iPhone 7 Kurtarma Modu ve DFU Moda Nasıl Alınır

iPhone 7 kurtarma moduna alma, iPhone 7 DFU moda alma nasıl yapılır? Bunlar için hangi adımlar izlenmelidir? Kullanıcıların merak ettiği soruları cevapladık!

iPhone 7 ile yaşanan değişimden sonra kullanıcıların kafasında iPhone 7 kurtarma moduna almaiPhone 7 DFU moda alma nasıl yapılır gibi sorular oluştu.

iPhone 7’deki en büyük değişikliklerden birisi bildiğiniz üzere Home butonunun artık fiziksel olmamasıdır. Çoğumuzun sesiyle sinirini bozan ve belli kullanımdan sonra bozulan ana ekran düğmesinin değişmesiyle birlikte fabrika ayarlarına döndürme, kurtarma moduna alma, DFU moda alma ve çıkarma işlemlerinin yapılışı da değişti.

iPhone Batarya Karşılaştırma, iPhone Batarya Kaç mAh? Öğrenme
MOBİL

iPhone Batarya Karşılaştırma, iPhone Batarya Kaç mAh? Öğrenme

iPhone batarya karşılaştırma tablosu ile iPhone batarya kaç mAh sorusuna yanıt bulacaksınız. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple tarafından satışa sunulan iPhone modellerinin pil kapasitelerini bir araya getirdik.

Jet Black (Simsiyah – Parlak Siyah) ve Black (Mat Siyah) olmak üzere iki yeni renk seçeneğiyle gelen iPhone 7’nin "Home" tuşu uzaktan farklı olduğunu göstermese de dokunduğunuzda -Apple’ın da dediği üzere- bir şeylerin değiştiğini anlıyorsunuz.

Zaten kurulum aşamasında yenilenen Taptic Engine destekli Home butonundaki değişiklikle tanışıyorsunuz. Apple’ın yeniden tasarladığı Ana Ekran düğmesinin değişmesi yazılımsal hatalarla karşılaştığımızda yaptığınız belli işlemleri de değiştirdi.

DFU mode, hard reset, recovery mode gibi iPhone’un donması, yanıt vermemesi veya yazılım yükleme aşamasında bize sürpriz yapması durumunda kullandığımız yöntemlerin tümü iPhone 7 ile değişikliğe uğradı.

Biz de kullanıcıların kafasında oluşan soru işaretlerini gidermek adına en çok sorulan soruları tek bir yazıda toplayıp cevapladık. Hazırladığımız rehberde adımları sırası ile uygulayarak kurtarma modu ve DFU mod işlemlerini çok kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone 7 Kurtarma Moduna Alma

 • iPhone kutusundan çıkan kablo ile telefonu bilgisayara bağlayın.
 • Uyku/uyandırma butonu ile ses azaltma butonuna ekran kapanana kadar basın.
 • Apple logosunu görene kadar uyku uyandırma butonu ile ses azaltma butonuna basmaya devam edin.
 • Telefonunuzun ekranında "iTunes ile Bağla" seçeneğini gördüğünüzde butonlardan parmaklarınızı çekin.
 • iTunes'u başlattığınızda iPhone'un güncellenmesi ya da geri yüklenmesi gerektiğini gösteren mesaj karşınıza çıkacaktır.

Apple tarafından geliştirilen akıllı telefonu kurtarma moduna almak için uygulamanız gereken birkaç adım yer alıyor. Bu adımları sırası ile uyguladığınız takdirde telefonunuza söz konusu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Peki, bu yöntem için hangi adımların uygulanması gerekiyor?

Söz konusu yöntemi uygulamak için ilk olarak iPhone kutusundan çıkan kablo ile akıllı telefonu bilgisayara bağlayın. Daha sonra uyku/uyandırma butonu ile ses azaltma butonuna ekran kapanana kadar basmalısınız. Apple logosunu görene kadar uyku uyandırma butonu ile ses azaltma butonuna basmaya devam edin.

Akıllı telefonunuzun ekranında "iTunes ile Bağla" isimli seçeneği gördüğünüz takdirde butonlardan parmaklarınızı çekmeniz gerekiyor. Daha sonra iTunes’u başlattığınızda iPhone’un güncellenmesi veya geri yüklenmesi gerektiğini gösteren bir mesaj ile karşı karşıya kalacaksınız.

iPhone 7 DFU Moda Alma

 • Kutudan çıkan kablo ile iPhone'u bilgisayara bağlayın.
 • Uyku/uyandırma butonu ve ses azaltma tuşlarına aynı anda 10 saniye süreyle basılı tutun.
 • Ses azaltma butonuna basılı tutmaya devam ederken uyku/uyandırma butonundan parmağınızı çekin.
 • Bu noktada siyah ekran karşınıza çıkacaktır.
 • Devamında iTunes'u başlattığınızda iPhone’unuzu iTunes’la kullanmaya başlamadan önce kurtarma işlemi yapmanız gerektiğini söyleyen bilindik mesajla karşılaşacaksınızdır.

Akıllı telefonunuzu DFU moduna almak için birkaç adımı uygulamanız gerekiyor. Bu adımları uyguladığınız takdirde cihazınız DFU moduna alınır. Peki, bu işlemi gerçekleştirmek için hangi adımların sırası ile uygulanmalı?

DFU modu için ilk önce cihazın kutusundan çıkan kablo ile telefonu bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Kablo ile bağlantı kurduktan sonra uyku/uyandırma butonu ve ses azaltma tuşlarına aynı anda 10 saniye boyunca basılı tutmalısınız. Bu işlemin hemen ardından ekranda siyah ekran göreceksiniz.

Daha sonra iTunes’u başlatmanız halinde iPhone’unuzu iTunes ile kullanmaya başlamadan önce kurtarma işlemi yapmanız gerektiğini belirten bilindik bir mesaj ile karşılaşacaksınız.

iPhone 7 Kurtarma Modundan veya DFU Moddan Çıkarma

 • Uyku/Uyandırma butonu ve Ses Azaltma butonuna aynı anda Apple logosunu görünceye dek basılı tutun.
 • iPhone’unuz kilit ekranına dönecektir.

iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonunuzu kurtarma moduna ya da DFU moduna aldıysanız ve cihazı bu moddan çıkarmak istiyorsanız yalnızca bir adım uygulamanız gerekiyor. Bu adımı gerçekleştirdiğiniz takdirde telefonunuz kurtarma modundan veya DFU moddan çıkar.

Bu yöntem için uyku/uyandırma butonu ve ses azaltma butonuna aynı anda Apple logosunu görünceye dek basılı tutmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmanız halinde cihazınız kilit ekranına dönecek.

iPhone 7 Yeniden Başlatma Nasıl Yapılır?

 • Uyku/uyandırma tuşu ile ses azaltma tuşuna 10 saniye basılı tutun.
 • Hard reset işlemini artık başlatabilirsiniz.

Yeniden başlatma derken tabii ki telefonu açıp kapatmaktan bahsetmiyoruz. Hard reset diğer deyişle fabrika ayarlarına döndürmek istediğinizde yapacağınız yeniden başlatmaya zorlama işlemi bahsettiğimiz. iPhone 7’nize hard reset atma gereği duyduğunuzda yapacağınız şey uyku/uyandırma butonu ile ses azaltma butonuna 10 saniyeliğine basılı tutmaktır.

Hard reset işlemini başlatmak için yalnızca bir adımın uygulanması yeterli. iPhone 7’nize hard reset atma gereği duyduğunuzda yapacağınız şey uyku/uyandırma butonu ile ses azaltma butonuna 10 saniyeliğine basılı tutmaktır.

Gördüğünüz gibi home tuşunun değişmesine rağmen telefonu kurtarma moduna ve dfu moda alma, yeniden başlatmaya zorlama işlemlerini gerçekleştirmek hâlâ oldukça kolay. Rehberimizde yer alan adımları uygulayarak söz konusu yöntemleri çok hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıda iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonunuzda kurtarma modu, DFU modu gibi işlemleri nasıl uygulayabileceğinizi açıkladık. Bu işlemleri çok kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Konuya dair düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR