Devre Dışı Bırakılan Komut İstemi Nasıl Aktif Edilir?

Devre Dışı Bırakılan Komut İstemi Nasıl Aktif Edilir?

Windows’ta Komut İstemi’ne girdiğinizde devre dışı bırakıldı hatasıyla karşılaşıyorsanız, sorunun çözümüne dair anlattığımız yöntemlere göz atmanızı öneririm.

Bilgisayara bulaşan bazı zararlı yazılımlar Komut İstemi, Görev Yöneticisi gibi bölümleri devre dışı bırakabiliyor. Zararlı yazılımın kendini koruma yöntemi olarak değiştirdiği bu ayarları eski haline nasıl döndüreceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

1. Yöntem

Başlat > Çalıştır’a girerek aşağıdaki kodu yazıp Enter tuşuna basın.

REG add HKCU\Software\Policies\Microsoft\Windows\System /v DisableCMD /t REG_DWORD /d 0 /f

2.Yöntem

Aşağıdaki kodları kopyalayın ve boş bir not defterine yapıştırın. Not defterini üstteki menüden Dosya > Farklı Kaydet adımlarını izleyerek uzantısı .reg olacak şekilde kaydedin ve daha sonra çalıştırın.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows\System]

"DisableCMD"=-

3.Yöntem

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa Çalıştır’a gpedit.msc yazıp Enter tuşuna basın. Açılan Grup İlkesi penceresinden sırasıyla Yerel Bilgisayar İlkesi > Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Sistem adımlarını izleyin. Sistem bölümüne geldiğinizde sağdaki menüde Komut Satırına Erişimi Engelle seçeneğini göreceksiniz, buna çift tıklayarak Yapılandırılmadı olarak işaretleyip, Tamam butonuna basın.

Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramıyorsa bilgisayarınızı bir antivirüs programıyla taratmanızı tavsiye ederim. Hangi antivirüs programını kullanmalıyım? diye soracak olursanız, aşağıdaki uygulamalardan dilediğinizi kullanabilirsiniz.Google Play Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

YORUMLAR