek için mobil antivirüs yazılımlarından faydalanabilirsiniz. İşte bu yazılımlardan birkaçı:

 • Android Cihazımızda Yeterli Yer Kalmadı, Ne Yapmalıyım?

Eğer Android cihazınıza yeni uygulamalar indirirken veya dosya transfer ederken yetersiz alan mesajıyla karşılaşıyorsanız depolama alanınızın kullanımını analiz etmeniz ve gereksiz dosyaları temizlemeniz gerekecektir. Eğer Android cihazınızda hangi içeriğin ne kadar yer kapladığını öğrenmek ve yer kaplayan dosyaları kendi elinizle silmek isterseniz Disk Usage & Storage Analyzer oldukça işinize yarayacak bir depolama alanı analiz uygulaması olacaktır:

Eğer Android cihazınızdaki gereksiz dosyaları otomatik olarak tespit edecek ve temizleyecek bir uygulama kullanmayı tercih ederseniz CleanMaster'ı ve CCleaner uygulamasını deneyebilirsiniz:

 • Android Uygulamaları Yavaş/Aksak Çalışıyor, Ne Yapmalıyım?

Android cihazınızda uygulamalar çalışırken kasılmaların, yavaşlamaların ve aksaklıkların farklı sebepleri olabiliyor. Bu sebeplerin en yaygını RAM belleğin gereksiz uygulamalar tarafından işgal edilmesi. Eğer Android cihazınızdan maksimum verim ve performansı almak isterseniz bu yazımızda anlattığımız yöntemleri uygulaayabilirsiniz:

Android Cihazınızı Hızlandırmanın 5 Yolu

 • Android Cihazıma İndirdiğim Dosyaları Bulamıyorum:

Android cihazlarınızda indirilen dosyaların konumu varsayılan ayarlarda "Download" klasörüdür. Cihazınızın dahili belleğine dosya gezgininizle erişerek bu klasöre göz atabilirsiniz. Fakat bazı cihazlarda bir dosya gezgini bulunmayabiliyor. Bu durumlarda ES Dosya Yöneticisi adlı uygulamadan faydalanabilirsiniz:

ES Dosya Yöneticisi üzerinden aşağıdaki klasörü bulmanız ve içerisine göz atmanız yeterli olacaktır:

 • Android Cihazıma İndirdiğim/Yüklediğim Videoları Seyredemiyorum

Eğer Android cihazınıza bir video transfer ettiyseniz veya internetten bir videoyu Android cihazınıza indirdiyseniz bu videoları oynatamadığınız durumlar olabiliyor. Bu problemin temel sebebi Android cihazınızın dahili medya oynatıcısının o videoların formatlarını desteklememesi. Bu problemin kolay bir çözümü mevcut. Alternatif bir medya oynatıcı yükleyerek videolarınızı oynatabilirsiniz.

MX Player ve VLC Player Android cihazlarda kullanabileceğiniz en başarılı video oynatma uygulamaları arasında:

 • Android Cihazıma APK Dosyalarını Yükleyemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Eğer Android cihazınıza Google Play haricinde bir kaynaktan uygulama veya oyun yükleyecekseniz bu iş için APK dosyalarını kullanmanız gerekiyor. APK dosyalarını Android cihazınıza aktardıktan sonra bu dosyaları kullanarak uygulama kurulumu yapabilmeniz için küçük bir ayar değişikliği yapmanız gerekiyor. Bu yazımızda bu işi nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz: 

Android APK Yükleme Nasıl Yapılır

Umarız anlattığımız çözüm yolları işinize yarar. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

 1. Bilinen 20 Android Sorunu ve Çözümleri
 2. 2. Sayfa

YORUMLAR