iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone'unuzdaki verileri yazımızda değindiğimiz adımları izleyerek yedekleyebilirsiniz.

iPhone Yedekleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar ve tabletler günümüzde öylesine bir mertebeye ulaştılar ki kişisel notlarımızı, fotoğraflarımızı, videolarımızı, şifrelerimizi ve diğer pek çok farklı kategoride yer alan bilgilerimizi bu cihazlar üzerinde depolar hale geldik. Eskiden kağıt üzerinde evimizin bir köşesinde arşivlediğimiz önemli notlar artık her an cebimizde duruyor.

Bu durum hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da birçok problemi de beraberinde getiriyor. Cihazımızın çalınma veya kaybolma durumunda cihazımızda tuttuğumuz bilgiler de tehlikeye giriyor. Cihazımızı ele geçiren kişi pek de iyi niyetli değilse söz konusu bu bilgileri aleyhimize kullanabilir. Elbette bu durumda atılacak adımlar belli. Çalınan iPhone'u kurtarma evresinde ne tür yollar izlemeniz gerektiğini ilgili blogumuzdan öğrenebilirsiniz.

Biz şimdi bilgilerimizi nasıl yedekleyeceğimize ve cihaz ortadan kaybolsa bile en azından bilgilerimizi nasıl elimizde tutacağımıza değineceğiz.

Bilgisayar Üzerinden Yedekleme

iPhone veya iPad cihazlarda yedekleme işlemi aynı şekilde gerçekleştiriliyor. Yedeklemeyi başlatabilmek için eğer yüklü değilse bilgisayarımıza iTunes'u yüklüyoruz.


Programı başlattıktan sonra iPhone'umuzu kablo aracılığı ile bilgisayarımıza bağlıyor ve aşağıdaki adımları izliyoruz.

iTunes üzerinden yedekleme işlemi iki farklı yoldan gerçekleştirilebiliyor. Bunlardan 1 ile gösterilen yolda cihazımızda bulunan tüm bilgiler otomatik olarak yedekleniyor. 2 ile gösterilen yolda ise yedekleme işlemi kullanıcı tarafından manuel olarak gerçekleştiriliyor. 

Tercihinizi 1 numarası ile gösterilen, otomatik olarak yedekle seçeneğinden yana kullanırsanız karşınıza iki farklı seçenek çıkacak. 1.a ile gösterilen opsiyon seçiliyse bilgileriniz iCloud hesabınıza yedeklenecek; 1.b ile gösterilen opsiyon işaretliyse bilgileriniz bilgisayarınızda yerel olarak arşivlenecek.

Elle Yedekle ve Geri Yükle seçeneği ise kullanıcılara yedekleme işlemini manuel olarak yapma imkanı veriyor. 2.a ile gösterilen Şimdi Yedekle butonuna tıklamanız durumunda bilgileriniz yedeklenmeye başlayacak. Daha sonra bu bilgileri cihazınıza geri yüklemek isterseniz yapmanız gereken tek şey 2.b ile gösterilen Yüklemeyi Geri Yükle seçeneğine tıklamanız.

iPhone Üzerinden Yedekleme

iPhone cihazımız üzerinden, bilgisayara bağlanmadan yedekleme yapabilmek için iCloud yedekleme fonksiyonumuzun açık olması gerekiyor. Ayarlar menüsünden iCloud'a girerek yukarıda gösterildiği gibi bu özelliği aktif edebilirsiniz. Bizim önerimiz fotoğraflarınızı, maillerinizi ve rehberinizi kesinlikle iCloud'a yedeklemeniz yönünde. Yeni bir cihaz almanız durumunda direkt olarak iCloud hesabınızla giriş yaparak yedeklemiş olduğunu tüm bilgileri otomatik olarak yükleyebilirsiniz.

iOS 9'dan iOS 8'e Nasıl Geri Dönüş Yapılır?

YORUMLAR