Sahte AirPods Nasıl Anlaşılır? Tespit Etme Yöntemleri

Sahte AirPods nasıl anlaşılır? Bu rehberimizde sahte AirPods tespit etme yöntemleri ile karşınızdayız. İşte pek çok kişinin merak ettiği detaylar!

Sahte AirPods Tespit Etme Yöntemleri: Nasıl Anlaşılır?

Sahte AirPods Nasıl Anlaşılır? - Günümüzde hemen her ürünün sahtesi ile karşılaşmamız oldukça mümkün ancak söz konusu şey kablosuz kulaklıklar olduğunda, durum içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Biz de bu yazımızda sahte AirPods tespit etme yöntemleri ile birlikte satın aldığınız ya da satın alacağınız AirPods'un orijinal olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacağız.

AirPods Pro vs. AirPods Karşılaştırması (Özellik, Fiyat, Tasarım)
TEKNOLOJİ

AirPods Pro vs. AirPods Karşılaştırması (Özellik, Fiyat, Tasarım)

AirPods, Apple iPhone kullanıcılarının favori kablosuz kulaklığı ve Apple’ın tüm ürünleriyle harika bir uyum içerisinde.

Konuya bir miktar uzaktan yaklaşırsak Apple'ın AirPods ve AirPods Pro modelleri, şirketin en başarılı ürün gruplarından birisidir ve bu nedenle diğer tüm Apple ürünleri gibi kopyalamaya oldukça açıklar. Öte taraftan bu ürünler tipik bir Apple ürünü olarak yüksek fiyat etiketleri ile birlikte geliyorlar ve bu nedenle bir çift satın almayı düşünüyorsanız dikkatli adımlar atmanız cebiniz için önemli bir detay olacaktır.

İnternete kısa bir şekilde göz attığımızda 50 TL, 100 TL ya da 200 TL gibi fiyatlarla 'birebir klon' olarak satılan pek çok sahte, klon ürün ile karşılaşıyoruz. Peki ama satın aldığınız ya da satın alacağınız ürünlerin bunlardan birisi olmadığından emin olmak için neler yapmalısınız?

Kısa bir şekilde söylemek gerekirse elektronik ürünlerin önemli bir kısmında sahte ya da klon ürünleri ayırt etmek genellikle herhangi bir uzmanlık gerektirmez ancak söz konusu şey AirPods ya da AirPods Pro ise işler ne yazık ki bu kadar kolay değil. Nitekim ürünlerin gerçekten başarılı ve ayırt etmenin oldukça zor olduğu taklitleri az önce de bahsettiğimiz gibi piyasada yer alıyor.

Eğer içinizin rahat etmesini ve bir dolandırıcılık vakasından uzak kalmayı istiyorsanız, bu rehberimiz tam da sizin için hazırlandı. Bir AirPods ya da AirPods Pro modelinin sahte mi yoksa orijinal mi olduğunu anlayabilmek için bu rehberde yer verdiğimiz aşağıdaki adımları takip edin.

Sahte AirPods Tespit Etme Yöntemleri

  • Seri Numarasını Sorgulayın
  • Force Touch Özelliğini Kontrol Edin
  • 'Hey Siri' Komutunu Kontrol Edin
  • Aktif Gürültü Engelleyici Özelliğini Kontrol Edin
  • Uzak Mesafelerdeki Bağlantı Gücünü Kontrol Edin
  • Orijinal Cihazlarla Kıyaslayın
  • Teknik Servisten Destek Alın

Sahte AirPods Tespit Etme Yöntemleri: Nasıl Anlaşılır? -1

1. Seri Numarasını Sorgulayın

Satın aldığınız kulaklığın orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu anlamanın ilk ve genellikle en güvenilir yolu Apple'ın resmi internet sitesinde yer alan sistemden seri numarasını doğrulamaktır. Yapmanız gereken ilk şey ürünün asıl kutusunda yer alan seri numarası ile ürünün taşıma çantasında yer alan seri numaralarını karşılaştırmak olacaktır. Eğer bu iki seri numarası birbiri ile aynı ise bu seri numarasını Apple'ın sisteminden sorgulayın.

Sahte AirPods Tespit Etme Yöntemleri: Nasıl Anlaşılır? -2

Bunu yapmak için https://checkcoverage.apple.com/tr adresini ziyaret edin. Apple, seri numarasını cihazınızla doğru bir şekilde tanımlıyorsa cihazınız çok büyük bir olasılıkla orijinaldir. Eğer sistem burada hata veriyorsa cihazınız kesinlikle sahtedir. Öte taraftan orijinal bir kutu ve taşıma çantası ile gelen sahte cihazlar alabileceğinizi unutmayın. Bu durumda daha fazla ipucuna ihtiyaç duyabilirsiniz.

2. Force Touch Özelliğini Kontrol Edin

AirPods Pro modelinde kullanılan Force Touch teknolojisi diğer modellerden ayrı olarak dokunma ile değil, baskı ile çalışır. Hemen aşağıdaki görselde işaretlediğimiz bu alana baskı uyguladığınızda müziği durdurabilir, sonraki parçaya ya da önceki parçaya geçebilir ya da çağrıları yanıtlayabilirsiniz.

Sahte AirPods Tespit Etme Yöntemleri: Nasıl Anlaşılır? -3

Eğer AirPods Pro'nuzdaki bu alan baskıyı değil dokunmaları algılıyorsa cihazınız büyük olasılıkla sahtedir. Bunu algılayabilmek için bir müzik açıkken cihazınızın bu alanına dokunun. Eğer herhangi bir tepki yoksa cihazınız yine büyük olasılıkla orijinaldir. 

3. 'Hey Siri' Komutunu Kontrol Edin

Apple'ın H1 çipi ile birlikte AirPods Nesil 2 ve AirPods Pro cihazınız uzakta olsa bile 'Hey Siri' komutlarını otomatik olarak algılayabiliyor. Ucuz ve sahte cihazların pek çoğunda bu teknoloji kullanılamadığı için bu özelliğin kullanılabilir olup olmadığını kontrol edin.

Sahte AirPods Tespit Etme Yöntemleri: Nasıl Anlaşılır? -5

Bu özelliğin çalışıp çalışmadığını anlamak için kulaklıkları kulağınıza takın ve telefonunuzu uzak bir noktaya (sesinizi algılayamayacağı) yerleştirin. Bu sırada 'Hey Siri, akşam yediye alarm kur' dediğinizde Siri bu işlevi yerine getirip geri dönüş yapıyorsa cihazınızın orijinal olma olasılığı daha da yüksektir.

4. Aktif Gürültü Engelleyici Özelliğini Kontrol Edin

AirPods Pro ile sunulan en önemli yeniliklerden birisi de aktif gürültü engelleyici özelliğidir. Bazı taklit ürünler bu teknolojiyi taklit ediyor olsalar da bu, o kadar da kolay değil. Şimdi bilgisayarınız ya da tabletinizden YouTube'a girin ve bu sırada kulaklığınız, iPhone'unuza takılı olsun. Bunun ardından bilgisayarınızda, tabletinizde ya da başka bir cihazda aşağıdaki videoyu son ses açın.

Bu sırada aktif gürültü engelleyici kapalı konumda olsun ve herhangi bir müzik çalmasın.

Videoyu açtıktan bir süre sonra aktif gürültü engellemeyi açık hale getirin. Eğer cihazınız orijinal ise bu gürültü, çok önemli ölçüde yok olacaktır. Belirtmemiz gerekiyor ki cihazınız orijinal dahi olsa ses tam anlamı ile yok olmayabilir ancak neredeyse yok seviyesine indirgenecektir. Ancak cihazınız orijinal değilse bu gürültü neredeyse eskisi kadar devam edecektir.

5- Uzak Mesafelerdeki Bağlantı Gücünü Kontrol Edin

AirPods modellerinin en başarılı yanlarından birisi de nispeten uzak mesafelerde bile başarılı bir bağlantı kurmasıdır. Yani telefonunuzu odaya bıraktığınızda ve kulaklıkla mutfağa gittiğinizde genellikle ses kesilmeleri ya da bağlantı kopmaları ile karşılaşmazsınız.

Sahte AirPods Tespit Etme Yöntemleri: Nasıl Anlaşılır? -6

Öte taraftan telefonunuz cebinizdeyken, masanın üstündeyken ya da kısacası çok kısa mesafelerdeyken bile yer yer kesilmeler ve kopmalar yaşanıyorsa cihazınız oldukça büyük bir olasılıkla sahtedir.

6- Orijinal Cihazlarla Kıyaslayın

Eğer orijinal olduğundan emin olduğunu bir cihaza ulaşma imkanınız varsa, satın aldığınız ya da satın alacağınız bu ürünü orijinal ürün ile yan yana koyun ve tasarım, dizayn, ses performansı gibi açılardan kıyaslayın. Tipik bir şekilde arada ufak dahi olsa herhangi bir fark görmemeniz gerekiyor.

Eğer iki ürün arasında tasarım, kutu tasarımı, kutu içeriği, ses performansı ya da diğer noktalarda farklar görüyorsanız satın aldığınız ya da satın alacağınız bu ürün ne yazık ki sahte bir ürün olabilir. O nedenle bundan uzak durmanız faydalı olacaktır.

7- Teknik Servisten Destek Alın

En son çözüm olarak satın aldığınız ürün içinize sinmediyse ve orijinalliği hakkında bilgi almak istiyorsanız AirPods'unuz ile ilgilenen resmi bir yetkili servis bulun ve durumu onlara giderek anlatın. Genellikle birkaç gün içerisinde ürününüz incelemeye alınacaktır ve sonucunda size orijinal olup olmadığı hakkında bilgi verilecektir.

Bu adımı yalnızca satın aldığınız ürünlerde kullanabilirsiniz ancak servis size bu ürünün sahte ürün olduğuna yönelik bir belge verebilir. Bu sayede satın aldığınız yere başvurup bu ürünün değiştirilmesini ya da para iadesi yapılmasını isteyebilirsiniz.

Sonuç: Güvenilir Yerlerden Satın Alın

Hem AirPods modelleri, hem de diğer tüm ürün gruplarında olduğu gibi bu ve benzer endişeler yaşamamak adına ürünün yetkili satıcılarından satın alımlar yaptığınızdan emin olun. Bu gibi durumlarda sahte ürünlerle karşılaşma olasılığınız, diğer yerlere nazaran çok daha küçük bir olasılık olacaktır.

Spetial Audio Nedir? Nasıl Kullanılır?
NASIL YAPILIR

Spetial Audio Nedir? Nasıl Kullanılır?

Apple geçtiğimiz günlerde AirPods Pro için yayınladığı yeni güncelleme ile Spetial Audio özelliğini kullanıma sundu.

Fark ettiğiniz gibi teknolojiden oldukça iyi anlayan birisi dahi AirPods'un sahte mi orijinal mi olduğunu anlamakta zorlanabilir. Üreticiler sahte ürünlerde harika kopyalar çıkardılar ve çıkarmaya devam ediyorlar. Bu rehber sahte AirPods'u nasıl tespit edebileceğinizi anlamanıza yardımcı olduysa dostlarınızın da faydalanabilmesi için onlarla paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR