Picasa Nedir, Nasıl Kullanılır?

Picasa, herkesçe bilinen ve dünya çapında insanların severek kullandığı fotoğraf düzenleme programlarından bir tanesi. Hem kapsamlı diyebileceğimiz nitelikte hem de ücretsiz olması da buna yol açan sebeplerden.

Picasa Nedir, Nasıl Kullanılır?

Picasa, herkesçe bilinen ve dünya çapında insanların severek kullandığı fotoğraf düzenleme programlarından bir tanesi. Hem kapsamlı diyebileceğimiz nitelikte hem de ücretsiz olması da buna yol açan sebeplerden.

İlk olarak 2002'de kurulan Picasa'yı, bir süre sonra Google satın alıp ücretsiz bir program olarak insanların kullanımına sundu. İlk çıktığı günden beri pek çok değişim geçiren ve günden güne daha kullanışlı hale gelen Picasa, kullanması en kolay fotoğraf düzenleme programlarından birisi. Bu kolaylık, sunduğu pek çok düzenleme seçeneği ile de birleşince ortaya güzel bir fotoğraf uygulaması çıkıyor. Picasa ile fotoğraflarınızı düzenlemek için harcadığınız süreyi bir anda yarıya düşürebilirsiniz.

Picasa'yı Photoshop veya Gimp gibi programlardan ayıran en önemli özelliği basit olması ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olması. Ne diğer fotoğraf düzenleme programları kadar karmaşık ne de Paint kadar basit olan Picasa, tam ortada bir yerde olduğu için de çok seviliyor diyebilirim.

Bugün sizlere Picasa'nın kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum.

Albüm Organize Etme

Öncelikle Picasa'yı ilk olarak bilgisayarınıza indirip kuruluma başladığınızda sizin için bilgisayarınızdaki bütün fotoğrafları taradığını söylemeliyim. Bilgisayarınızda bulunan bütün fotoğrafları taradıkdan sonra kendi kütüphanesine alan program, bunları size düzenli bir şekilde sunuyor.

Bununla birlikte eğer isterseniz fotoğraflarınızı kişilere göre de düzenleyebiliyorsunuz. Bunun için sol menüde bulunan Kişiler > Adsız butonuna tıklamanız gerekiyor. Buraya tıkladığınızda uygulama size albümlerinizde bulunan bütün yüzleri sunuyor.

Siz de buradan kişileri etiketleyebiliyor ve etiketledikten sonra sol taraftaki kişiler sekmesinden etiketlediğiniz insanlara özel albümleri görebiliyorsunuz.

Fotoğraf Düzenleme

Albümlerinizi düzene soktuktan sonra Picasa'yı fotoğraflarınız üzerinde düzenlemeler ve oynamalar yapmak ve hatta onlara çeşitli filtreler ve efektler ekleyerek farklı ve orijinal hale getirmek için kullanabilirsiniz. Bunun için düzenlemek istediğiniz fotoğrafın üzerine çift tıklamanız yeterli.

Çift tıkladıktan sonra açılan ekranda soldaki menüden kes, düzelt, kırmızı göz, kendimi şanslı hissediyorum, otomatik kontrast, otomatik renk, rötüş ve metin seçeneklerinden istediklerinizi seçerek fotoğrafınızı düzenleyebiliyorsunuz. Eğer isterseniz fotoğrafın ışık ayarını manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz.
Yine aynı soldaki menüdeki sekmeler arasında gezinerek diğer fotoğraf düzenleme seçeneklerine erişebiliyorsunuz. İkinci sekmede bulunan ışık, vurgu, gölge ve renk sıcaklığı seçenekleri ile fotoğrafınız üzerinde manuel düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Aynı menüde bulunan üçüncü, dördüncü ve beşinci sekmelerde bulunan efektlerle  ise fotoğraflarınıza bambaşka bir hava katabiliyorsunuz. Bu sekmelerde pek çok farklı efekt bulunuyor ve zevkinize hitap edeni seçip kullanmak tamamen size kalmış. Bütün düzenlemeleri yaptıktan sonra ise Dosya > Kaydet veya Farklı Kaydet seçenekleri ile fotoğraflarınızı kaydedebiliyorsunuz.

Kolaj Oluşturma

Picasa ile yapabileceklerinizden bir diğeri ise fotoğraflarınızla güzel kolajlar oluşturmak. Artık fotoğraflarınızı bir araya getirerek güzel kolajlar oluşturmak için saatler harcamanıza gerek yok çünkü Picasa ile bunu beş dakika içinde yapabiliyorsunuz. İlk olarak kolaj oluşturmak istediğiniz albümü veya fotoğrafları seçmeniz gerekiyor. Ardından yukarıdaki menüden Oluştur > Resim Kolajı seçeneklerini seçiyorsunuz.

Ardından eğer isterseniz kolaj yapacağınız fotoğrafların boyutlarını ve yerlerini manuel olarak ayarlayabileceğiniz gibi isterseniz de otomatik olarak yapabiliyorsunuz. Otomatik olarak ayarlamak için soldaki menüye tıklayıp yığın mı, mozaik mi, tablo mu, kolajınızın nasıl olmasını istiyorsanız seçip kolayca uygulayabiliyorsunuz.

Fotoğraf Paylaşma

Elbette Picasa Google'ın bir ürünü olduğu için Google + üzerinden paylaşmaya daha çok önem verilmiş. Bunun için öncelikle sağ üst köşede bulunan "Google ile bağlan" butonuna tıklayıp Google hesabınızı Picasa'ya bağlamanız gerekiyor. Ardından paylaşmak istediğiniz fotoğrafı seçip en alttaki menüden yeşil Google+'da paylaş butonuna tıklayarak fotoğrafınızı paylaşabiliyorsunuz. Bunun dışında isterseniz e-posta ile paylaşma ve dışa aktarma seçeneklerini de alttaki menüden kullanabiliyorsunuz.

Picasa ile yapabilecekleriniz tabi ki bunlarla sınırlı değil, fakat genel olarak Picasa'dan en yüksek verimi almak için bilmeniz gerekenlerden bir çoğunu anlatmaya çalıştım. Umarım işinize yarar. Eğer Picasa ile ilgili sorularınız olursa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

YORUMLAR