GTA 5'te Nasıl Para Kazanılır?

GTA 5'te Nasıl Para Kazanılır? diye kara kara düşünen GTA 5 oyuncuları için hazırladığımız yazımızda, farklı ve etkili para kazanma yöntemleri keşfederek GTA 5'te zengin olabilirsiniz.

GTA 5'te Nasıl Para Kazanılır?

Dünya'nın en popüler oyunlarından bir tanesi olan GTA 5 ve diğer tüm GTA serilerinde para kazanmak her zaman oyun başında tüm oyunculara dert olmuştur. Özellikle oyunda istediğiniz silah, araba yada diğer eşyaları alabilmek için uğraşan oyuncular, oyuna yeni başladıklarında bir süre istediklerini elde edemiyor. Bunu göz önünde bulundurarak sizler için ''GTA 5 Para Kazanma Yöntemleri'' temalı bir liste hazırlayıp yardımcı olmak istedim.

1 yılı aşkın bir süredir oyun Dünyası'nın en çok konuşulan oyunlardan bir tanesi olmayı başaran GTA 5, henüz bilgisayara gelmemesi rağmen diğer çıkış yaptığı platformlarda oldukça çok oynanıyor. Eğer siz de PC'si başında GTA 5'in çıkması için 24 Mart'ı bekleyenlerden değilde, oynama keyfini yaşayan şanslı oyunculardan biriyseniz, yazımıza göz atarak oyunda para kazanabileceğiniz tüm yöntemleri bulabilirsiniz.

PC versiyonu son bir erteleme ile 24 Mart'ta çıkacağı açıklanan GTA 5'de nasıl para kazanırım diye internette fellek fellek gezinmenize gerek yok. Yazımızdaki yöntemleri uygulayarak para kazanıp istediğiniz silahı ve arabayı satın alabilir hatta arabanızı istediğiniz gibi modifiye edebilirsiniz.

Aşağıda sizler için hazırladığımız para kazanma yöntemlerini GTA 5'in PC versiyonu çıktığında da uygulayarak hızlıca zengin olabileceksiniz. Gerekli açıklamaları yaptığımıza göre hemen listemize geçelim.

1) Soygun Görevleri

Oyunda yapacağınız soygun görevleri her zaman çok fazla para kazanmanızı sağlıyor. İlk soygun görevinde bir mücevher dükkanı soyacaksınız ve bu görevin getirisi oldukça fazla. Eğer soygun sırasında kasaya daha yakın olursanız göreceğiniz mücevherleri toplayarak çok daha fazla kazanç elde edebiliyorsunuz.

Oyunun hikayesinde ilerledikçe yapacağınız diğer soygun görevleri de çok daha fazla para kazanmanızı sağlıyor. Soygunlarda dikkat etmeniz gereken nokta ise en iyi özelliklere sahip olan adamları seçerek ekip oluşturmak. Böylece soygunlardaki başarınız artacak ve rahat bir şekilde soygunları gerçekleştirebileceksiniz.

2) Gereksiz Eşya Almayın

Oyun parasını kolay harcamak neredeyse tüm oyuncuların ortak noktasıdır. Şahsen oyunda sahip olduğu parayı tasarruflu kullanan çok az sayıda arkadaşım var. League of Legends oynadığım için kendimden biliyorum kazandığım tüm IP'nin (oyun içi kazanılan puan) mağazadan bir şey alcak seviyeye gelmesi harcamam için yeterli bir kriter. O an ihtiyacım olmayan şeyleri bile alabiliyorum ama siz ALMAYIN!

Eğer GTA 5'i oynadıysanız farketmişsinizdir ki, oyunda çok fazla para harcayabileceğiniz yer var. Bu noktada paramı nasıl ve ne için harcamalıyım sorusu öne çıkıyor. Eğer oyunda lüks araç ve güçlü silahlar ile gezmek istiyorsanız, bunlara para harcamadan önce sokaklardan çalmayı deneyin. Çaldığınız arabaları garajınıza koyarak paranızı korumuş oluyor ve bir şeye ihtiyacınız olduğunda hemen alabiliyorsunuz. Para kazanma yöntemi olmaktan çok, kazanılanı elde tutmakla ilgisi olan bu yöntem, aslında en önemli noktalardan bir tanesi. Eğer kazandığınız paraları biriktirebilirseniz, gerçekten istediğiniz yada sevdiğiniz araba, silah yada eşyaları zamanı geldiğinde alabilirsiniz. Diğer bir önemli nokta ise silah alma işini, her zaman araba almaktan önde tutmanız. Arabayı dilediğiniz zaan bulabildiğiniz oyunda, silah için aynı şartlar geçerli değil bildiğiniz üzere.

3) Dükkan Soyun

Aslında tüm oyuncuların bildiği yöntemlerden bir tanesi elbette ama dükkan soyarak para kazanmanında püf noktaları bulunuyor. GTA 5'de dükkan soymak için  ilk olarak kendinize büyük market ve dükkanları hedef almalısınız. Çünkü burada yapacağınız soygunlar size her zaman daha fazla gelir sağlar.

Soyacağınız dükkanı belirledikten sonra arabanız ile önüne yanaşmalı ve sonra içeriye girerek kasada duran görevliye silahı doğrultmanız, görevlinin kasayı boşaltıp size vermesini sağlar. Buradaki püf nokta ise, bazı dükkanlar 2 adet kasa bulunması. Eğer ilk kasadaki parayı aldıktan sonra silahınızı diğer kasaya yönlendirirseniz, kasiyer size diğer kasadaki paraları da veriyor. Tüm paraları aldıktan sonra arabanıza binip polislerden hızlıca kaçmanız gerekiyor.

4) Zırhlı Araba Soygunu

Özellikle oyuna ilk başladığınızda uygulayabileceğiniz en etkili para kazanma yöntemlerinden bir tanesi. Fakat istediğiniz zaman bir zırhlı araç bulmak mümkün değil. Trafikte araba sürerken mini harita üzerinde rast gelirseniz ve paraya sıkışıksanız fırsatı sakın kaçırmayın. Zırhlı araba soygunlarından elde ettiğniiz gelir yaklaşık 5000 Dolar üzerinde oluyor.

Zırhlı arabayı soyarken ilk olarak sürücüyü dışarı çıkarmanız, daha sonra arka kapıyı silah veya C4 ile patlatarak açmanız gerekiyor. Kpaı açıldıktan sonra parayı alıp, polislerden kaçmalısınız. Eğer zırhlı arabaya para taşıyan güvenlik görevlisi görürseniz, işiniz çok daha kolay. Güvenlik görevlisini etkisiz hale getirerek paraları alıp kaçabilirsiniz.

5) ATM'ye Pusu Kurma

En basit şekilde uygulayıp polislerden en kolay kaçabileceğiniz para kazanma yöntemlerinden bir tanesi. Eskiden olsa ATM'ye gidenlerin cebinde para yok derdik ama artık herkes ATM'ye borç ödemeye gidiyor. Durum böyle olunca bu fırsattan yararlanıp ATM'ye gidenlere pusu kurarak onları dövüp paraları alıp kaçabilirsiniz.

Yüksek meblağlar olmasa da, para biriktirmek yada kazanmak için iyi yöntemlerden bir tanesi.

6) Piyasayı Manipüle Etme

Oyunda ilerledikçe Lester verdiği yan görevler ile Franklin'in borsadan geçinmesini sağlar. Lester'ın söylediklerine iyi kulak vererek, iyice dinleyin. Çünkü görev bittiğinde kısa zaman içinde yükselecek olan hisse senetleri hakkında ipucu veriyor. Bu ipuçları ile hangi hisse senetlerine daha fazlpra yatırmanız gerektiğini öğrenip, daha fazla kazanç elde edebiliyorsunuz.

Borsa üzerinden para kazanma daha çok yüksek miktar paralara sahip olduğunuzda işe yarar. Bunun nedeni ise ne kadar çok para yatırırsanız, o kadar çok para kazanma şansınız oluyor.

Franklin'in suikast görevlerinin büyük çoğunluğu şirketleri sabote etmek üzerine. Bu nedenle Lester görevi verirken, sizlere şirket ve borsa ile ilgili ipuçları verir. Size de bu ipuçlarını yakalayarak değerlendirmek kalıyor. Borsa işlemleri anlık olmadığı için görevi yaptıktan sonra da para yatırarak gelir elde edebiliyorsunuz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, suikaste görevine başladıktan sonra karakter dğeiştiremiyor olmanız. Bu nedenle her karakteriniz ile ayrı ayrı yatırım yaparak daha da fazla para kazanma şansınız bulunuyor.

Borsadan para kazanmanın en önemli noktalarından bir diğeri ise suikastten sonra eve gidip uyumanız. Uyuyarak oyunun kaydedip zamanın hızlı geçmesini sağlamanız gerekiyor. Bunun sonucunda gelir yüzdesi değişebiliyor.

Peki Nelere Yatırım Yapılır?

  • Hotel Assassination: Bu görevlerden önce BettaPharmaceuticals'a(BAWSAQ) yatırım yaparak yüzde 40 - 50 arasında geri dönüş sağlayabiliyorsunuz.
  • Multi-target Assassiantion: Bu görevden önce Debonaire'ye (LCN) yatırım yaparak yüzde 89 - 90 geri dönüş sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Debonaire senetlerinizi sattıktan hemen sonra Redwood (LCN) hissesi satın alarak bir kaç gün içerisinde yüzde 300 geri dönüş alabiliyorsunuz.
  • Vice Assassiantion: Eş zamanlı düzenlenen suikastler öncesinde Fruit'e (BAWSAQ) yatırım yaparak yüzde 50 - 60 geri dönüş alabiliyorsunuz.
  • Bus Assassination: Otobüs suikastlerinden sonra Vapid (BAWSAQ) yatırımı yaparak yüzde 89 - 90 arası gelir elde edebiliyorsunuz. Bu yatırımı yaparken gördüğünüz düşüş ifade eden kırmızı ok ve grafiği dikkate almayın.
  • Construction Assassination: Bu görevden önce GoldCoast(LCN) yatırımı yaparak yüzde 80 - 90 oranları arasında bir gelir elde edbiliyorsunuz.

7) Para Tasarrufu Yapmanızı Sağlayan İpuçları

3 farklı ipucu sayesinde oyun içinde para tasarrufu yapabiliyorsunuz. Bu tasarruflar ya indirim ile yada ücretsiz yapabileceğiniz işlemler sayesinde oluyor. İşte ipuçları:

  • Ammu-Nation İndirimi: Eğer tüm Gun Range görevlerini bitirirseniz, Ammu-Nation'da yüzde 15 indirimli alışveriş yapabiliyorsunuz. Eğer görevleri gold seviyesinde bitirmeyi başarırsanız indirim oranı yüzde 25'e çıkıyor.
  • Bedava Silah Geliştirmeleri: Herhangi bir görev sırasında Ammu-Nation'a giderek silah alıp tüm geliştirmelerini yaptıktan sonra kendinizi öldürüp, görevi iptal etmeniz gerekiyor. Bu şekilde tüm paranızı geri alacaksınız fakat Ammu-Nation'daki tüm silah geliştirmeleri açık duruyor olacak. Fakat bu yöntem ile bedava silah geliştirmek için, kedinizi öldürdükten sonra ''Retry''a basmanız gerekiyor. Exit yani çıkışa basarsanız, paranızı geri alamazsınız.
  • Bedava Araç Tamiri: Bir çok oyuncunun bildiği bu yöntem ile arabanızı tamir ettirmek istediğinizde oyunu kaydedip çıkmanız yetiyor. Oyuna tekrar girdiğinizde arabanız tamamen yenilenmiş olarak karşınıza çıkacak.

GTA 5 para kazanma yöntemleri listemizdekiler dışında oyun içerisinde hile kodları girerek de istediğiniz araba, eşya ve silahlara sahip olabiliyorsanız. Tabi hile yapmayı sevmiyorsanız yukarıdaki yöntemler ile para kazanıp istediklerinizi almalısınız. Eğer hileleri denemek isterseniz aşağıdaki ''GTA 5 Hileleri'' bloğumuza göz atmanızı tavsiye ederim.

GTA 5 Hileleri

YORUMLAR