Internet Download Manager: Kurulumu, Kullanımı ve Kaldırılması

Popüler dosya indirme yöneticisi Internet Download Manager programının nasıl kurulacağından, nasıl dosya indirilmesi ve kaldırılmasına kadar tüm aklınıza takılan soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

IDM Nasıl Açılır? IDM Nasıl Kullanılır?

 NOT: IDM’ı kurulum işleminden sonra hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Eğer detaylı ayarlar yapabilmek ve kendi istediğiniz özelleştirmeleri uygulamak istiyorsanız bu bölümü okumanızı öneriyoruz.

Yükleme işleminin sonunda masaüstümüze kısayol bağlantısı eklenen IDM ikonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelişmiş bir dosya indirme yöneticisi ekranı çıkmakta. Parça parça menülere ve karşımıza çıkan ekranda hangi ayarlara müdahale edebiliyoruz ve neleri değiştirebiliyoruz bir göz atalım.

1.Bölüm

Ana menü olarak isimlendirebileceğimiz bu bölümden IDM için tüm ayarları gerçekleştirebiliyoruz.

Görevler: Yeni dosya indirme, birden çok dosyayı aynı anda indirme, kopyaladığınız son içeriği indirme ve indirilen dosyaları dışarı aktarma-içerik aktarma gibi seçenekler sunmaktadır.

Dosya: İndirilen dosya ya da dosyaları durdurma, yeniden başlatma veya tekrar indirmenizi sağlayan menü kısayollarıdır.

İndirilenler: İndirilen dosyalar ve kuyrukta bekleyen indirmeler için gelişmiş ayarlar yapabilmenizi sağlar. Tümünü durdurabilir ya da başlatabilirsiniz.

Aynı zamanda “İş Düzenleyici” bölümünü kullanarak zamanladığınız şekilde dosyaları indirmeye başlatabilir, bitirebilir ve işlem tamamlandığında ne yapılacağını belirtebilirsiniz. Bu özellik size bilgisayar başında olmasanız da iş listesi tanımlamanıza olanak verir.

İndirilenler bölümünde yer alan en önemli menü “Seçenekler” kısmı. Bu bölümde hangi ayarları yapabiliyoruz bir göz atalım.

Genel: IDM’i kullanabileceğiniz bilgisayarınızda yüklü olan tüm web tarayıcıların listesi ve daha sonradan yüklediğiniz tarayıcıları da tanıtarak onlarda da kullanma olanağı sunar.

Tarayıcınızda IDM menüsünün nasıl görünmesini istediğinizin ayarlarını Seçenekler/Genel/Düzenle sekmesinden yapabilirsiniz. Size 2 farklı seçenek sunmaktadır. Seçtiğiniz dosyalarda ve video oynatıcıların üzerinde IDM menüsünün nasıl çıkmasını istediğinizi bu bölümden hızlı bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kaydet: IDM üzerinden indirdiğiniz dosyaların hangi klasöre kopyalamak istediğinizi Kaydet bölümünden değiştirmenizi sağlar.

Görünüm: IDM programının görünümü değiştirmenizi sağlar. Durum çubuğunu kaldırmak, daha küçük ikonlar kullanmak, dosya listesinde görmek istediğinizi sütunları göstermek ve dil seçimini değiştirme gibi ayarları değiştirmenize olanak verir.

2.Bölüm

Üst menüde bulunan önemli kısayolları bu bölümde görmekteyiz. İndirme adresi eklemek, indirme işlemini durdurmak, silmek, seçenekler menüsüne ulaşmak, iş listesi düzenlemek, indirme kuyruğunda olan tüm dosyaları başlatmak/durdurmak ve bir içeriği zamanlı olarak kaydetmek gibi gelişmiş ayarlara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Grabber bölümü tek dosya indirme dışında belli bir klasördeki verileri otomatik indirme ya da bir web sitesini tamamını indirerek çevrimdışı dolaşmanızı sağlayan gelişmiş bir bölümdür. Bu bölümde aracılığı ile;
- Bir web sitesindeki tüm resimleri bulma ve indirme,
- Bir web sitesi ve alt sayfalarındaki tüm ses dosyalarını bulma ve indirme,
- Bir web sitesinde yer alan tüm video dosyalarını bulma ve indirme,
- Bir web sitesindeki resimler ve dosyalar haricindeki tüm içeriğin indirilmesi.
- Web sitesinin tüm bağlantıları ile birlikte indirilmesi.
- Çevrimdışı dolaşmak için bir web sitesinin buna uygun olarak kaydedilmesi işlemlerini gerçekleştirir.

Eğer kaydetmek istediğiniz bölüm şifreli ise kullanıcı adı ve şifresini girerek IDM’in indirmesine yardımcı olabilirsiniz. Aynı işlemi FTP ve benzeri depo birimlerinde de uygulayabilirsiniz.

3.Bölüm

İndirdiğiniz, indirmeye çalıştığınız, indirme işlemine devam ettiğiniz tüm dosyaların kaydedildiği ya da kaydedileceği tüm klasörlere ulaşabilirsiniz. Bu sayede hangi klasörde kayıtlı olduğunu aramanıza gerek kalmaz. Hızlı ve kolay bir şekilde indirdiğiniz dosyaları zorlanmadan indirildiği klasörde bulabilirsiniz.

4.Bölüm

İndirilen, indirmesi bitmiş ve kuyrukta bekleyen indirmelerin listelendiği bölümdür. Tekli ve çoklu seçim yaparak indirmeyi yeniden başlatma, bitirme, silme ve yeni indirme dosyası ekleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Internet Download Manager: Kurulumu, Kullanımı ve Kaldırılması
  2. IDM Nasıl İndirilir?
  3. IDM Nasıl Kurulur?
  4. IDM Nasıl Türkçe Yapılır?
  5. IDM Nasıl Açılır? IDM Nasıl Kullanılır?
  6. IDM Nasıl Dosya İndirilir?
  7. IDM Kayıt Nasıl Olunur? Lisans Kodu Nereye Eklenir?
  8. IDM Nasıl Silinir? Bilgisayardan Nasıl Kaldırılır?

YORUMLAR